TENDA D151 modem kurulumu yapmak için modem ve bilgisayar arasına ethernet kablosunu takınız.

Yeni yerinize yeni taşınmış olsanız ve internet bağlantınızı kurmanız gerekiyorsa veya kablolu bir bağlantı sorununu gidermek için yardıma ihtiyacınız olabilir. Bilgisayarınızı internete nasıl bağlayacağınıza dair ipuçlarımız var. 

Bu kılavuzda, modeminizi (ve varsa yönlendiricinizi) nasıl bağlayacağınızı, internet bağlantınızı nasıl test edip sorun gidereceğinizi ve kablosuz ağınızı nasıl kuracağınızı ve bağlanacağınızı açıklayacağız.

TENDA D151 modem kurulumu nasıl yapılır

Bilgisayarınızdan web tarayıcı açarak adres kısmına 192.168.1.1 yazıp Enter tuşuna basınız.

TENDA D151 Modem Kurulumu
TENDA D151 Modem Kurulumu

Ekrana Kullanıcı adı ve Şifre kısmı gelecek. Açılan ekranda kullanıcı adı kısmına küçük harfler ile admin ve şifre kısmına da admin yazarak giriş butonunu tıklayalım.

TENDA D151 Modem Kurulumu

Ekrana kurulum yapacağınız sayfa gelecek. İnternet hizmeti aldığınız servis sağlayıcınızın ADSL kullanıcı adı ve şifre bilgilerinizi giriniz.

Daha sonra alt kısımda kablosuz ağ adı ve şifre oluştup tamam butonuna tıklayalım.

TENDA D151 Modem Kurulumu

“Port yönlendirmek istiyorum kamera cihazlarım” var der isek;

tenda4

Açılan sayfanın sol kısımın da Gelişmiş Ayarlar’ı tıklayarak alt başlık altında NAT kısmına tıklayın. Sanal Sunucular kısmına tıklayıp Ekle butonuna tıklayın.

tenda5

Açılan pencerede yönlendirmek istediğiniz cihazın ip adresi, port adı ve port numaralarını yazdıktan sonra Uygula/Kaydet butonuna tıklayın.

tenda6

Modeminizde yönlendirdiğiniz portların çalışması ve aktif olması için, modemi kapatıp açmanız gerekir.

Peki ya internet bağlantınız yoksa?

Web sayfanız yüklenmedi mi? Panik yapmayın, sorunu gidermek için atabileceğiniz birkaç adım daha var:

  1. Farklı bir web sitesi yüklemeyi deneyin veya farklı bir cihaz kullanın. Farklı bir web sitesi yüklenirse, denediğiniz ilk web sitesi çalışmıyor. Fakat farklı bir cihaz internete gayet iyi bir şekilde bağlanıyorsa sorun bağlanmaya çalıştığınız ilk cihazda olabilir.
  2. Bilgisayarı yeniden başlatın. Bilgisayarınız yeniden başlatıldıktan sonra internet bağlantınızı tekrar test edin.
  3. Kablo bağlantılarınızı kontrol edin. Koaksiyel kablonun veya telefon kablosunun, Ethernet kablolarının ve güç kablosunun modeminize, yönlendiricinize veya bilgisayarınıza güvenli bir şekilde takıldığından ve bağlı olduğundan emin olun.
  4. Modeminizi kapatıp açın. Modeminizin güç kablosunu çıkarın, varsa yönlendiricinizin bağlantısını kesin ve modemi birkaç dakika bekletin. Ardından modemi tekrar prize takın ve yeniden açılmasına izin verin. Başlatma işlemi tamamlandıktan sonra yönlendiriciyi tekrar açın.

TENDA D151 modem kurulumu adlı haberimiz umarız sorununuzu çözmüştür.

Sonraki örnek makaleler: