Mac'te İkinci Ekranın Çözünürlüğü Nasıl Ayarlanır
Mac'te İkinci Ekranın Çözünürlüğü Nasıl Ayarlanır

Çoğu Mac kullanıcısı, bir profesyonel gibi birden fazla görevi yerine getirmek için harici bir ekranla çalışır. Ancak Mac’inizi harici bir ekrana bağladığınızda metin netliği ile boyut arasında mükemmel dengeyi kurmak için çözünürlüğü ayarlamanız gerekir. Bu makalemizde Mac’te ikinci ekranın çözünürlüğü nasıl ayarlanır bundan bahsedeceğiz.

Mac'te İkinci Ekranın Çözünürlüğü Nasıl Ayarlanır
Mac’te İkinci Ekranın Çözünürlüğü Nasıl Ayarlanır

Macte İkinci Ekranın Çözünürlüğü Nasıl Ayarlanır

Bağlı bir monitörde çözünürlüğü, renk profilini, yenileme hızını ve diğer ayrıntıları ayarlamak için Mac Ayarlarındaki varsayılan Ekran menüsünü veya DisplayBuddy ya da BetterDisplay gibi üçüncü taraf uygulamalarını kullanabilirsiniz.

Mac ile kullanılabilecek yetenekli monitör sıkıntısı yoktur. İster full HD, QHD ister 4K monitör kullanıyor olun, macOS deneyiminizi bir profesyonel gibi özelleştirmek için aşağıdaki püf noktalarına göz atın. Bunu yaparken Mac için en iyi 4K monitörler hakkındaki özel yazımızı okumayı düşünün

Harici monitör için ekran ölçeklendirme düzeyini ayarlayın

macOS, harici bir monitörün görüntü ayarlarını değiştirmek için kullanışlı bir Ekran menüsüyle birlikte gelir. Üçüncü taraf uygulamalarla uğraşmak istemiyorsanız çözünürlüğü ayarlamak için aşağıdaki adımları kullanın.

Adım 1: Sol üst köşedeki Apple simgesine tıklayın ve Sistem Ayarları’nı açın.

Adım 2: Ekranlar’a gidin.

Adım 3: Üstteki bağlı ekranı kontrol edin ve varsayılan çözünürlük seçeneklerine göz atın. 4K Samsung M7 monitörümüzün (14 inç MacBook M1 Pro’ya bağlandığında) çözünürlük seçeneklerini burada bulabilirsiniz.

  • 1920×1080
  • 2560×1440
  • 3008×1692
  • 3360×1890
  • 3840×2160

Beklendiği gibi, çözünürlüğü artırdıkça sistem metni küçülür. QHD veya Full-HD seçseniz bile macOS sistemi bunu monitör çözünürlüğünüze uyacak şekilde ölçeklendirecek kadar akıllıdır.

Örneğin MacBook’umuza 4K monitör bağladık ve macOS sistem ayarlarından 2.560 x 1.440’ı seçtik. Sistem, hiçbir ritmi atlamadan onu 4K çözünürlüğe ölçeklendirdi.

Ölçeklendirilmiş bir çözünürlük kullanmanın Mac performansınızı etkileyebileceğini unutmayın. İleri teknoloji Mac modellerinde performans düşüşü görülmese de eski cihazlarda daha uzun yükleme süreleri fark edebilirsiniz.

Mac'te İkinci Ekranın Çözünürlüğü Ayarlama
Macte İkinci Ekranın Çözünürlüğü Nasıl Ayarlanır

Listedeki tüm çözünürlük seçeneklerini kontrol etmek istiyorsanız aşağı kaydırın ve aynı menüde Gelişmiş’i tıklayın. ‘Çözünürlükleri liste olarak göster’ geçişini etkinleştirin ve mevcut seçenekleri kontrol edin.

Ekran çözünürlüğünün yanı sıra, Ekranlar menüsünden aşağıdaki parametreyi ayarlayabilirsiniz.

Renk profili: Sistem, Adobe RGB, Ekran P3, görüntü P3 ve daha fazlası gibi başka bir renk profili seçmenize olanak tanır. Pro kullanıcıları ayrıca Mac’te bir renk profilini özelleştirebilir.

Yenileme hızı: Yüksek yenileme hızına sahip bir monitörle çalışıyorsanız, aynı menüden yenileme hızını ayarladığınızdan emin olun ayriyeten

Mac’te ikinci ekranın çözünürlüğü nasıl ayarlanır oldukça basittir ve kullanıcıya geniş bir esneklik sunar. İkinci ekranın çözünürlüğünü ayarlamak için, Sistem Tercihleri’ne gidip Monitörler sekmesini seçmeniz yeterlidir. Buradan, bağlı olan ikinci ekranı seçerek çözünürlüğü kolayca değiştirebilirsiniz.

Bu, kullanıcıların ikinci ekranı en uygun görüntü kalitesine göre kişiselleştirmesine olanak tanır. Bu esneklik, kullanıcıların çalışma veya eğlence ihtiyaçlarına göre ikinci ekranı en iyi şekilde kullanmalarını sağlar.

Mac'te İkinci Ekranın Çözünürlüğü Nasıl Ayarlanır
Mac’te İkinci Ekranın Çözünürlüğü Ayarlama

Macte daha iyi görüntü kalitesi için 

Mac Ayarlarındaki Ekran menüsü en iyi ihtimalle ulaşması basittir. Ayrıca görüntü kalitesi  ilgili seçenekler ayarlar menüsünün içine yer almaktadır.

Harici ekranlarda ekran çözünürlüğünü değiştirmek de dahil olmak üzere, Mac menü çubuğundaki ilgili tüm özelleştirme seçeneklerine erişmek istiyorsanız üçüncü taraf uygulamaları da kullanabilirsiniz.

Mac’te harici monitörleri kontrol etmek için düzinelerce üçüncü taraf uygulama var. Ancak her uygulama beklendiği gibi çalışmaz. Sizin için birkaç seçeneği kısa listeye aldık. Önce BetterDisplay ile başlayalım.

Adım 1: Aşağıdaki bağlantıyı kullanarak BetterDisplay’i web’den indirin.

Adım 2: İndirilen dosyaya çift tıklayın ve kararınızı onaylayın.

Adım 3: BetterDisplay, Mac’inizde ilgili ince ayarları yapmak için Erişilebilirlik iznini ister.

Adım 4: Erişilebilirlik Ayarlarını açın ve BetterDisplay’in yanındaki geçişi etkinleştirin.

Adım 5: Kimlik doğrulama için Mac şifrenizi girin.

Artık üstteki BetterDisplay menü simgesini kontrol edebilirsiniz. Üstüne tıkla. İkinci ekran çözünürlüğünü ayarlamak için kaydırıcıyı kullanabilirsiniz. Ayrıca yenileme hızını, ekran döndürmeyi ve renk profilini değiştirebilir, HDR modunu etkinleştirebilir ve daha fazlasını yapabilirsiniz. Mac’te ikinci ekranın çözünürlüğü nasıl ayarlanır sizinle paylaştık umarız yararlı olmuştur.

Diğer ilgili makaleleri inceleyebilirsiniz.