TikTok Alışveriş, favori içerik oluşturucularınızın TikTok’larında öne çıkardığı ürünleri satın almayı kolaylaştırır. Ama gerçekten hepimizin istediği bir özellik mi?

TikTok, sahneye çıkar çıkmaz popülaritesi patladı ve sadece önemli bir kitleyi toplamayı değil; aynı zamanda tutmayı da başardı.

Bir ürün TikTok’ta viral hale gelirse, herkes onu ele geçirmek istediğinden aylarca stokta kalmaz. Bu fenomen, TikTok’un TikTok Shopping özelliği ile ortaya çıkmasına katkıda bulundu.

O halde, hadi TikTok Shopping’e bir göz atalım. Ve platforma yardım edip etmediğini veya insanları platformdan uzaklaştırıp uzaklaştırmadığını görelim.

TikTok Alışveriş Nedir?

TikTok Alışveriş, içerik oluşturucunun bir kez tıklandığında sizi satın alabileceğiniz bir veya daha fazla öğeye yönlendiren bir ürün bağlantısına sahip olmasını sağlar. Bir TikToker alışverişi veya makyaj eğitimi yaptığında ve birçok ürünü tek bir videoda kullandığında devreye giriyor.

Alışveriş özelliği ile tek bir linke tıklayıp video klipte gösterilen her şeyi satın alma seçeneğine sahip olabilirsiniz. Ve tüm bunlar uygulamadan çıkmadan yapılıyor.

Şirketler, özellikten en iyi şekilde yararlanmak için TikTok yıldızlarıyla sponsorluklar oluşturabildiğinden; izleyiciler için uygun markalar ve içerik oluşturucular için karlı. Örneğin, içerik oluşturucu bir markanın ürünlerini bir TikTok’ta kullanır ve listelerse, marka, ürününü ve potansiyel yeni müşterilerini görür. Tüm taraflar için bir kazan-kazan. Ya da en azından öyle görünüyor.

Instagram, Makaralarında benzer bir özelliğe sahiptir, bu yüzden birçok kişi iki platformu karşılaştırmaya başladı.

TikTok’un Alışveriş Özelliği: İyi ve Kötü

TikTok’un Alışveriş özelliğinin olumlu ve olumsuz yönleri var, ancak ikisi de teraziyi lehine çevirecek özellikte değil.

En Büyük Avantaj: Kolaylık Anahtardır

titktok1

Daha önce de belirtildiği gibi, hiçbir şey TikTok’un Alışveriş özelliğinin kolaylık yönünü yenemez. TikTok’ta yer alan bir ürünle ilgileniyorsanız, bağlantıya tıklamanız yeterlidir ve kendiniz alabilirsiniz. Aynı şekilde, bir şeyin ne kadara mal olduğunu merak ediyorsanız, öğrenmekten bir tık uzaktasınız.

Artık tam olarak gördüğünüz ürünü bulmak için internette gezinmenize gerek yok; ürün orada, ilginizi göstermenizi ve tıklamanızı bekliyor.

En Büyük Dezavantaj: Bu Özelliği Kötüye Kullanan İçerik Üreticiler

Alışveriş bağlantıları çok sık olursa, artık bir zevk değil, tahriş edicidir. Sizin İçin Sayfanızdaki (FYP) her gönderi basın için bağlantılar içeriyorsa, bu oldukça hızlı bir şekilde can sıkıcı hale gelir.

Çok fazla iyi şeye sahip olabilirsiniz, bu da sonunda kullanıcıları platformdan uzaklaştırabilir.

TikTok Alışverişini Aşırı Kullanan Etkileyenlerin ve Markaların Tehdidi

İzleyici olarak kendinizi düşündüğünüzde, markaların sponsorluklarını popüler TikToker’lara genişletmeye karar vermesi; veya içerik oluşturucuların platformda çok fazla markalı içerik yayınlaması önemli değildir.

TikTok’un algoritmasını öğrenin ve kendin yap klipleri, komedi skeçleri, evcil hayvan veya bitkilerle ilgili videolar, bir dakikalık veya on dakikalık uzun giysilerle FYP’nizi beğeninize göre değiştirin . Durum ne olursa olsun, TikTok bir alışveriş uygulaması değildir. İlginizi çeken bir ürünü görebilmeniz ve almanız sizin için uygun olması bir bonus ama platform için bir gereklilik değil.tiktok2

TikTok, insanların boş zamanlarının birkaç saatini amaçsızca kaydırarak ve zamanın nereye gittiğini merak ederek kaybetmeleri için bir uygulamadır. Alışveriş pek de ana hedef değildir.

Peki, TikTok, yaratıcılarını ürünleri ve izleyicilerini onları satın almaya zorlamaya teşvik etmeye daha fazla yönelir mi? TikTok Alışveriş, izleyicileri platforma doğru mu yoksa platformdan uzaklaştırıyor mu?

TikToker’ların özelliği aşırı kullanması konusunda kesinlikle endişeler var. Markaların ürünlerini takmak için içerik oluşturucuları kullanması, herkesin bu özelliğin kendisinden bıkmasına neden oluyor.

Şimdilik, TikTok’un Alışveriş özelliği hala nispeten yeni ve bu nedenle bir yenilik. Birçoğu sadece pozitifleri görüyor ve sonunda bir TikTok incelemesinde gördükleri o sihirli allığı tıklayıp satın alabilecekleri için mutlular. Ancak bunun uzun vadede devam edip etmeyeceği henüz belirlenmedi.

TikTok Değişmeye Çalışıyor Ama Kullanıcıların İstediği Değişiklik mi?

Diğer birçok platform gibi, TikTok da uygulamayı ve kullanıcı deneyimini iyileştirmek için; değişiklikler ve yeni özellikler uygulayarak kendini daha iyi hale getirmek için çalışır.

Alışveriş özelliği, topluluk yönergeleri ve politikalarındaki güncellemelerin yanı sıra algoritmanın çalışma şeklini iyileştiren nispeten yeni bir eklentidir . TikTok, hem içerik oluşturucular hem de sıradan izleyiciler için sürekli olarak kendini geliştirmeye çalışır.

Ve daha iyisi için değişmeye çalışmanın kesinlikle yanlış bir tarafı yok. Ama önce, bunun cevabını bilmelisiniz: Gerçekleştirmek istediğiniz değişiklikler platformun iyileştirilmesi için mi? Yoksa sadece bir nakit kapma girişimi mi?

Çizgileri Bulanıklaştırmak: TikTok, YouTube Shorts, Instagram Reels

TikTok, kısa form içeriği tüketmek için gittiğiniz platform olarak biliniyor. Ancak platform, başlangıcından bu yana maksimum video uzunluğunu birkaç kez artırdı. 15 saniye ile başlayıp 60 saniyeye, ardından üç dakikaya yükseldi ve şimdi on dakika oldu.

TikTok değişip daha çok YouTube ve Instagram gibi görünmeye çalışırken; diğer her iki platform da daha çok TikTok’a benzemeye çalışıyor. Reels ve Shorts ile platformlarında kısa biçimli içerikler sunuyor.