Apple kendi dizüstü bilgisayar yongalarını oluşturmak üzere işte bu yüzden akıllı bir hareket.Yıllar süren söylentilerden sonra, Apple nihayet Intel tarafından üretilen yongalar yerinea sürecek gibi görünüyor . Raporlara dayanarak, bu ayın 2020 etkinliği en kısa sürede duyurulabilir, ancak Apple geliştiricilere ayarlanması için yeterli zaman vermek için 2021’e kadar geçiş yapmaz.

Screenshot 11

Bu anahtarın gerçekleştirilmesi için mükemmel konumlandırılmış bir şirket varsa, Apple. Apple sadece bu numarayı daha önce iki kez çekmiş olmakla kalmadı, aynı zamanda Intel’i işinde en iyi mobil işlemcileri yapan şirket için Apple’ın kendisinden atarak büyük fayda sağlıyor.

İşte burada, Apple tarafından tasarlanmış işlemcilerle desteklenen yeni bir Mac dizüstü bilgisayar satın almayı ciddi olarak düşünmek isteyebileceğiniz ilk beş neden.

Hızlı yanacaklar

Apple’ın işlemcileri zaten mobil dünyada eller serbest şampiyonlar. Son birkaç yıldır, Apple, Android telefonlar önceki iPhone’u yakalamadan önce yükseltilmiş işlemcilere sahip yeni iPhone’lar gönderiyor. Apple 2018’in sonlarında iPad Pro’yu piyasaya sürdüğünde, şirket tabletin o yıl satılan tüm dizüstü bilgisayarların yüzde 90’ından daha hızlı olduğunu iddia etti.

Screenshot 8

Mevcut model iPad Pro’nun çoğu dizüstü bilgisayardan daha hızlı olmasının bir nedeni de işlemci çekirdeklerinin bolluğu. Geçen yıl Apple, 16 işlemci MacBook Pro’nun sekiz işlemci çekirdeği ile üst düzey bir yapılandırmasını tanıttı, ancak iPad Pro’nun 2018’den beri sekiz çekirdeği var. Mevcut modelde enerji verimliliğine odaklanan dört çekirdek ve tasarlanan dört çekirdek var performansı maksimuma çıkarmak için. Sistem aralarında dinamik olarak geçiş yapar ve işlem gücünü en üst düzeye çıkarmak için sekizin tümünü de aynı anda kullanabilir. Apple tarafından tasarlanan GPU’daki yedi (2020 modelde sekiz) çekirdekten ve makine öğrenen Neural Engine çekirdeklerinden bahsetmeyelim.

Ve bu 2018’den bir iPad için tasarlanmış bir işlemci. Apple’ın 2021’de yüksek stresli Mac performansı düşünülerek tasarlanmış bir işlemci ile ne yapacağını düşünüyorsunuz? ARM tabanlı Mac dizüstü bilgisayarların ciddi güç sağlamayacağını hayal etmek zor.

Mobil çipler güç verimliliğinde ünlüdür

Dizüstü bilgisayarlar sadece gücü en üst düzeye çıkarmakla ilgili değil, performansı pil ömrü ve ağırlığı ile dengelemeleri gerekiyor. Apple’ın ARM işlemcileri her zaman pilleri, iPhone’ları, iPad’leri ve hatta Apple Saatleri olan cihazlar için tasarlanmıştır.

Screenshot 9

Apple’ın bu iki noktayı nasıl dengelediğini görmek ilginç olacak. Mevcut iPad Pro ve MacBook Pro modellerinin her ikisi de 10 saatlik pil ömrü talep ediyor ve bu da Apple’ların makul bir hedef pil ömrü için çekim yapma olasılığının daha yüksek olabileceğini gösteriyor. Ne olursa olsun, Apple’ın kendi işlemcilerinin gerektiğinde pil ömrünü en üst düzeye çıkarmak için özel olarak ayarlanmayacağını ve Intel işlemcilerinkinden çok daha iyi bir iş yapmadığını hayal etmek zor.

Apple çipleri daha serin ve daha sessiz çalışır

Modern Apple, pasif bir soğutma sistemine sahip tek bir dizüstü bilgisayar çıkardı – zayıf bir Intel işlemcisi ve bazı ciddi termal azaltma sorunları olan fansız 12 inç MacBook. Bu arada, iPad’in hiçbir zaman hayranı olmadı, sekiz çekirdekli iPad Pro bile.

Temel olarak, bir ARM Mac dizüstü bilgisayar Intel benzerlerinden daha soğuk çalışmalıdır. Bu, ARM Mac dizüstü bilgisayarların daha az sıkıştırılması gerektiği anlamına gelebilir, bu da daha hızlı çalışmalarına ve daha fazla çalışma yapmalarına izin verir. Ayrıca Apple’ın aktif soğutma sistemlerindeki fanları geri arayabileceği ve daha sessiz bir dizüstü bilgisayara yol açabileceği anlamına da gelebilir. Ve kim bilir, belki Apple, fansız bir Mac dizüstü bilgisayar alanına geri dönecek – bu sefer, üzerine hava üflemeye gerek kalmadan performans sağlayabilen bir işlemci.

Çoğu uygulama yerel olarak çalışır

Raporlar, Apple’ın bu ay ARM’a taşındığını açıklayacağını, ancak ARM Mac’leri 2021’e kadar tüketicilere göndermeyeceğini gösteriyor. Bu, Mac geliştiricilerinin uygulamalarını ARM’yi desteklemek için güncellemek için altı ayları olacak.

Screenshot 10

Çoğu uygulama üreticisinin neredeyse bu kadar uzun sürmesine gerek kalmaz. Apple Mac’i Intel’e taşıdığında, birçok geliştirici evi üçüncü taraf geliştirme ortamlarından Apple’ın şirket içi araçlarına taşımak zorunda kaldı. Bugünün Apple geliştirme ortamı, Mac, iPhone, iPad, Apple Watch ve Apple TV geliştirme ile tek bir uygulamada gerçekleşen büyük ölçüde bir monokültürdür: Apple’ın kendi Xcode’u.

Aslında, Xcode zaten Apple ve Intel işlemciler için yazılım derleyebiliyor. Bir geliştirici iOS uygulamalarını Mac’lerinde test ettiğinde Intel için oluşturulmuş bir sürüm çalıştırıyor. App Store’a giden sürüm elbette Apple’ın işlemcileri için derlenmiştir. Apple, derleyici araç zincirini dikkatlice oluşturdu ve hatta uygulamaların iOS için App Store düzeyinde yeniden derlenebilmesi için ara bayt kodu desteği de ekledi.

Tüm parçalar yerinde. Aktif olarak geliştirilen tüm uygulamalar, ilk gün ARM Mac’ler için hazır olmalıdır. Mac’in önceki çip geçişlerini utançlandıracak. Apple’ın neden Microsoft ve iş ortaklarının ARM cihazlarında yaşadığı aynı soruna sahip olmadığını merak ediyorsanız, cevap basit: Apple’ın platformu üzerindeki tam kontrolü, donanım, yazılım, geliştirme araçları ve uygulamalar – gitmeleri gereken her yerde. Apple daha önce tüm Mac ürün serisini yeni bir işlemci mimarisine geçirdi ve tekrar yapacak.

Son Güncelleme 18 Temmuz 2020 Yazar Pınar Güldökmez