Ping Düşürme Yolları Nelerdir?
İnternet hızı denildiği zaman ilk akla gelenlerin başında ping ve ping hızı gelir. Özellikle oyun oynayan kullanıcılar bu kavram ile yakından ilgilenir.

Ping nedir?

İnternet başında çok zaman harcayan, çevrimiçi oyunlar oynayan kullanıcılar için ping ve ping hızı en az download(indirme) ve upload(yükleme) kadar önemlidir. Download ve upload sürelerinin düşük olması sizi internet kullanıcıları arasında avantajlı yapıyorsa ping süresinin düşük olması da sizi avantajlı hale getirecektir. En basit anlatımıyla ping  aygıtınızdan yaptığınız işlemin aygıttan çıkarak sunucuya ulaşma hızıdır. Ping interneti kullanmakta olduğunuz aygıttan çıkan verinin karşı sunucuya ulaşma süresidir. Bu nedenle pinginiz ne kadar düşük ise internetiniz o kadar kaliteli ve hızlı  demektir.

Ping ve Gecikme farkı nedir?

Ping ile beraber gecikme (latency) kavramı karşımıza çıkmaktadır. Gecikme süresi, ping ile bağlantılı bir durumdur. Gecikme verinin sunucuya ulaşma işlemlerinin tamamını kapsayan bir ifade iken ping tek yönlü bir  işlemin süresini ifade eder.

ping 2

Pingin Açılımı Nedir?

Ping kavramı ‘Packet Internet or Internet-Network Groper” olarak bilinen “İnternet Pakite ya da Şebekeler Arası Yoklayıcı” olarak çevrilir.

Ping Süresi Nasıl Ölçülür

Ping aygıttan çıkan verinin sunucuya ulaşma süredir bu süre ise milisaniye (ms) ile ölçülür. Ms ne kadar düşük ise ping o kadar iyi demektir.

Ping süresi ne kadar olmalı?
*30 ms veya daha düşük: Bu seviyelerdeki ping süresi en iyi performans sağlayabileceğiniz ping süresidir.
*30-50 ms: Bu seviyedeki ping süresi ortalama olarak ele alınır. Profesyonel bir internet kullanıcısı değilseniz bu seviye siçin iyi sayılabilir.
*50-150 ms:  Yavaş kabul edilen bu seviyelerdeki pinglerde internet kullanıcısı iseniz sitelere girerken az bir yavaşlama hissedersiniz fakat bir çevrimiçi oyun oynuyorsanız bu ping süresi oyununuzu yavaşlatacağından sizi rahatsız eder.
500 ve daha fazla : İnternet kullanırken yaptığınız tüm işlemlerde gözle görülebilir bir şekilde gecikmeler yaşarsınız. Bu ping süresi genellikle aygıtınız ile ana sunucu arasında çok fazla mesafenin olduğu durumlarda ortaya çıkar. Örneğin oyunu Türkiyede oynuyorsanız oyun sunucunuzun ABD de olması.

Ping Süresi Nasıl Ölçülür?
İnterneti kullanmaya başlamadan önce ping sürenizi öğrenmek istiyorsanız bunu farklı şekillerde yapabilirsiniz. Online olarak internette ping sürenizi gösteren siteler bulabileceğiniz gibi bilgisayarınızdaki “cmd.exe” ile de öğrenebilirsiniz.
Bilgisayarınızdaki cmd.exe uygulamasına  ping yazıp boşluk bıraktıktan sonra IP numaranızı yazın ve enter tuşuna bastıktan sonra ping durumunuz size raporlanır.

Ping Düşürme Yolları:
*Bilgisayarınızda arka planda gerçekleşen diğer işlemleri durdurabilirsiniz. Yaptığınız işlem dışında arka planda çalışan işlemleri durdurabilir o esnada yapılan güncellemeleri duraklatarak ping sürenizi azaltabilirsiniz.
*Virüsler genel olarak sistemi meşgul ettiklerinden dolayı aygıtınıza virüs bulaşmasını engellemek için düzenli olarak virüs programı kullanılmalısınız.
*Aynı ortak ağ üzerinden internet kullanıyorsanız internete bağlı diğer aygıtların internet bağlantısını keserek daha düşük ping seviyesine ulaşabilirsiniz.
*Kablosuz yerine kablolu internet bağlantısı kullanarak  ağlardaki veri trafiğinden etkilenmeden oyunlara bu şekilde daha düşük ping süresi ile bağlanabilirsiniz.
*Size en uygun DNS sunucusunu bularak DNS adresinizi değiştirebilir bu sayede daha düşük ping süresi yakalamış olursunuz.
* Kablosuz internet kullanıcısıysanız modeme olan uzaklığınız ping sürenizi etkileyeceğinden olabildiğince modeme yakın bir yerde işleminizi gerçekleştirmelisiniz.
*Uzun süredir modeminiz çalışıyor ise bu da ping sürenizi etkiler. Bunun için modeminizi kapatarak on saniye bekledikten sonra açmanız daha verimli olacaktır.
*Genel bir sorun olduğunu düşünüyorsanız internet sağlayıcınız ile ileşitime geçerek olası aksaklıkları çözebilirsiniz.