Windows 11’i indirmek istiyorsanız, güçlü bir İnternet bağlantınız olduğundan ve bant genişliğinizin düşük olmadığından emin olmalısınız.

İndirmenin mümkün olan en kısa sürede gerçekleşmesini sağlamak için, bilgisayarınızın Windows 11’i yüklemek için minimum sistem gereksinimlerini karşılaması gerekir.

En kolay seçenek, bilgisayarınızı bir gecede otomatik olarak indirip yükleyecek şekilde ayarlamaktır, böylece endişelenmenize gerek kalmaz.

İşletim sisteminizi yükseltmeyi düşünüyorsanız, muhtemelen kendinize şu soruyu sormuşsunuzdur: Windows 11’i indirmek ne kadar sürer?

Bu, özellikle bilgisayarınızı sık kullanıyorsanız ve uzun süre kesintilerden kaçınmak istiyorsanız geçerli bir sorudur.

Windows 11’i indirmeden önce, cihazınızın windows 11 minimum sistem gereksinimlerini karşıladığından emin olmanız gerekir.

Windows 11’i indirmenin ne kadar süreceğini hangi faktörler etkiler?

1. Bağlantınızın hızı

İnternet hızı, indirme süresinde büyük rol oynar. İnternet bağlantınıza bağlı olarak, indirme işlemi birkaç dakikadan birkaç saate kadar sürebilir.

İlk adım, ne tür bir İnternet bağlantınız olduğunu (kablo, DSL veya fiber optik) ve bu bağlantının ne kadar hızlı olduğunu belirlemektir.

İndirme hızınızın şu anda ne kadar hızlı olduğunu görmek için bir İnternet hız testi sitesi kullanabilirsiniz. Yavaş İnternet bağlantınızı düzeltmeniz gerekiyor, yoksa dosyanın indirilmesi saatler alabilir.

PC’nizi bir ethernet kablosuyla bağlamak ve ağdaki diğer cihazların bağlantısını kesmek de indirme sürenizi hızlandırmaya yardımcı olur.

2. İndirilmekte olan dosyanın boyutu

İndirme dosyaları, özellikle Windows 11 gibi yeni bir işletim sistemi indirirken büyük olur. Büyük bir dosyanın indirilmesi, küçük bir dosyaya göre daha uzun sürer. Kurulum dosyası yaklaşık 4GB olduğundan bir süre beklemeye hazır olun.

3. Bilgisayarınızın indirmeyi işleme hızı

Bilgisayarınızın belleği (RAM) de indirme süresinde rol oynar. Yalnızca 256 MB veya daha az RAM’iniz varsa, bilgisayarınızda kurulum programını çalıştırmak için daha az bellek bulunduğundan yükleme daha uzun sürer.

Öte yandan, 16 GB’den fazla RAM’iniz varsa, bilgisayarınız aynı anda daha fazlasını işleyebileceği için çok daha hızlı olacaktır.

4. Ana sunucuya göre konumunuz

Bir ana sunucu fiziksel konumunuzdan uzakta bulunuyorsa, verilerin bilgisayarınız ve ana sunucu arasında gidip gelmesi daha uzun süreceğinden, bu indirme hızını da etkileyebilir.

Windows 11’i yüklemek ne kadar sürer?

Windows 11’i yeni bir bilgisayara yüklemek ne kadar sürer?

Çoğu durumda, Windows 11’i yeni bir bilgisayara yüklemek 10 ila 20 dakika sürer. Yine de, sahip olduğunuz bilgisayar özelliklerine bağlı olarak değişir. Bilgisayarın kalitesi ne kadar yüksek olursa, Windows 11 o kadar hızlı yüklenir.

Windows 11’i Windows 10’dan yüklemek ne kadar sürer?

Windows 10’dan Windows 11’e yükseltmeye karar verirseniz, Prosedürün tamamı 2 saat kadar sürer ve bu süre zarfında bilgisayarınızı normal şekilde kullanabilirsiniz.

Devam etmeden önce bilgisayarınızı yeniden başlatmanız ve kurulum prosedürünün tamamlanmasını beklemeniz istenecektir. Bu işlem yaklaşık 25 dakika sürecek ve bu süre zarfında cihazınızı hiçbir kapasitede kullanamayacaksınız.

Windows 11’i HDD’ye yüklemek ne kadar sürer?

Windows 11’i sabit sürücülü bir bilgisayara yüklemek normalde 15 ila 20 dakika sürer. Ve Windows 11’i katı hal sürücülü bir bilgisayara yüklemek genellikle 8 ila 10 dakika sürer.

Windows’u USB’den yüklemek ne kadar sürer?

Windows 11’in önyüklenebilir bir USB sürücüsü aracılığıyla yüklenmesi, bilgisayarınızın hızına ve bilgisayar yapılandırmasına bağlı olarak 30 dakika kadar sürebilir.

İşlem sırasında sorunlarla karşılaşırsanız Windows 11 USB’den yüklenmezse ne yapmanız gerektiğine bir göz atın.

Windows 11’i yüklemek neden bu kadar uzun sürüyor?

Makinenizin mevcut durumunun dikkate alınması mümkündür. Bilgisayarınıza virüs veya kötü amaçlı yazılım bulaşmışsa ve zaten anormal derecede yavaş bir hızda çalışıyorsa. Windows 11’e güncelleme işlemi normalden çok daha uzun olur.

Ancak Windows 11’in güncellenmesi için gereken süreyi etkileyen en kritik iki unsur işlemci ve sabit sürücüdür. Bilgisayarınızın güçlü bir CPU’su varsa, daha hızlı güncellenmesini bekleyebilirsiniz.

Bir SSD durumunda, geleneksel bir disk sürücüsüne göre önemli ölçüde daha hızlı kurulum ve güncelleme süreleri beklemelisiniz. Neyse ki, çoğu modern bilgisayar katı hal diskleri (SSD’ler) ile donatılmıştır.

Windows 11’in daha hızlı yüklenmesini nasıl sağlayabilirim?

  • Sabit sürücünüzü temizleyin – Artık ihtiyacınız olmayan dosyaları kaldırmak. Bilgisayarınıza biraz daha hız kazandırmanın harika bir yoludur.
  • Başlangıç ​​programlarını devre dışı bırakın – Otomatik olarak başlaması için bir programa ihtiyacınız yoksa, onu seçin ve Devre Dışı Bırak’ı tıklayın. Bir programı devre dışı bırakmak, onu listeden kaldırmaz, sadece başlangıçta çalışmasını engeller.
  • Bloatware’i kaldırın – Bilgisayarınızda yüklü çok sayıda bloatware ve diğer rastgele yazılımlar varsa. Daha yavaş çalışmasına neden olur. Çoğu zaman, bilgisayarınız gereksiz veya istenmeyen yazılımlar önceden yüklenmiş olarak gelir. Ancak bunları kullanmıyorsanız, onlardan kurtulun.

Bu kılavuzdan, Windows 11’i indirmek ne kadar sürdüğünü net bir şekilde anlayabileceğinizi umuyoruz. Ayrıca, işlemi biraz daha hızlı hale getirmek için ipuçlarını ve püf noktalarını kullandığınızdan emin olun.

Hangi işletim sistemini seçeceğiniz konusunda hala kararsızsanız. Bu kararı vermenize yardımcı olmak için Windows 10 ve Windows 11’in yan yana karşılaştırmasını sunuyoruz.

Hangi yükleme yöntemini kullandığınızı ve indirme işleminin ne kadar sürdüğünü yorumlar bölümünde bize bildirin.