Steam'deki Oyunlar Arkadaşlarınız ve Ailenizle Nasıl Paylaşılır
Steam'deki Oyunlar Arkadaşlarınız ve Ailenizle Nasıl Paylaşılır

Hiç devasa Steam kütüphanenize bakıp sevincinizi arkadaşlarınızla paylaşabilmeyi dilediğiniz oldu mu? Geçmişte kullanabileceğiniz bir yöntem olmasa da artık durum böyle değil. Bu yazımızda Steam’deki oyunlar arkadaşlarınız ve ailenizle nasıl paylaşılır bahsedeceğiz.

Steam’deki Oyunlar Arkadaşlarınız ve Ailenizle Nasıl Paylaşılır

Steam’in Aile Paylaşımı modu, seçili arkadaşlarınız için kitaplığınızın kilidini açmanıza olanak tanıyarak, onların oyun hazinenizin tamamına erişmelerini sağlar. Ama hey, her şey güneş ışığı ve gökkuşağından ibaret değil; bir sorun var. Oyunlara yalnızca bilgisayarınızdaki Steam uygulamasına giriş yapmış olan hesaplardan erişebilirsiniz.

Steam'deki Oyunlar Arkadaşlarınız ve Ailenizle Nasıl Paylaşılır
Steam’deki Oyun Paylaşımı Nasıl Yapılır

 

Steam guard’ı ön koşul olarak etkinleştirin

Steam Guard, Steam hesabınız için ekstra bir güvenlik katmanı görevi görerek kullanıcı adınızın ve şifrenizin ötesine önemli bir ikinci adım ekler. Steam Guard varsayılan olarak etkin olsa da, eğer onu devre dışı bıraktıysanız veya bundan emin değilseniz, durumunu kontrol etmek veya etkinleştirmek için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz:

Adım 1: Steam uygulamasını başlatın. Ekranın sağ üst köşesinde kullanıcı adınızı tıklayın ve ‘Hesap ayrıntıları: [kullanıcı adınız]’ seçeneğini seçin.

Adım 2: Hesap ayrıntıları sekmesinde aşağı kaydırın ve Hesap Güvenliği bölümünü bulun. Şimdi Steam Guard’ı Yönet’i seçin.

Adım 3: Son olarak aşağıda belirtilenlerden herhangi birini seçerek Steam Guard’ı etkinleştirin:

Telefonumdaki Steam uygulamasından Steam Guard kodlarını al

Steam Guard kodlarını e-postayla alın (yeniden giriş yapmanızı gerektirir)

Steam’de aile paylaşımını etkinleştirme hakkında daha fazla bilgi edinmeden ve daha derine inmeden önce, Aile Paylaşımı aracılığıyla oyunları yalnızca cihazınızda halihazırda oturum açmış olan hesaplarla paylaşabileceğinizi veya ödünç alabileceğinizi unutmayın.

Steam'deki Oyunlar Arkadaşlarınız ve Ailenizle Nasıl Paylaşılır
Steam’deki Oyunlar Arkadaşlarınız ve Ailenizle Nasıl Paylaşılır

Steam’deki oyunlar arkadaşlarınız ve ailenizle nasıl paylaşılır?

Steam Guard’ın aktif olduğundan emin olduktan sonra Steam kütüphanesindeki oyunlarınızı arkadaşlarınız ve ailenizle paylaşmak için aşağıdaki adımları izleyin:

Not: Oyun kitaplığınızı yalnızca en fazla beş hesapla paylaşabilirsiniz.

Steam destek için buradan  iletişim geçebilirsiniz.

Adım 1: Steam uygulamasını açın. Gezinme çubuğunda Steam’e tıklayın ve Ayarlar’ı seçin.

Adım 2: Aile sekmesine gidin. ‘Bu cihazda Kitaplık Paylaşımını Yetkilendir’i etkinleştirin. Biraz bekle. Artık arkadaşlarınızı Uygun Hesaplar bölümünde bulabilirsiniz.

Adım 3: Oyunları paylaşmak istediğiniz arkadaşınızın yanındaki anahtarı açın.

Anahtar etkinleştirildiğinde arkadaşınız paylaşılan oyunları görebilir. Ayrıca lisans kısıtlamaları nedeniyle tüm oyunlar paylaşılamamaktadır.

Arkadaşlarınızdan ve ailenizden paylaşılan kitaplık nasıl talep edilir?

Steam, çevrimiçi veya çevrimdışı olarak arkadaşlarınızı kontrol etmenize ve eylemlerini görmenize olanak tanır . Üstelik eğer ilgileniyorsanız hangi oyunu oynadıklarını öğrenebilir ve onlardan ödünç alabilirsiniz. Bunu nasıl yapacağınız aşağıda açıklanmıştır:

Adım 1: Bilgisayarınızdaki Steam istemcisini açın.

Adım 2: Kütüphane sekmesine gidin ve bölmenin sol tarafında oynamak istediğiniz oyunu bulun. Oyuna sağ tıklayın ve Oynat’ı seçin.

Ücretli bir oyunsa Oynat düğmesi yerine Ödünç Al düğmesini göreceksiniz. Ona tıklayın ve onay penceresi göründüğünde Erişim İste’ye basın. Sahibi, isteğinizi onaylamak için bir bağlantı içeren bir e-posta alacaktır. Oyunlarını oynamanıza izin vermek için bağlantıya tıklayabilirler. Sahibi onayladıktan sonra oyunu kurup oynayabilirsiniz.

Steam'deki Oyunlar Arkadaşlarınız ve Ailenizle Nasıl Paylaşılır
Steam’deki Oyunlar Arkadaşlarınız ve Ailenizle Nasıl Paylaşılır ?

Steam’de oyun paylaşımı nasıl durdurulur

Artık oyun kitaplığınızı arkadaşlarınız ve ailenizle paylaşmak istemiyorsanız bunu şu şekilde yapabilirsiniz.

Adım 1: Steam uygulamasını açın. Üst menüden Steam’e gidin ve Ayarlar’a tıklayın.

Adım 2: Bölmenin sol tarafından Aile’yi seçin. Bölmenin sağ tarafında Aile Kitaplığı Paylaşımı’nın yanındaki Yönet düğmesine tıklayın.

Adım 3: Arkadaşınızın kullanıcı adını bulun ve yanındaki İptal Et’e basın ve Oyunu paylaşmayı başarıyla durdurdunuz.

Paylaşılan steam kütüphanesini kullanmanın yararları

Oyunları Steam’de arkadaşlarınız ve ailenizle paylaşmanın birçok avantajı vardır. İşte bu avantajlardan bazıları:

Maliyet Tasarrufu: Bu özellik, oyun kitaplığınızı en fazla beş aile üyesiyle paylaşmanıza olanak tanır. Birden fazla kişi, ayrı kopyalar satın almadan çeşitli oyunların keyfini çıkarabileceğinden, bu, önemli ölçüde maliyet tasarrufu sağlayabilir.

Oyun Çeşitliliği: Her katılımcı kendi koleksiyonunu ortak havuza getirebildiğinden daha geniş bir oyun yelpazesine erişebilir, herkese daha fazla oyun seçeneği sunabilirsiniz.

Sosyal Etkileşim: Oyunları paylaşmak aynı zamanda çok oyunculu deneyimleri de kolaylaştırarak arkadaşlarınızın ve ailenizin birlikte oynamasına olanak tanır. Bu, sosyal etkileşimi, takım çalışmasını ve dostça rekabeti teşvik eder.

Paylaşılan Başarılar ve İlerleme: Arkadaşlarınızla ve ailenizle oyun oynadığınızda, başarıları ve ilerlemeyi karşılaştırarak bir topluluk ve paylaşılan deneyimler duygusu yaratabilirsiniz.

Satın Almadan Önce Deneme: Oyun paylaşımı, bireylerin bir oyunu satın almadan önce denemesine olanak tanır. Bu, özellikle bir oyunun kişinin tercihlerine ve oyun tarzına uygun olup olmadığını belirlemede yararlı olabilir.

Steam’deki Oyunlar Arkadaşlarınız ve Ailenizle Nasıl Paylaşılır Haricinde sıkça sorulan sorulardan bazılarının cevabını buradan bulabiliriz.

  1. Steam paylaşımlı oyunları aynı anda kaç kişi oynayabilir?

Sahibi oynamak istese bile, paylaşılan bir oyunu aynı anda yalnızca bir kişi oynayabilir.

  1. Oyunun sahibi paylaşılan oyunu Steam’de oynuyorsa ne olur?

Oyun sahibi, halihazırda kullanmakta olduğunuz paylaşılan bir oyunu oynamak isterse, oyunu kaydedip oynamadan önce oyundan çıkmak için 30 dakikanız olacaktır.

  1. DLC’ye erişebilir ve dosyaları Steam’e kaydedebilir miyim?

Evet, paylaşılan oyunlar için kütüphane sahibinin sahip olduğu tüm DLC’lere ve kayıt dosyalarına erişebileceksiniz.

  1. Steam’de paylaşılan bir kütüphaneden oyun oynarken oyun satın alabilir miyim?

Evet, ancak sahibinin değil, sizin kitaplığınıza eklenecekler.

Steam kitaplığını paylaşın

Yukarıdaki makalenin Steam’deki oyunları arkadaşlarınız ve ailenizle nasıl paylaşacağınızı öğrenmenize yardımcı olduğunu umuyoruz. Steam’de başka sorunlarla karşılaşıyorsanız yorumlarınızda bize bildirin, biz de sorunu çözmenize yardımcı olalım.

Steam’deki oyunlar arkadaşlarınız ve ailenizle nasıl paylaşılır makalemizi sizinle paylaştık diğer ilgili makaleler için göz atabilirsiniz.