Günümüzde adını oldukça duyurmuş olan metamask  kripto para sektörü içerisindeyseniz bu yazı ilginizi çekebilir. Kripto paraları yatırım ve ticaret için tercih ediyorsanız mutlaka bir cüzdanınız olması lazım. Eğer cüzdanınız yok ise bu durum için endişelenmenize gerek yok. Çünkü cüzdan sahibi olmak sanıldığı kadar zor bir işlem olmamaktadır.

Aynı zamanda tamamıyla ücretsizdir. Sahip olacağınız kripto para cüzdanları ise özel anahtarlarınızı depolamaya ve cüzdan çeşidinize göre defter etkileşimi sağlamaktadır. Bahsettiğimiz kripto para cüzdanları arasında en çok tercih edileni ise MetaMask olmaktadır. Peki nedir bu MetaMask? MetaMask; tarayıcınızda işlem gerçekleştiren ve Ethereum Blockchain üzerinde çalışmanıza imkân sağlayan bir cüzdan çeşididir. Bu cüzdana istediğiniz herhangi bir tarayıcı yardımıyla basitçe ulaşabilirsiniz. Aynı zamanda MetaMask cüzdanınızı iOS ve Android mağazalarından da alabilirsiniz.

metamask 1

Kurulumu için ise ilk yapmanız gereken telefonunuza MetaMask uygulamasını indirmek ve bir hesap kurulumu gerçekleştirmek. Eğer bir hesap sahibi olmak istiyorsanız basitçe e-posta adresinizi ve en az sekiz harf veya rakam bulunan şifrenizi belirterek ilerleyebilirsiniz. Böylece telefonunuzda bir MetaMask cüzdanınız olmuş olur. Tüm bu adımların ardından asıl merak edilen konu olan MetaMask kullanımına gelelim. MetaMask kullanımında ilk karar vermeniz gereken nokta cüzdanınızın Binance Chain tabanlı uygulamalarla etkileşime girmesini isteyip istememenizdir. Eğer ki istiyorsanız MetaMask’ in ayarlar kısmında ağ bölümüne ulaşmanız lazımdır. Ardından üst tarafta bulunan Add Network seçeneğine tıklayarak eklemenizi gerçekleştirebilirsiniz. Parametreleri ise birbirinden bağımsız şekilde ayrı girmelisiniz.

Bu işlemde iki tane ağımız mevcuttur. Biri ana ağ diğeri ise test ağıdır. Bu ağlar için ihtiyacınız olan çeşitli bilgiler bulunmaktadır. Bilgileri sizler için aşağıya sıraladık;

Ana Ağ İçin

Network Name (Ağ Adı): Smart Chain

New RPC URL (Yeni PRC URL’si): https://bsc-dataseed.binance.org/

ChainID (Zincir Kimliği): 56

Symbol (Sembol): BNB

Block Explorer URL (Blok Tarayıcı URL’si): https://bscscan.com

Test Ağı İçin

Network Name (Ağ Adı): Smart Chain – Testnet

New RPC URL (Yeni PRC URL’si): https://data-seed-prebsc-1-s1.binance.org:8545/

ChainID (Zincir Kimliği): 97

Symbol (Sembol): BNB

Block Explorer URL (Blok Tarayıcı URL’si): https://testnet.bscscan.com