Corsair K100 RGB Mekanik Oyun Klavyesi, şirketin şimdiye kadar ürettiği belki de en zengin özellikli klavyedir. Genel olarak konuşursak, bu iyi bir şey çünkü yararlı bir makro anahtar sütunu, yeni bir kontrol tekerleği, ağır kullanım yükleri için dizayn edilmiş bir alüminyum kasa ve şirketin imzası olan RGB aydınlatma modellerini içeriyor. Olumsuz tarafı, RGB mekanik oyun modellerinde bile klavyenin inanılmaz derecede pahalı olması. Bu, Logitech veya Razer‘den kablosuz mekanik bir model için ödeyeceğiniz miktarla eşdeğer.

Screenshot 1 3

Yine de Corsair K100, (şu anda) hiçbir kablosuz mekanik klavyenin eşleşemeyeceği bir avantaj sunuyor: Mekanik bir anahtara basmak yerine, ışığı ileterek çalışan optik-mekanik anahtarlar. Çoğu kullanıcı için iyi bir mekanik anahtardan çok farklı olmasa da, süslü, işlevsel bir teknolojidir.

Yine de, K100‘ün, özellikle biraz ayak işi yapmak ve kontrol tekerleğini günlük rutininizin bir parçası yapmak istiyorsanız, pek çok kullanışlı işlevsellik sunan güzel bir çevre birimi olduğunu inkar etmek mümkün değil. Çoğu kullanıcının daha ucuz olan Corsair K70 RGB Mk.2 ile daha iyi durumda olduğunu düşünmeme rağmen, oyun cihazlarınızdaki en yeni ve en iyi teknolojiyi seviyorsanız, K100 sizin için en iyi oyun klavyelerinden biri olabilir.

Corsair K100 RGB Mekanik Oyun Klavyesi Özellikleri:

  • Anahtar Türü: Mekanik
  • Anahtar Türü: Corsair OPX veya Cherry MX Hız
  • Aydınlatma: Tam RGB
  • Boyut: 18.5 x 6.54 x 1.5 inç

Corsair‘in genel klavye tasarımına aşina iseniz, o zaman K100 oldukça tanıdık görünmelidir. Corsair K100 RGB, hafifçe yükseltilmiş tuş kapaklarına sahip sağlam bir Siyah Alüminyum kasaya sahiptir.

Screenshot 2 4

Çıkarılabilir bilek desteği, sağlam köpük yapısı ve çok fazla tuş direnci (sertliği) ile kullandığım en rahat klavyelerden biri. Arkada da bir USB girişi var.

Screenshot 3 3

Sayısal tuş takımı dahil, tüm standart tam boyutlu klavye tuşlarının yanı sıra sağ üst köşede bir dizi ayrı ortam denetimi alırsınız. Sol üstte, yanlışlıkla değiştirmeyi önlemek için oyun sırasında belirli tuşları kilitleyen bir profil değiştirme düğmesi ve bir kilit düğmesi var. Burada gerçekten ilginç olan şey, kontrol tekerleğidir.

Screenshot 4 2

Kontrol tekerleği, ortasında bir düğme bulunan büyük boyutlu bir ses seviyesi kadranına benziyor, ancak gerçekten olmasını istemediğiniz sürece, görevi sadece sesi kontrol etmek değil. Kontrol tekerleği, klavyenin RGB parlaklığını ayarlamadan, bir web sayfasını yakınlaştırmaya ve bir elektronik tabloda sayfayı yatay olarak kaydırmaya kadar bir dizi kullanışlı donanım ve üretkenlik görevini gerçekleştirmenize olanak tanır. Müziğinizi ileri sarabilir ve geri sarabilir veya parçaları atlayabilirsiniz; makroları bile kaydedebilirsiniz. Ortadaki düğme, çeşitli görevler arasında geçiş yapar.

Screenshot 5 2

Kontrol tekerleği, bir oyun klavyesinde kesinlikle gerekli bir özellik olmasa da, özellikle yatay kaydırma işlemi için çok fazla kullanımdım. Bu harika bir özellik ve kendi başına K100 için iyi bir argüman – özellikle bunu görüntülerde veya kaydedilmiş seslerde gezinmek için kullanabilecek video ve ses editörleri için.

Sol tarafta da Corsair K95‘e benzer bir makro anahtarlar sütunu var. Ekstra anahtarlara sahip olmayı seviyorsanız, iyi çalışırlar ve istemiyorsanız görmezden gelmek yeterince kolaydır.

Corsair K100 RGB Mekanik Oyun Klavyesi Tuşları

Gökkuşağının tamamıyla Cherry MX anahtarları sunan diğer Corsair klavyelerin aksine, K100‘ün 2 seçeneği var: Cherry MX Speed ​​veya Corsair‘in yeni tescilli anahtarı OPX. Hız, bilinen bir niceliktir; özellikle rekabetçi çok oyunculu sırasında kısa tuşlara basmak için hızlı çalıştırmalı doğrusal anahtarlar söz konusu ise. En çok yönlü Cherry anahtarı değiller, ancak turnuva sahnesinde faydalı olabilirler.

Yukarıda tartışılan kontrol tekerleği, K100‘ü rakiplerinden gerçekten ayıran şeydir ve onu iCUE‘de son derece harika şeyler yapacak şekilde programlayabilirsiniz. Bununla birlikte, önce makro oluşturmanın biraz karmaşık bir uygulamasından geçmeniz, ardından bunları işlemek için kontrol tekerleğini kullanmanız gerekir. Diğer birçok iCUE özelliği gibi, kontrol tekerleğini programlamak muazzam miktarda olasılık sağlar, ancak bunlardan yararlanmak istiyorsanız biraz dirsek gresi de gerektirir.

Screenshot 6 2

Corsair K100 RGB Mekanik Oyun Klavyesi Performansı

Çoğu Corsair klavyede olduğu gibi, K100 oyun içinde kesinlikle harika bir performans sergiliyor. Age of Empires III: Definitive Edition, Doom Eternal, Shadow of the Tomb Raider ve Final Fantasy XIV ile test ettim ve her oyunu kolaylıkla oynadım. Doom’da şeytanları öldürürken anında silah değiştirdim ve Age of Empires’da orduları kolaylıkla komuta ettim. Sığ çalıştırma ve hızlı yanıt süresi, test ettiğim her oyun için yardımcı oldu.

K100‘ün sürümünü OPX anahtarlarla test ettiğimden beri, geleneksel mekanik anahtarlardan önemli bir fark olup olmadığını ölçmeye çalıştım. Ancak günlük oyun açısından büyük bir değişiklik gözlemlemedim. Bu, üst düzey çok oyunculu maçlar için değişebilir, ancak benim şüphem, optik-mekanik anahtarların tamamen mekanik olanlardan daha uzun süre dayanabileceğidir. Birkaç yıl içinde kesin olarak bileceğiz.