En son Windows 11 isteğe bağlı güncellemeyle ilgili yükleme sorunları

Windows 11 KB5014019 güncellemesi sonrası yeni sorunlara dikkat edin. Trend Micro’nun görünüşe göre. Windows 11 KB5014019’daki bir tür hata nedeniyle virüs taramalarını tam olarak tamamlayamadığı bildiriliyor.

Kesin neden henüz net değil, ancak Trend Micro. Sorunun antivirüs koruma aracında kullanılan bir özellik olan Kullanıcı Modu Kancası (UMH) ile bağlantılı olduğunu iddia ediyor.

KB5014019, isteğe bağlı bir güncelleştirmedir ve güvenlik özellikleriyle birlikte gelmez. Farkında olmayanlar için, Microsoft’un C güncellemeleri olarak belirlediği isteğe bağlı güncellemeler genellikle her ayın üçüncü veya dördüncü haftasında yayınlanır.

İsteğe bağlı güncellemeler, Windows Update’te açıkça ‘önizleme’ olarak etiketlenir ve güvenlikle ilgili olmayan düzeltmeleri. İyileştirmeleri ve hatta yeni özellikleri test etmek için kullanılır. Bu durumda, KB5014019, başlangıçta 22H2 sürümüyle piyasaya sürülmesi gereken bir özellik olan masaüstünde. Windows Spotlight desteği de dahil olmak üzere birkaç yeni özellikle birlikte gelir.

Microsoft, isteğe bağlı güncelleştirmelerin tüm istemci sistemlerine dağıtılmaması gerektiği konusunda daha önce uyarmıştı. Bunun yerine, isteğe bağlı güncelleme, kullanıcılara şirketin önümüzdeki ayın Salı Yaması ile birlikte göndermeyi planladığı güvenlikle ilgili olmayan düzeltmeleri test etme fırsatı verir.

Windows 11 KB5014019 Güncellemesi Sorunları

Başta da belirtildiği gibi Trend Micro. Güncellemenin fidye yazılımı koruma özelliği gibi özellikleri bozabileceği bir sorunun farkında olduğunu söylüyor.

KB5014019’daki bir hata, çeşitli Trend Micro uç nokta ve sunucu koruma ürünleri tarafından kullanılan UMH bileşenini etkiler. Ayrıca gelişmiş fidye yazılımı koruması için kullanılır. Ancak isteğe bağlı önizleme güncellemesini dağıttıktan sonra sürücü çalışmayı durdurur.

Şirket, “[Yamayı uygulayan] ve yeniden başlatan kullanıcılar, Trend Micro UMH sürücüsünün duracağını görecektir” dedi.

Şirket, fidye yazılımı korumasını ve diğer özelliklerini çökerten hatayı gidermek için bir düzeltme üzerinde çalışıyor. Haziran 2022 Yaması Salı güncellemesinden önce bir düzeltme yayınlanacak.

En son Windows 11 isteğe bağlı güncellemeyle ilgili yükleme sorunları

Reddit ve Geri Bildirim Merkezi’nde kullanıcılar, isteğe bağlı güncellemenin belirsiz hata mesajlarıyla yüklenemeyeceği başka bir sorunu işaretledi.

“2022-05 x64 Tabanlı Sistemler için Windows 11 Toplu Güncelleştirmesi (KB5014019) mevcut”. Mesajını aldıktan sonra birkaç gün boyunca Tamam verdim ancak sistem her zaman. “Bu güncelleme yüklenemedi, ancak tekrar deneyebilirsiniz ( 0x800f081f) “. KB5013943 güncellemesi yakın zamanda aynı sonuçla ekli. Prosedürü günde birkaç kez tekrarladım, ”diye belirtti etkilenen kullanıcılardan biri.

Ek olarak, .NET Framework uygulamalarını etkileyen bir hatanın yamada tam olarak düzeltilmediği ve SteelSeries GG gibi belirli uygulamaların özelliklerini bozabileceği durumu var.

Son Güncelleme 14 Haziran 2022 Yazar Fatih ATEŞ