Ana Sayfa Destek Xbox One Oyun Kumandası Nasıl Eşitlenir

Xbox One Oyun Kumandası Nasıl Eşitlenir

158
0

Xbox One oyun kumandanızı eşitlemeniz mi gerekiyor? Xbox One denetleyicinizi herhangi bir Xbox One modeline nasıl bağlayacağınız ve doğru şekilde eşitlenmezse ipuçları.

xbox profil özellikli silme
Kablosuz denetleyiciler kullanışlıdır, ancak bunları bağlamak biraz kafa karıştırıcı olabilir. Xbox One oyun kumandasını Xbox konsolunuza nasıl bağlayacağınızı merak ediyorsanız bilmeniz gerekenleri açıklayacağız.İster yeni bir oyun kumandası satın alıp Xbox One’ınızla eşitlemeniz gerekse de bir arkadaşınızın Xbox’ında oynamak için oyun kumandanızı getirmiş olun, Xbox One oyun kumandanızı eşleştirmek zor değildir.Aşağıda, Xbox One’ın her bir modeliyle bir oyun kumandasının nasıl eşitleneceğini ve bunun herhangi bir nedenle işe yaramaması durumunda birkaç ipucu gösteriyoruz.

Xbox One Oyun Kumandasını Konsolunuzla Kablosuz Olarak Eşitleme

Kablosuz eşleştirme, Xbox One oyun kumandanızı Xbox’ınıza bağlamak için en uygun yöntemdir. İşleyiş şekli şöyledir:

 1. Sistemin ön tarafındaki Xbox düğmesine basarak eşitlemek istediğiniz Xbox One’ı açın.
 2. Ardından, oyun kumandası üzerindeki Xbox düğmesini bir süre basılı tutarak oyun kumandanızı açın. Xbox düğmesi yanıp sönerek senkronize edilecek bir konsol aradığını gösterir.
 3. Konsolunuzdaki Bağla düğmesine basın ve bırakın.
  • Xbox One X ve Xbox One S’de, bu küçük dairesel düğmeyi sisteminizin sağ alt köşesinde, güç düğmesinin altında bulacaksınız.
  • Orijinal model Xbox One için düğme, konsolun sol tarafında, disk yuvasının köşesinin etrafındadır.
 4. Konsolunuzdaki düğmeye bastıktan sonra, oyun kumandanızın üst kısmındaki küçük yuvarlak Bağla düğmesine basın ve basılı tutun. Xbox düğmesi birkaç kez yanıp sönmeli, ardından bağlandıktan sonra sabit kalmalıdır.

Xbox One denetleyicinizi başarıyla eşleştirdikten sonra, ana ekranda gezinmek ve oyun oynamak için kullanabilirsiniz.

Xbox One Oyun Kumandanızı Kablo Kullanarak Eşleştirme

İsterseniz, Xbox One oyun kumandanızı ve konsolunuzu eşleştirmek için bir mikro USB kablosu da kullanabilirsiniz.

Kabloyu Xbox’taki bir USB bağlantı noktasına takın, ardından diğer ucunu oyun kumandanıza bağlayın. Bağlandıktan sonra, onları senkronize etmek için oyun kumandasındaki Xbox düğmesini basılı tutun. Eşitleme tamamlandıktan sonra denetleyiciyi kablosuz olarak kullanmak için kablonun bağlantısını kesebilirsiniz.

Xbox One Oyun Kumandasına Bağlı Kablo

Bir Xbox Oyun Kumandasını Bilgisayarınızla Eşitleme

Xbox One kumandanızı bir Windows PC’ye nasıl bağlayacağınızı açıklayan tam bir kılavuz yazdık. Mevcut Xbox oyun kumandanızı en sevdiğiniz bilgisayar oyunlarıyla kullanmak için bu adımları izleyin.

Xbox One’da Xbox Series S | X Oyun Kumandalarını kullanabilir miyim?

Xbox Series S | X için oyun kumandasının Xbox One oyun kumandasıyla neredeyse aynı olduğunu fark etmiş olabilirsiniz. Görünüşe göre, Microsoft bu denetleyicilere ileri ve geri uyumluluk sağladı.

Bu, Xbox Series S | X’inizde Xbox One kontrol cihazlarını kullanabileceğiniz anlamına gelir. Ek olarak, Xbox One sisteminizde Xbox Series S | X kontrol cihazlarını kullanabilirsiniz. Bu, birkaç kontrolcü eksik olsanız bile, her iki konsolda da çok oyunculu oyunların keyfini çıkarmanın kullanışlı bir yoludur.

Xbox One Oyun Kumandanızı Bağlayamıyor musunuz?

Yukarıdaki adımlar, çoğu durumda Xbox oyun kumandanızı ve konsolunuzu eşitlemelidir. Ancak eşleştirme işe yaramazsa şu ipuçlarını deneyin:

 • Denetleyicideki pilleri değiştirmeyi deneyin. Şarj edilebilir piller için Xbox One Oyun ve Şarj Kiti kullanıyorsanız oyun kumandanızın şarj edilmiş olduğundan emin olun. Şarj etmek / bağlanmak için kullandığınız kablonun düzgün çalıştığını onaylayın.
 • Denetleyiciyi eşitlerken konsola yakın tutun. Konsolunuz ve denetleyiciniz arasındaki kablosuz bağlantı, yaklaşık 20-30 fitlik bir menzile sahiptir.
 • Girişimi azaltmak için Xbox’a ve denetleyiciye yakın diğer kablosuz cihazları (mikrodalga fırınlar veya dizüstü bilgisayarlar gibi) kapatın.
 • Sistemin önündeki Xbox düğmesini yaklaşık 10 saniye basılı tutarak konsolunuzu tamamen yeniden başlatın. Güç kablosunu en az 30 saniye çıkarın, ardından yeniden bağlayın ve sisteminizi yeniden açın.
 • Sisteme aynı anda yalnızca sekiz denetleyicinin bağlanabileceğini unutmayın.

Ayrıca, oyun kumandanızdaki Xbox düğmesine bastığınızda, en son eşleştirildiği sisteme bağlanmaya çalıştığını unutmayın. Birden fazla Xbox One konsolunuz varsa, oyun kumandanız siz onu açar açmaz başka bir sisteme bağlanıyor olabilir.

Bu çakışmayı önlemek için yakınınızdaki diğer Xbox One sistemlerini tamamen kapatmayı ve fişten çekmeyi deneyin. Bu, oyun kumandası yakındaki konsolunuzla zaten eşleştirilmişken bir Xbox One kumandasını bir PC’ye bağlamaya çalışıyorsanız da geçerlidir.

Hala Sorun mu Yaşıyorsunuz? Xbox Oyun Kumandanızı Onarmayı Deneyin

Artık Xbox One denetleyicinizi herhangi bir konsol modeliyle eşleştirme yöntemlerini biliyorsunuz. Zor değil, bu nedenle bir sorunla karşılaşırsanız, oyun kumandanızla fiziksel bir sorun yaşayabilirsiniz. Mümkünse oyun kumandasını bir arkadaşınızın Xbox One’ında kullanmayı deneyin veya değiştirme veya donanım onarımı için Xbox Desteği ile iletişime geçin.