Protherm Leopard kombimizin ekran panelinde F1 hata arıza kodu görünüyor bu sorunu giderebilmek için neler yapabiliriz inceleyelim.Öncelik olarak Protherm Leopard kombi üzerinde F1 hatası alma sebeplerimize bakalım.

1)Doğalgaz vanası kapalı olabilir;

Kombi üzerinde F1 arıza uyarısı görüyorsak binamızda evimize gelen doğalgaz vanasını ve kombimizdeki doğalgaz vanasının açık olup olmadığını kontrol edelim  Bu kontrollerde doğalgaz vanamız kapalı ise doğal olarak kombimize  gaz girişi olmayacaktır ve Protherm Leopard kombimiz ateşleme yapmayacaktır.

2)Elektrik voltajı sorunu;

Evimize gelen elektrik voltajı ile ilgili sorun olabilir. Normal şartlar altında 220 Volt gelmesi gereken elektrik 195 ve 200 volt gibi düşük voltajda gelirse Ateşleme Trafosunayeterli gücü alamaz ve yetersiz ateşleme meydana gelir. Bu durumda Protherm Leopard kombimizde F1 hatası almamıza sebep olacaktır.

3)Gaz Valfi arızası;

Protherm Leopard kombimize kadar gelen ve gazın yanması için yanma odasına gitmesine izin veren parçaya Valfi denir.

Eger gaz Valfi bobininde bir arıza oluşmuşsa gaz yolunun açılmasına izin vermez ve ğaz geçişi olmaz buna bağlı olarakta ateşleme yapamayacağından Protherm Leopard kombimizde F1 hatası almamıza sebep olacaktır.

r1

4)Elektronik kart arızası;

Protherm Leopard kombimize F1 hatası almamızın bir diğer sebebi ise Elektronik kart arızası arızası o Elektronik kart  kombimiz de Gaz valfinin bobinlerine giden elektrik, ateşleme elektronlarının kontrolünü sağlar.

Kombimizin ateşleme bujilerinde çatlak veya kırık oluşmuşsa ateşleme yapmayacaktır. İyanizasyon bujisinde çatlak veya kırık var ise kombimiz ateşlemeyi yapar fakat alevi hissettirmeyip karta bilgi vermez. Bu durumda kombimizde F1 hatası görünür.

5)Kombinin fazla ısınması;

Kombimiz eğer fazla ısındıysa bu durumda emniyet termostadını attırmış olabilir.

Kombimizde bu soruna bağlı olarak ısınma sebepleri peteklerde hava birikmiş olabilir, petek tesisatında oluşan pislikler tesisat filtresini tıkayarak kombimize tesisattan dönüş yapan suyun girmesini engellemiş olacaktır.

Bu gibi durumlarda F1 hatası çözümü olarak;

*Doğalgaz vanalarımızı açıp kapatalım.

*Elektrik  şalterini kapatıp açalım.

*Kombimize 1 bar su ekletip resetleyelim.

Kombimizin üzerinde bulunan tuşlar içerisinde RESET yazan bir tuş olacaktır kombimizi resetlendikten sonra sorun düzelmiş olacaktır. Not olarak eklemek gerekirse bazı kombilerde RESET düğmesi kombinin alt kısmında açma kapama düğmesi gibi olabilir.

Tüm bu işlemler sonrasında sorunumuz çözülmez ise kombimizin servisi ile iletişime geçmemiz gerekecektir.

 

Son Güncelleme 22 Aralık 2020 Yazar Pınar Güldökmez