Ana Sayfa Mobil iPhone Güdümlü Erişim Nedir ve Nasıl Kullanılır? (Resimli Anlatım)

iPhone Güdümlü Erişim Nedir ve Nasıl Kullanılır? (Resimli Anlatım)

0
Paylaş

Güdümlü erişim, kelimeden de anlaşılacağı gibi, bir özelliği, bir işi kontrolü altında tutmak, yöneltmek, yönetmek gibi anlamında kullanılabilir. Yani bir fonksiyona başkasının kontrolünde erişim, gibi düşünebilir. Bu özellik iPhone/iPad cihazlarda bir nevi çocuk kilidi olarak da kullanılabilir. Örneğin küçük bir birey, telefonunuz ile meşgul olmak istediğinde, kendisine göre bir oyun açabilir. Sadece o oyunu oynamasına müsaade edebilir, ana menü ve telefonun diğer işlevlerine ulaşmasını engelleyebilirsiniz.

Bir başka örnek verecek olursak bir arkadaşınız telefonunuz ile haritadan bir mekanın yerini bulmak istediğinde yine güdümlü erişim ile cihazınızı ona verebilirsiniz. Bu sayede harita ile ilgili işi bittiğinde, merak edip WhatsApp mesajlarınıza bakamaz. Siz de rahatlıkla cihazınızı teslim edebilirsiniz.

Güdümlü erişimin tanımı anlaşıldığına göre nasıl kullanıldığına bakalım:

  • Ayarlar → Genel → Erişilebilirlik menülerine dokunalım.

  • Bir sonraki adımda ekranı aşağı doğru kaydırıp Güdümlü Erişim seçeneğine dokunalım.

  • Güdümlü Erişim‘i açtık. Şimdi parola belirlememiz lazım, Parola Ayarları” seçeneğine dokunalım.

  • Aşağıda görüldüğü gibi Güdümlü Erişim Parola Ayarlar” kısmına dokunalım.

  • 6 haneli parolamızı belirleyelim.
  • Tekrar soracak, parolayı doğrulamak için tekrar giriyoruz.

  • Parola belirleme işlemi de tamamlandı. Artık hazırız. Güdümlü Erişim‘i hangi uygulamada devreye alacaksak o uygulamayı açalım ve 3 kere arka arkaya ana ekran tuşuna basalım. Ekranda Güdümlü Erişim” yazıyor, başlatmak için ekranın sağ üst köşesinde Başlat” butonu var; dokunalım ve başlasın.
  • Güdümlü Erişim‘den çıkmak için ise yine ana ekran tuşuna 3 kere arka arkaya basalım. Parola soracak, belirlediğimiz parolayı girdiğimizde Güdümlü Erişim‘den çıkmış olacağız.

Konu hakkında destek almak için 11820'yi arayabilirsiniz.
Konu hakkında destek almak için 11820'yi arayabilirsiniz.
TIKLA ARA

CEVAP VER

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı girin