KB5014666 güncelleme için Windows 10 hakkında bilmeniz gerekenler;
21H2, 21H1 ve Windows Server 20H2 sürümlerine sahip Windows 10 kullanıcıları yeni bir güncelleme aldı.

Microsoft, KB5014666’yı bazı yeni özellikler ve gerekli bazı yazılım düzeltmeleriyle birlikte piyasaya sürdü.

KB5014666 Bu Windows 10 guncellemesi hakkinda 1

Şimdiye kadarki en önemli eklemeler, aşağıdaki makalede açıklanan yazdırma özellikleridir.

Birkaç ünlü veya önemli kişinin sözleriyle, zaman tekrar geldi. Hayır, gerçekleşmek üzere olan gişe rekorları kıran sahnelerden bahsetmiyoruz. Sadece en son Windows 10 toplu güncellemesinden bahsediyoruz.

Gerçekten de Microsoft, şu anda Windows 10 21H2, 21H1 ve Windows Server 20H2 sürümlerini çalıştıran kullanıcılar için yeni isteğe bağlı güncelleştirmeler yayımladı.

Windows 10 için KB5014666’daki yenilikler neler?

Yapı sürümlerini 19042.1806, 19043.1806 ve 19044.1806’ya getiren bu yeni güncelleme, birçok hata düzeltmesi ve küçük iyileştirmelerin yanı sıra birkaç yeni yazdırma özelliği ile birlikte gelir.

Bu yapı i21H2, 21H1 ve Windows Server 20H2s hakkında bilmeniz gereken ilk şey, güvenlik olayı 4262 ve WinRM olay 91’de gelen Windows Uzaktan Yönetim (WinRM) bağlantıları için IP adresi denetimi eklemesidir.

Bunun, uzak bir PowerShell bağlantısı için kaynak IP adresini ve makine adını günlüğe kaydetmeyen bir sorunu ele aldığını bilin.

Bunun yanı sıra, Sunucu İleti Bloğu (SMB) yeniden yönlendiricisine (RDR) özel genel Dosya Sistemi Denetimi (FSCTL) kodu FSCTL_LMR_QUERY_INFO’yu da ekler.

Ayrıca, KB5014666 aracılığıyla Redmond teknoloji devi aşağıdaki Yazdırma ve Tarama özelliklerini de tanıtıyor:

USB üzerinden IPP desteği – Microsoft, 2018’de Windows 10 sürüm 1809’un piyasaya sürülmesiyle başlar. Ağ yazıcıları için İnternet Yazdırma Protokolü’nü (IPP) desteklemiştir. Şimdi IPP desteğini USB yazıcılara genişletiyoruz.

Baskı desteği uygulaması (PSA) API’leri – Yazıcı üreticileri, PSA çerçevesini kullanarak yazıcı işlevlerini ve kullanıcı deneyimini sunar. Daha fazla bilgi için bkz. Yazdırma desteği uygulaması tasarım kılavuzu.

Windows 10 için KB5014666'daki yenilikler neler

 

KB5014666 güncelleme IPP ve Evrensel Yazdırma için PIN korumalı yazdırma – Standart yazdırma iletişim kutuları artık bir PIN kodu girmek için bir kullanıcı arabirimi içerir.

eSCL Mopria Scan protokolü – Windows artık eSCL Mopria Scan protokolünü desteklemektedir. Mopria sertifikalı tarayıcı cihazlarıyla kullanır.

Fakat bunu göz önünde bulundurarak, kendinizi normal bir kullanıcı olarak görüyorsanız ve kurumsal özellikler ve iyileştirmelerle gerçekten ilgilenmiyorsanız. KB5014666 aşağıdaki dikkate değer değişikliklerle birlikte gelir:

Bulut Panosu hizmetini etkileyen ve belirli bir süre işlem yapılmadığında makineler arasında eşitlemeyi engelleyen sorunu giderir.

Windows 11 KB5014019 Güncellemesi Sonrası Sorunlar

Peştuca dilinin dil listesinde görünmesini engelleyen sorunu giderir.

Şunları etkinleştirir: InternetExplorerModeEnableSavePageAs

Grup ilkesi. Daha fazla bilgi için bkz. Microsoft Edge Tarayıcı İlkesi Belgeleri.

Güncellemeler hakkında

KB5014666 güncelleme Sağ tıklamaya yanıt veren dokunmatik yüzey alanını (sağ tıklama bölgesi) etkileyen sorunu giderir. Daha fazla bilgi için, bkz. Sağ tıklama bölgesi.

Fakat microsoft Kök Sertifika Programının üyesi olandır. Kök Sertifika Yetkililerine yönelik bazı sertifika zincirlerini etkileyen sorunu giderir. Bu sertifikalar için sertifika zinciri durumu, “Bu sertifika, sertifika yetkilisi tarafından iptal edildi” olur.

Windows Defender Uygulama Denetimi (WDAC) açıkken komut dosyaları çalıştırdığınızda yanlış negatife neden olan sorunu giderir. Bu, 8029, 8028 veya 8037 AppLocker olaylarını, olmaması gerektiği halde günlükte görünmeleri için oluşur.

Çünkü web tabanlı Dağıtılmış Yazma ve Sürüm Oluşturma. (WebDAV) bağlantısı üzerinden Şifreli Dosya Sistemi (EFS) dosyalarının kullanılmasını engelleyen sorunu giderir.

Çünkü bir etki alanı denetleyicisinin Sistem olay günlüğüne kaydeder. Anahtar Dağıtım Merkezi (KDC) olay 21’i yanlış yazmasına neden olan sorunu giderir. Bu, KDC, anahtar güven senaryoları (İş için Windows Hello ve Aygıt Kimlik Doğrulaması) için kendinden imzalı bir sertifika ile İlk Kimlik Doğrulaması için Kerberos Ortak Anahtar Şifreleme (PKINIT) kimlik doğrulama isteğini başarıyla işlediğinde oluşur.

Windows 11 Sorunlu Güncellemeler Nasıl Kaldırılır

Fakat yerleşik Administrators grubunu değiştirdiğinizde LocalUsersAndGroups. Yapılandırma hizmeti sağlayıcısı (CSP) ilkesinin başarısız olmasına neden olan sorunu giderir. Bu sorun, bir değiştirme işlemi gerçekleştirdiğinizde üyelik listesinde yerel Yönetici hesabı belirtilmemişse oluşur.

Hatalı biçimlendirilmiş XML girişlerinin DeviceEnroller.exe’de hataya neden olabileceği sorunu gider. Bu, siz cihazı yeniden başlatana veya XML’i düzeltene kadar CSP’lerin cihaza teslim edilmesini engeller.

Harici bir güven kullanarak Microsoft NTLM kimlik doğrulamasının başarısız olmasına neden olan sorunu giderir. Bu sorun, 11 Ocak 2022 veya sonraki bir Windows güncellemesini içeren bir etki alanı denetleyicisi kimlik doğrulama isteğine hizmet ettiğinde, kök etki alanında olmadığında ve Genel Katalog rolüne sahip olmadığında oluşur. Etkilenen işlemler aşağıdaki hataları günlüğe kaydeder:

Güvenlik veritabanı başlatılmadı.

Etki alanı, güvenlik işlemini gerçekleştirmek için yanlış durumdaydı.

0xc00000dd (STATUS_INVALID_DOMAIN_STATE).

Güncelleme Uyumluluğu’na kayıtlı ve Nisan 2022 Windows güvenlikle ilgili olmayan veya sonraki güncellemeleri yüklemiş cihazları etkileyen bir sorunu giderir. Daha fazla bilgi için, Güncelleme Uyumluluğu ile Windows Güncellemelerini İzleme bölümüne bakın. Diğer Windows tanılama veri işlemcisi yapılandırma programlarına kayıtlı olandır. Bu programlardan herhangi biriyle birleşik kaydı olan ve Güncelleme Uyumluluğu bu durumdan etkilenmez.

Wi-Fi ortak erişim noktası özelliğini kullanmanızı engelleyebilecek bilinen bir sorunu giderir. Hotspot özelliğini kullanmaya çalışırken, bir istemci cihaz bağlandıktan sonra ana cihaz internet bağlantısını kaybeder.

Windows 10 21H2 ve 21H1 kullanıcıları, KB5014666’yı Windows Update veya Windows Update Kataloğu’ndan indirir.

Microsoft’un hem Windows 8.1 hem de Windows Exchange Server 2013’ün yakında hizmet dışı kalacağını da duyurduğunu unutmayın.