Özellikle covıd-19 dan kaynaklı uzaktan öğretim sürecinde kahoot öğrencilerin ve öğretmenlerin okula. Gidememelerinin eğitimde aksamaya neden olmaması için her yeni gün uzaktan eğitim ile ilgili dökümantasyonlar artıyor. Ve uzak eğitime verilen önem günden güne büyüyor. Eğitimcilerimiz ders işlemek için zoom, teamlink gibi görüntülü konferans uygulamalarını kullanırken quizizz ve kahoot gibi.  Web siteleri de online eğitimin önemli bir parçası olan sınav ve quiz alanında öğretmenlerimize yardımcı oluyor. Bu yazımızda kahoot.com’un bizlere sunduklarından ve nasıl kullanacağımızdan bahsedeceğiz. kahoot neredeyse 500 kişinin aynı anda sınava girişine imkan tanıyor ve sonuçları sıralama yolu ile açıklayabiliyor. Basic tasarımı ve sınava giriş kolaylığı ile yazılı sınavlardan daha pratik olduğu yadsınamaz bir gerçek. Hadi örnek bir sınav düzenleyelim ve kahoot’u deneyimleyelim.

devamını oku: Venmo nedir? O nasıl çalışır? Ücretler, güvenlik, limitler ve daha fazlası

kahoot 1

kahoot.com’a giriş yaptıktan sonra bilgilerimizle veya Google hesabımızla kayıt olup oturum açıyoruz. oturum açtıktan sonra kahoot oluştur diyor ve sınavımız için sorularımızı hazırlamaya başlıyoruz.

kahoot 2

soru ekranımızda soru başına ayrılan süreyi, sorunun kaç puan değerinde olduğunu belirliyoruz sorularımızı yazdıktan sonra bitti diyor ve sınavımızı kaydediyoruz.

kahoot 3

Sınav başlığımızı ve açıklamamızı yazarak hazırladığımız sınavı kaydediyoruz. Bu şekildeyken sınavımız girişe hazır. Bu adımı tamamladıktan sonra yapacağımız tek işlem öğrencilerimize sınavı duyurmak ve sınav giriş şifresi oluşturarak öğrencilerimize ulaştırmak.

kahoot 4

Bu ekranda host seçeneğini işaretliyor ve sınavımızı yayınlamaya bir adım daha yaklaşıyoruz…

kahoot 5

Uygulama genellikle bireysel sınav için kullanıldığından klasik seçeneğini seçebiliriz. Eğer gruplandırma yapılacaksa takım modu seçilebilir.

kahoot 6

Öğrencilerimiz kahoot.com’a girdiklerinde hesap açmalarına gerek yoktur. Yalnızca öğretmenlerinin vermiş oldukları pin ile direkt olarak sınava dahil olabilirler. Pin ile giriş yaptıktan sonra isimlerini belirtirler sınav bitiminde aldıkları puanlar doğrultusunda sıralamayı görüntüleyebilirler.