PS5, Sony’nin henüz en güçlü oyun konsolu olacak. İşte bilmeniz gereken her şey.
Sony nihayet PS5’i ortaya çıkardı. 11 Haziran vitrin etkinliğinde, PS5’in oyun kütüphanesi hakkında her şeyi öğrendik, ancak konferans PS5 sisteminin kendisinin sürpriz bir şekilde ortaya çıkmasıyla sonuçlandı. Artık sistemin üstte yuvarlak açılı ve yüzgeçlere sahip siyah beyaz kutular olacağını biliyoruz. Ayrıca, benzer bir siyah beyaz DualSense Denetleyici ile bir renk şemasını paylaşacağını da biliyoruz.

Screenshot 4 1

Bunun ötesinde, PS5’in özellikleri hakkında bildiğimiz tüm bilgiler eskisi gibi. Yine de, oyunları inanılmaz derecede hızlı bir şekilde yükleyebilen özel bir 825 GB SSD’nin yanı sıra canlı, gerçekçi grafikler oluşturmak için 10.3 teraflop AMD RDNA 2 GPU’ya sahip olacak. Çoğu oyun 4K çözünürlükte saniyede 60 kare hızında çalışır, ancak sistem teorik olarak 8K’ya kadar çözünürlükleri ve 120 fps’ye kadar kare hızlarını işleyebilir.

PS5 için henüz bir fiyat veya çıkış tarihi öğrenmedik, ancak bu iki konu hakkında bildiğimiz tüm bilgileri bu kılavuzun ilerleyen kısımlarında da dahil ettik.

Güncellenmiş PS5 oyun listesi , PS5 11 Haziran etkinliğinde olan her şeyi özetliyor. Örümcek Adam: Miles Morales, Hitman 3, Ratchet & Clank: Rift Apart ve Horizon II: Forbidden West dahil olmak üzere çeşitli oyunlardan bir saatten fazla oyun görüntüsü gördük.

PS5 hile sayfası: Bilmeniz gerekenler

 • Nedir : Sony’nin en yeni konsolu, beşinci taşınabilir olmayan PlayStation
 • Vizyon Tarihi : Tatil 2020
 • Fiyat : TBD
 • Anahtar özellikler : 60 fps’de 4K oyunlar, 8K çözünürlüğe kadar, saniyede 120 kareye kadar, ışın izleme, hızlı yükleme SSD
 • Anahtar oyunlar : Örümcek Adam: Miles Morales, Horizon II: Zero West, Gran Turismo 7, Cırcır ve Clank: Rift Apart

Özellikler : 8 çekirdekli 3,5 GHz AMD Zen 2 CPU, 10.3 teraflop AMD RDNA 2 GPU, 16 GB GDDR6 bellek, 825 GB özel SSD
Screenshot 5 1

Sony, PS5’in son tasarımını 11 Haziran’da açıkladı. Konsol iki stilde gelecek: asimetrik bir PlayStation 5 ve simetrik bir PlayStation 5 Digital Edition. İkisi arasındaki fark oldukça açıktır: Birincisinin bir disk sürücüsü vardır, ikincisi sadece dijital oyunları oynayacaktır. Bu nedenle, PS5 Digital Edition’ın daha az maliyetli olacağı muhtemeldir, ancak fiyat kesintisinin ne kadar olabileceği net değildir.

Bunun ötesinde, tasarım PS2’den beri tamamen siyah konsollarla piyasaya sürülen PlayStation için bir kalkış. PS5, dikey yapılandırmaya ve yuvarlak siyah bir kutuyu kaplayan eğimli beyaz kanatçıklara sahip iki tonlu siyah beyaz bir konsoldur.

PS5 özellikleri

 • CPU: 3.5GHz’de 8x Zen 2 Çekirdek
 • GPU: 10.28 TFLOP, 2.23GHz’de 36 CU, RDNA 2 mimarisi
 • Rastgele erişimli hafıza: 16GB GDDR6
 • Depolama: Özel 825GB SSD
 • Genişletilebilir depolama alanı: NVMe SSD yuvası
 • Optik sürücü: 4K Blu-ray sürücü

Sony’nin lider sistem mimarı Mark Cerny, 18 Mart’ta PS5’in donanımının dikkat çekici noktalarından bazılarında kullanıcıları dolaşan bir konuşmaya ev sahipliği yaptı. Özellikle, PS5’in SSD yapılandırması ve 3D ses yeteneklerini tartıştı. Ayrıca sistemin CPU, GPU ve RAM yapısı hakkında bilgi verebiliriz.

GPU, hem güç tüketimini hem de ısı yönetimini etkileyecek olan ışın izleme ve ilkel gölgelendiricileri de kullanacaktır. Güç tüketiminin oyundan oyuna muazzam bir şekilde farklı olabileceği PS4’ün aksine, PS5 her oyun için güç tüketimini standartlaştırmaya ve kaynakları gerektiği gibi kullanılabilir hale getirmeye çalışacaktır. Bu, aşırı ısınmayı ve aşırı fan gürültüsünü önlemelidir.

PS5’in en heyecan verici – ama aynı zamanda teknik olarak en zorlu yönlerinden – 3D sese vurgu yapması. Bazı PC kulaklıklarında zaten 3D ses bulunur, ancak sonunda, PS5’in platformdan bağımsız olarak 3D ses vermesini ister: TV hoparlörleri, kulaklık veya ses çubuğu. 3D sesin anahtarı, Başlıkla İlgili Aktarım İşlevi veya HRTF’de bulunur. Bu özellik, bir kişinin işitmesini bir sesin frekansına, yönüne ve ses seviyesine göre eşleştirir.

PS5 Oyunları

 

Screenshot 6 1

PS5 11 11 etkinliğinde açıklanan en büyük oyunlardan biri, PS5’in yanında açılacak olan Spider-Man: Miles Morales idi . Bu oyun, daha yeni, daha genç, daha az deneyimli bir Spider-Man olarak Miles Morales’in kontrolünü, tüm Peter Parker’ın güçleriyle ve sonra bazılarıyla kontrol etmenizi sağlayacak. Şu ana kadar oyunun çok azını gördük, ancak şimdi ve çıkış tarihi arasında tatil hakkında daha fazla bilgi almayı bekliyoruz.

Nisan 2020’de Sony, PS5’e eşlik edecek radikal olarak yeniden tasarlanmış bir PlayStation denetleyicisi olan DualSense’i resmen aldı. DualSense tanıdık bir düğme düzenine sahip ve TouchShok’u DualShock 4’ten geri getirirken, iki tonlu siyah beyaz tasarımı, daha önce herhangi bir PlayStation denetleyicisine benzemiyor.

Screenshot 7 1

Sony’nin daha önce teyit ettiği gibi, DualSense, örneğin çamurla sürüş veya bir ok ve yay ateşleme hissini simüle etmek için gerçekçi, dokunsal gürleme sağlayacak dokunsal geribildirim ve uyarlanabilir tetikleyicilere sahip olacak. Denetleyicinin Paylaş düğmesinin yerini, Sony’nin favori oyun anlarınızı yakalamak ve paylaşmak için daha da fazla yol sağlayacağını söyleyen yeni bir Oluştur düğmesi aldı.

DualSense ayrıca, oyun kulaklığınızı takmamıza gerek kalmadan arkadaşlarınızla sohbet etmenizi sağlayan yerleşik bir mikrofona sahiptir. Denetleyicinin ışık çubuğu artık dokunmatik yüzeyi çevreliyor, bu da ondan çıkan ışıltıyı daha iyi görmenizi ve beyaz tasarımı güzel bir şekilde tamamlamanızı sağlıyor.

PS5 arayüzü

PS5 arayüzünü henüz iş başında görmedik, ancak bir süre önce bir Reddit sızıntısı PS5 dev kitinin menülerinin neye benzediğini gösteriyor. Bu sızıntıdaki arayüz PS4 ile hemen hemen aynıdır, ancak birçok kullanıcının işaret ettiği gibi, bu PS5’in menüleri hakkında bir şey göstermeyebilir. Geliştirici kitleri genellikle gelecekte güzel görünebileceklerinden ziyade zaten işe yarayan şeyleri kullanır.

Ayrıca, 2018 yılında yapılan bir Sony patent başvurusu bize PS5’in arayüzüne yeni bir ekleme hakkında biraz daha bilgi verebilir. Bir ” kalıcı bilgi platformu “, belirli bir seviyenin tamamlanmasının ne kadar sürebileceğini ve bunu yapmanın sahip olduğunuz herhangi bir gerçek dünya yükümlülükleriyle çatışıp çatlamayacağını söylemek için açılır diyalog kutularını kullanabilir. Patent henüz verilmemiştir, bu nedenle Sony bunu hiç uygularsa, bu bir lansman özelliği olmayabilir.