Ana Sayfa Bilgisayar Chrome’dan, Evden Çalışmayı Kolaylaştıracak Araçlar

Chrome’dan, Evden Çalışmayı Kolaylaştıracak Araçlar

0

Bir ofiste çalışma hayatında kullanıcıyı rahatlatan ve üretkenliğini artıran bir şey varsa, o da fazladan monitördür (yalnızca sekme yönetiminin, daha fazla  ekran alanıyla çok daha kolay olduğu gerçeği için). Çoğunlukla küçük bir notebook ekranına bakarak çalışıyorsanız ve ekran alanınız, açtığınız sekmeler için yeterli olmuyorsa, Google bunun için yeni bir güncelleme sunuyor. Özellikle aşırı sekme alışkanlığı olan biriyseniz, web‘de gezinmeyi çok daha az konforlu olarak yapabilecek özellikler geliyor.

İlk olarak Google bugün, Chrome‘daki sekmelerin yaklaşık %10 daha hızlı yükleneceğini duyurdu (ayrıca βeta kullanıcıları için, boş sayfalarda sekme daraltma özelliği yolda). Ancak, sekme ağırlıklı oturumlarda CPU yükünü ele almak, gelen tek özellik değil.

Şimdiye kadar en sevdiğimiz yeni araç, Mayıs ayında Chrome βeta‘da sunulan sekme grupları. Bu özellik, çoğu kullanıcıyı memnun edecektir; çünkü genellikle her birinde 20 adede kadar sekme açık olan en az 2 ayrı pencere olduğunu düşünürsek, temel olarak yapılan şey, tarama alışkanlıklarınız etrafında farklı kategoriler oluşturmanıza ve bir tür dijital dosyalama sistemi oluşturmanıza olanak tanır.

11858 teknik destek
11858 teknik destek

Bir tane oluşturmak için, bir sekmeyi sağ tıklayın ve ‘Gruba Sekme Ekle’ seçeneğini ve ardından ‘Yeni Grup’ seçeneğini seçin. Daha sonra oluşturulan bu kategoriyi adlandırabilir, mevcut bir kategoriye ekleyebilir veya karşılık gelen bir rengi seçebilirsiniz. Ayrıca, daha fazla alan oluşturmak için belirli bir kategorideki ilişkili sekmeleri daraltabileceksiniz.

Başka bir kullanışlı araç (çoğumuz üretkenliğimizi büyük ölçüde artıracak ek monitörler olmadan uzaktan çalışmaya devam ettiğimiz için) artık PDF‘leri Chrome tarayıcısında düzenleyip kaydetme özelliğidir. Google‘ın, önümüzdeki haftalarda kullanıma sunulacağını söylediği bu özellik, bir dahaki sefere düzenlenmiş bir taslak açıldığında, kaldığınız yerden devam etmenizi sağlayacak.

11858 teknik destek
11858 teknik destek

Aynı türden birkaç sekmeyi aynı anda açtığınızda, kullanışlı olan sekme ön izlemeleri de yakında Chrome βeta sürümüne geliyor. Şu anda, bir sekmenin üzerine gelerek başlığını görebilirken, sekme önizlemeleri sayfanın minyatür bir anlık görüntüsünü oluşturacaktır (bu, önemli ölçüde daha az kullanılan rakip bir tarayıcı olan Vivaldi‘de mevcut olana benzer bir özelliktir). Yine bu, muhtemelen benzer başlıklı taslaklarda veya aynı türden birden fazla sekme açıkken çalışan kişiler için yararlı olacaktır.

Yeni araçlara erişmek için Chrome‘u güncellediğinizden emin olmanız gerekir. Ancak tüm yeni değişikliklerde olduğu gibi, Google, özelliklerin bazen her tarayıcıda kullanıma sunulmasının zaman aldığını belirtti.

Konu hakkında destek almak için 11858'i arayabilirsiniz.
Konu hakkında destek almak için 11858'i arayabilirsiniz.
TIKLA ARA