TBT Etiketi' Ne Anlama Gelir?

Eğer aktif bir sosyal medya kullanıcısıysanız, mutlaka son birkaç yıl içinde TBT etiketi’, fotoğraflarda, gönderilerde karşınıza çıkmıştır. En çok Instagram’da gözümüze ilişen TBT’, aynı zamanda Facebook, Twitter, YouTube, Tumblr, Reddit ve benzeri platformlarda da yer alıyor. Biz de bu yazıda “’TBT etiketi’ Ne Anlama Gelir ve TBT Nedir? sorusuna yanıt aradık. Kaldı ki sırf şu anda bile Instagram üzerinde yüzlerce milyon TBT etiketli’ fotoğraf yer alıyor!

‘TBT Etiketi’ Ne Anlama Geliyor?

‘TBT’, kelime anlamıyla Throwback Thursday’ İngilizce terimin kısaltılmış hâli. Türkçe‘de ‘Perşembe’ye dönüş’ gibi bir anlamı olan bu kelimeyle etiketlenen fotoğraflar da, genellikle zaten Perşembe günleri paylaşılıyor. Açıkçası, ‘Neden Perşembe?’ sorusuna henüz yanıt bulunmuş değil fakat Throwback Thursday’ terimi, Türkçe’de daha çok ‘Hey gidi günler hey’ gibi bir manaya geliyor diyebiliriz. Yani bir nevi geçmiş günleri temsil ediyor

tbt 1

Daha çok ‘Instagram’ kullanıcıları, Perşembe günleri geçmişe dair fotoğraflarını paylaşıyor ve yanına da #TBT’ etiketini iliştiriyorlar. Bu kimi zaman okul mezuniyet fotoğrafı, kimi zaman doğum günü fotoğrafı, kimi zaman da tatil veya bir bebeklik fotoğrafı oluyor. Kısacası, ‘TBT etiketli’ fotoğraflarda amaç, geçmişi yad etmek ve o döneme ait fotoğraflar yayınlamak. Buna rağmen kimi zaman fotoğraflar Perşembe harici günlerde de karşımıza çıkabiliyor.

Hangi Fotoğraflar ‘TBT Etiketiyle’ Yayınlanır?

Dediğimiz gibi ‘TBT’ ile istenen amaç, geçmişe yönelik günleri canlandırmak, o döneme ait fotoğraflar paylaşmak. İlk doğum gününüzün fotoğrafını, çocuğunuzun doğum fotoğrafını ya da ilk arabanızın fotoğrafını ‘#TBT’ etiketi koyarak paylaşabilirsiniz.

‘TBT Etiketi’ Neden Bu Kadar Popüler Oldu?

Açıkçası bunun ardından çok da bilimsel sebepler aramaya gerek yok. Nitekim, sosyal medyada pek çok şey kısa sürede popülerlik kazanıyor ve hızla yayılıyor. Fakat şu da bir gerçek ki, insanlar doğaları gereği nostaljiyi her zaman seviyorlar ve çocukluklarına, eski arkadaşlıklara, lişkilere özlem duyuyorlar. Dolayısıyla ‘TBT’ ve benzeri etiketler de bir şekilde hayatımıza girmiş oluyorlar.

tbt 2

‘TBT etiketi’ nasıl ortaya çıktı?

İster inanın, ister inanmayın, bu terim Instagram’ın, hatta sosyal medyanın bile yükselişinden önce ortaya çıktı. Throwback Thursday’, yani TBT’ terimi, ‘Urban Dictionary’ adlı internet sözlüğüne ilk olarak 2003 yılında girdi ve 2010-2011 yıllarına kadar da çeşitli gruplar tarafından retro temalı olarak kullanıldı. Fakat tahmin edeceğiniz gibi asıl popülaritesini Instagram’ ve Twiter’da kullanılmaya başladıktan sonra kazandı.

Kısaca, “’TBT etiketi’ Ne Anlama Gelir? sorusuna yanıt aradık. Siz de #TBT’ hashtagiyle eski fotoğraflarınızı, anılarınızı sosyal medya sayfalarınızda paylaşabilir ve bu furyaya ortak olabilirsiniz.