Set-Top Box' Nedir?

‘Set-Top Box’, televizyonları birer eğlence merkezine dönüştürmeyi sağlayan cihazlardır. ‘Set-Top Unit’ olarak da adlandırılırlar. Türkçe’de ‘set üstü kutusu’ olarak adlandırılmaktadırlar. Sayısal bir sinyalı/yayını alıp, kodunu çözerek televizyon ekranında görüntülenmesini sağlar. Bu sayısal sinyal/yayın, internet üzerinden veya kablo hattı üzerinden alınıyor olabilir.

Geçmişte kablo TV ve uydu alıcılar tarafından kullanılmaktaydılar. ‘Set-Top Box‘lar sayesinde televizyonlar, kapasitelerinden çok fazla TV kanalını görüntüleyebilmekteydiler. Çoklu kanal verilerini üzerlerinde barındırabilmektedirler. Set-Top Box’ genellikle verileri anten girişi ile TV’ye iletir. Bu yöntem ile kullanıcılara özel içerikli kanallar da servis edilebilmektedir. Kullanıcıların bir kere para ödeyerek, uydu üzerinden yayınlanan kanalları izleyebileceği ‘Set-Top Box’lar olduğu gibi, aydan aya abonelik ücreti ödeyerek sahip olabilecekleri Set-Top Box‘lar da vardır.

Set Top Box Nedir 1Seksenli yıllarda ortaya çıkmışlardır. Televizyona analog kablo kanalı eklenmek istendiğinde gündeme gelmişlerdir. Uzaktan kumandaya sahip kablo dönüştürücü kutular olarak piyasaya sürülmüşlerdir. Kablo yayınlarını düşük VHF frekansı yayınına çevirir ve yayın, televizyona bu şekilde iletilir. Yeni nesil TV alıcıları, Set-Top Box’ ihtiyaçlarını ortadan kaldırsalar da kullanımları hala devam etmektedir. Günümüzde birden çok çeşidi bulunmaktadır. Aynı zamanda internet servis sağlayıcıları ve telekomünikasyon firmaları tarafından üretilen Set-Top Box’lar da bulunmaktadır.

Zorlu şartlar altında kullanılabilmesi için üretilmiş kabin tipi profesyonel Set-Top Box‘lar da bulunmaktadır. Bunlar profesyonel yayıncılık için kullanılırlar. Profesyonel Set-Top Box’lar, sıkıştırılmayan seri sayı arayüz işareti üretebilirler.

Set Top Box Nedir 2

Özel ödemeli kanallar ve sinema kanalları için hizmet veren Set-Top Box’ların yanı sıra, sinema filmlerini izlemeye ve internette surf yapabilmeye olanak sağlayan Set-Top Box’lar da ortaya çıkmışlardır. Günümüzde cep telefonu üreticileri dahi kendi cep telefonu modellerine özel olarak tasarlanan Set-Top Box‘lar tasarlamışlardır. Bu tasarımlar, cep telefonlarının TV üzerinden kontrolünün sağlanmasına ve cep telefonu içerisindeki içeriklerin TV’ye iletilmesine olanak sağlamaktadırlar.

Aktarılan yayınların kalitesi Set-Top Box’ın kalitesi ile doğru orantılıdır. Set-Top Box ne kadar kaliteli olursa, kullanıcının alacağı yayın da o kadar kaliteli olacaktır. Günümüzde oldukça yaygınlaşan bir diğer Set-Top Box çeşidi de IP TV’ sistemleridir. Bu sistemler kullanıcısına iki yönlü iletişim hizmeti sunmaktadır.

1 Yorum