Valorant oyuncularının son zamanlarda sıklıkla karşılaştığı sunucu sorunlarından kaynaklanan Valorant VAL 5 hatası çözümünü anlatacağız.

Valorant VAL 5 Hatası Nedir?

Oyun yapımcıları tarafından geliştirilen teknolojiler tamamen oyunun stabil çalışması üzerine olacaktır. Ancak bunu yaparken hile kullanımını da engellemek üzere gereken önlemleri almaktadırlar. Bu sebeple pek çok güncellemeler yapılmakta ve yeni patch dosyaları ile oyunlar geliştirilmektedir. Valorant ise hile kullanımı engelleme konusunda gayet başarılı olduğunu söyleyebiliriz. Ancak bu düzenlemeler ile bazen sunucular ile iletişim kopması nedeniyle VAL 5 hatası alabiliriz.

Valorant VAL 5 Hatası Neden Kaynaklanır?

Valorant VAL 5 hatası genellikle oyun sunucularında sorun olduğunda veya bakım yapılırken görünür. VAL 5 hatası aldığınızda öncelikle oyun web sayfası üzerinde bakım arası bilgisi olup olmadığını kontrol ediniz. Bunun haricinde sunucu kaynaklı olmayıp bağlantınızda anlık bir tutarsızlık nedeniyle rastgele de görünebilir.

Valorant VAL 5 Hatası Çözümü

Valorant VAL 5 hatası bilgisayarınızda veya internet bağlantınızda sorun aramadan önce sunucu kaynaklı olup olmadığını kontrol etmelisiniz. Eğer sunucular bakıma girdiyse bunu takip etmelisiniz. Sunucular anlık olarak çökmesi gibi anlık bir durum ise sorunun giderilmesini beklemeniz gerekiyor. Oyunda sunucular kapalı ise Valorant’a giriş yapmanıza hiç bir yöntem yardımcı olmayacaktır.

11858 teknik destek

Bilgisayarınızı Kontrol Edin

Öncelikle bilgisayarınızda sürücü ve özellik güncelleştirmelerini kontrol ediniz. Eğer Wi-Fi veya Ethernet ile ilgili bir güncelleme varsa güncellemeyi gerçekleştirin. Valorant VAL 5 hatası ile doğrudan bağlantılı olmasa da eğer bağlantınızda bir sorun varsa giderecektir.

Güncellemeleri yapmak için bilgisayarınızda Windows simgesine tıklayarak açılan arama yerine güncelleme yazıp aratınız.

VAL 5 hatası için sürücülerinizi güncelleyin

En üstte çıkan güncellemeleri denetle seçeneğine tıklayın. Açılan sayfada güncellemeleri denetle butonuna tıklayınız. Eğer yapılması gereken bir güncelleme varsa sırasıyla yapacaktır. Ardından bilgisayarınızı tekrar başlatarak oyuna girmeye çalışın.

Modemi Kontrol Edin

Modeminizi günlerdir hatta haftalardır hiç kapatmadıysanız bağlantınızı yenileyin. Bunu yapmak için modemin elektriğini keserek kapatıp tekrar açmalısınız. Bu şekilde bağlantınız yenilenerek daha taze bir dslam bağlantısına kavuşmuş olacaksınız. Modemi elektrik bağlantısından kesmek modeminizi sıfırlamaz. Yalnızca internet bağlantınızı sıfırlar. Modeminizi sıfırlamak modemin verimliliğini de artırabileceği gibi VAL 5 hatası için çok daha iyi bir seçenek olacaktır. Sıfırlamayı ve kurulum yapmayı bilmiyorsanız neredeyse tüm marka ve modeller için detaylı bilgilere sayfamızdaki Modem Kurulumları bağlantısından ulaşabilirsiniz.

Vanguard’ı Silip Tekrar Yükleyin

Valorant hile koruma programı Riot Vanguard düzgün çalışmadığından bu hatayı alıyor olma ihtimaliniz düşüktür. Ancak yukardaki adımları uyguladıktan sonra Vanguard’ı silip tekrar yüklemeniz çözümün son aşaması olacaktır. Silmek için Windows simgesine tıklayın. Açılan menüde Ayarlar komutuna tıklayın.

Valorant VAL 5 hatası çözümü için denetim masasından vanguard kaldırma

Buradan Denetim Masasına Tıklayın. Ekranın altında program kaldır seçeneğine tıklayın. Böylece karşınıza yüklü programların bulunduğu ekran açılacaktır. Vanguard’ı bulup kaldır seçeneğine tıklayın. Oyunu tekrar açmak istediğinizde ise otomatik olarak yüklenecektir.