Mistral AI Nasıl Ücretsiz Kullanılır

Yapay zeka meraklıları için şimdi Mistral AI nedir ve onu ücretsiz olarak nasıl kullanabileceğinizi detaylı bir şekilde ele alacağım.

Yapay zeka dünyası bir yıl önce hayal bile edemeyeceğimiz bir hızda katlanarak büyüyor. Bu alandaki en büyük oyunculardan biri Open AI (ChatGPT ve Sora’nın yaratıcısı), ancak pazardaki yeni bir oyuncu olan Mistral AI, Open AI’nin şöhretine rakip olabilir. Microsoft bile (Open AI’ın mevcut yatırımcılarından biri) bu yapay zeka girişimine 16 milyon dolar aktararak destek veriyor.

Benim gibi bir yapay zeka meraklısıysanız ve ChatGPT gibi metin modellerini zaten kullandıysanız, Mistral AI’yı kesinlikle test etmek isteyeceksiniz. Bu kılavuzda, Mistral AI’yı hemen şimdi bilgisayarınızda veya akıllı telefonunuzda kullanmanın kolay yollarını açıklayacağım.

Mistral AI Nedir ve Nesi Bu Kadar İyi?

Mistral AI Nedir ve Nesi Bu Kadar İyi?

Mistral AI, Meta Platforms ve Google Deepmind’ın önceki çalışanları tarafından kurulmuş bir yapay zeka şirketidir. Şu anda 2 milyar doların üzerinde bir değere sahip.

Ancak GPT-4 (Open AI tarafından), Gemini Pro (Google tarafından) ve Claude 2 (Anthropic tarafından) gibi büyük oyuncular zaten var, peki Mistral AI’yı bu kadar özel kılan nedir?

Mistral AI, uygun maliyetli bir çözüm olmasının yanı sıra üst düzey akıl yürütme yetenekleriyle de öne çıkıyor. Karşılaştırma yapmak gerekirse, GPT-4 girdi için 30$/M token ve çıktı için 60$/M token maliyete sahiptir. Mistral Large ise girdi için 8$/M token ve çıktı için 20$/M token maliyete sahiptir.

Mistral AI, güçlü muhakeme yeteneklerine ek olarak kod konusunda da güçlüdür. Her şeyin ötesinde, bilgisayarınıza yükleyebileceğiniz birçok açık kaynaklı model sunar.

Şimdi aşağıda Mistral AI’yı kullanma yöntemlerine bakalım.

İlgili: Yapay Zekanın Tarihi Geçmişten Günümüze AI Evrimi

Mistral AI Nasıl Ücretsiz Kullanılır

Yeteneklerini anlamak için aşağıdaki yöntemlerden herhangi birini kullanarak Mistral AI’yı deneyin.

Mistral AI’yı Resmi Web Sitesi Üzerinden Kullanın

Mistral AI kısa süre önce ChatGPT gibi bir konuşma asistanı olan Le Chat’i duyurdu. Tek bir kuruş ödemeden Mistral AI modellerini test etmek için kullanabilirsiniz. Aslında, en üst düzey modeli olan Mistral Large’ı da ücretsiz olarak kullanabilirsiniz.

 1. Telefonunuzda veya bilgisayarınızda https://mistral.ai/ adresine gidin.
 2. Talk to le Chat’e tıklayın.
 3. Ücretsiz hesabınızı oluşturun veya giriş yapmak için Google’ı kullanın.
 4. Metin komutları atmaya başlayın.

Mistral AI Nasıl Ücretsiz Kullanılır

Bu, Mistral AI’yi kullanmanın en kolay yoludur. Le Chat’te, Small, Next ve Large olmak üzere üç modelden birini seçebilirsiniz.

Mistral AI Nasıl Ücretsiz Kullanılır
Mistral AI Nedir ve Nesi Bu Kadar İyi?

Perplexity Labs aracılığıyla Mistral AI kullanın

Mistral AI açık kaynak modelleri Mistral 7B, Mistral Medium ve Mixtral 8X7B’yi Perplexity Labs üzerinden kullanabilirsiniz. Buradaki iyi şey, modellere erişmek için Perplexity Labs’a kaydolmanıza gerek olmamasıdır.

https://labs.perplexity.ai/ adresine gidin.

Bir Mistral modeli seçin ve metin komutları gönderin.

Mistral AI Nasıl Ücretsiz Kullanılır

Brave Browser üzerinden Mistral AI kullanın

Brave browser, Mistral AI modelini kullanmak için bir başka kolay yöntemdir. Mixtral (Mistral AI’dan açık kaynaklı bir model) dahil olmak üzere birden fazla modeli destekleyen bir AI asistanı olan “Leo” yerleşik bir özelliğe sahiptir.

Leo, PC, macOS, Linux ve Android dahil olmak üzere farklı platformlar için Brave tarayıcısına yerleştirilmiştir.

 1. Brave tarayıcısını cihazınıza indirin ve yükleyin.
 2. Brave ayarlarına gidin.

  Mistral AI Nedir ve Nesi Bu Kadar İyi?
  Mistral AI Nedir ve Nesi Bu Kadar İyi?
 3. Leo’ya tıklayın ve yeni konuşmalar için Varsayılan model olarak Mixtral’i seçin. Mistral AI Nedir ve Nesi Bu Kadar İyi?
 4. Kenar çubuğu simgesine dokunun ve Leo’ya tıklayın. [Android’de sağ alt köşedeki üç noktaya tıklayın ve Leo’yu seçin.

Hugging Face aracılığıyla Mistral AI Kullanın

Mistral AI modellerini Hugging Face üzerinden tek bir kuruş ödemeden deneyebilirsiniz. Bir hesap oluşturmanıza bile gerek yok.

 1. Bilgisayarınızdaki Hugging Face’de Mistral AI sayfasına gidin.
 2. Bir Mistral AI modeli seçin.
 3. Hugging Face’deki Mistral AI modelleri
 4. Metin isteminizi yazın ve Gönder’e tıklayın.
Mistral AI Nasıl Ücretsiz Kullanılır
Mistral AI Nedir ve Nesi Bu Kadar İyi?

Yani, bunlar Mistral AI modellerini tek bir kuruş ödemeden kullanmanın dört kolay yoludur. Bir başka yol da Mistral AI tarafından sunulan açık kaynaklı bir modeli bilgisayarınıza yerleştirmektir, ancak bu çok tekniktir.

Umarım bu içerik Mistral AI nedir ve onu ücretsiz olarak nasıl kullanabileceğiniz hakkında yardımcı olmuştur. Mistral AI hakkındaki düşünceleriniz nelerdir ve ChatGPT ile karşılaştırıldığında nasıldır (eğer kullandıysanız)? Değerli düşüncelerinizi aşağıdaki yorumlarda paylaşın.