MacOS Sistem Performans Testi Nedir
MacOS Sistem Performans Testi

Bu yazımızda MacOS sistem performans testi nasıl yapılır ve donanım sorunları nasıl algılanır detayları ile anlatıyoruz.

Eğer bilgisayarınızla ilgili bir performans sorunu yaşıyorsanız veya ikinci el bir bilgisayar aldıysanız performans testi yapabilirsiniz. Böylece bilgisayarınızda donanımsal veya yazılımında herhangi bir sorun varsa tespit etmiş olacaksınız.

Apple’ın macOS işletim sistemi, performans, güvenilirlik ve kullanım kolaylığı konularında yıllardır üst düzey bir itibara sahiptir. Ancak, herhangi bir bilgisayar gibi, Mac’iniz de zaman içinde performans kaybına uğrayabilir veya beklenmedik sorunlarla karşılaşabilir.

MacOS sistem performans testi, Mac’inizin gücünü ölçmek ve sorunları tespit etmek için kullanabileceğiniz önemli bir araçtır.

MacOS Sistem Performans Testi Nasıl Yapılır?

En son macOS güncellemelerini yüklemediyseniz öncelikle güncelleme yapınız. Zira sistem güncel değil ise doğru çalışmaması sizi yanıltacaktır.

Bilgisayarın sol üst köşesinde yer alan Apple simgesine tıklayın. Sistem ayarları ve Genel bölümüne giriş yapınız. Daha sonra yazılım güncelleme seçeneğini seçiniz.
Bilgisayarınızı kapatın.
AC güç adaptörü bağlantısı dışındaki Klavye, fare, ekran, depolama aygıtları ve USB bellek gibi tüm harici aygıtların bağlantısını kesin.
Bilgisayarı sert, düz, sabit ve iyi havalandırılan bir çalışma yüzeyine yerleştirdiğinizden emin olunuz.

Güç tuşuna basılı tutunuz. Güç düğmesini basılı tutmaya devam ettiğinizde bilgisayarınız açılır. Daha sonra başlatma seçenekleri yüklenir. Seçenekler‘i gördüğünüzde güç düğmesini bırakın.
Klavyenizdeki Komut (⌘)-D tuşlarını basılı tutun.

Bilgisayarınız kontrol edilirken Apple tanılarında bir ilerleme çubuğu gösterilir.

MacOS Sistem Performansını test etme
MacOS Sistem Performans Testi

Test tamamlandığında bir veya birden daha fazla referans koduyla birlikte sonuçları gösterir.

Testi tekrar çalıştırmak için “Testi yeniden başlat” seçeneğini tıklayın veya Komut-R tuşlarına basın.

Mac’inizi yeniden başlatmak için “Yeniden Başlat” seçeneğini tıklayın veya R tuşuna basın.

Aygıtı kapatmak için “Sistemi Kapat” seçeneğini tıklayın veya S tuşuna basın.

MacOS Sistem Performans Testi Nedir
MacOS Sistem Performans Testi

Kullanabileceğiniz servis ve destek seçenekleri hakkında bilgi almak için, Mac’inizin internete bağlı olduğundan emin olun, ardından “Başla”yı tıklayın. Mac’iniz yeniden başlatılır ve daha fazla bilgi içeren bir web sayfası görüntülenir. İşlem tamamlandığında Apple menüsünde “Yeniden Başlat” veya “Sistemi Kapat” seçeneğini seçebilirsiniz.

Eğer donanım sorunları algılanır ise Apple destek üzerinden hizmet alabilirsiniz.

Böylece sizlere MacOS sistem performans testi nasıl yapılır tüm detayları ile anlattık. Umarız sizler için faydalı olmuştur.

Sıradaki konular: