Ana Sayfa Haberler iOS 14 ile Birlikte Gelen Yenilikler

iOS 14 ile Birlikte Gelen Yenilikler

0

Covid-19 pandemisinin tüm dünyayı kasıp kavurduğu dönemi yaşadığımız günlerde her ne olursa olsun günlük hayat akışımız makyajlanarak da olsa devam ediyor. Hiçbirşeyin eskisi gibi sürmeyeceği dünyamızda her alanda olduğu gibi akıllı teknolojiler alanında da vitesler ciddi anlamda küçültülmüş durumda. Hatta bir çok markanın uzun süreli rölanti çalışmaları yaptıkları konuşuluyor. Tüm bunlara rağmen pazarın lideri konumda olan şirketler ise kullanıcı deneyimini geliştirmek adına ilerleme çalışmalarını sürdürüyorlar. Akıllı telefon pazarının en büyük oyuncularından biri olan Apple, bu bağlamda tüketici konforunu geliştirmek adına çalışmalara ara vermeyen şirketlerin başında geliyor. Tüketicilerin uzun süredir beklediği iOS 14 güncellemesini nihayet geliştiricilerin beğenesine sunan şirketin, güncelleştirmeyi önümüzdeki Eylül ayı içerisinde tüketicilerin erişimine açması bekleniliyor. Bizler de bu anlamda sizler için Apple’ın çiçeği burnunda akıllı cihaz yazılımı iOS 14 ile birlikte gelecek yenilikleri derledik.

 

*Geliştirilmiş Car Play

Yenilenen CarPlay özelliği sayesinde kullanıcılar araçlarının araç içi ekran temalarını değiştirebilecek, araçtan inmeden yemek siparişi verebilecekler ve aynı zamanda desteklenen araç modellerini iPhone’ları üzerinden çalıştırıp kapatabilecekler. Şimdilik yalnızca yeni nesil BMW 5 serisinde kullanılacağı konuşulan bu özelliğin, kullanıcılara start/stop özelliğinin yanı sıra, park asistanlığı hatta ilerleyen dönemlerde otomatik park özelliğini kazandıracağı konuşuluyor.

11858 teknik destek
11858 teknik destek

Arttırılmış Mesajlar Deneyimi

 iOS ekosisteminin en temel taşlarından biri olan iMessage ve Mesajlar aplikasyonu iOS 14 ile birlikte geliştirilmiş kullanıcı deneyimi sağlıyor. Önceki iOS sürümleriyle getirilen profil oluşturma özelliği, iOS 14 ile birlikte yeni memojilerde zenginleştiriliyor. Aynı zamanda iOS 14 ile birlikte Apple kullanıcıları Mesajlar uygulaması üzerinden gurup sohbetleri gerçekleştirebilecek.

 

11858 teknik destek
11858 teknik destek

 

Apple Çeviri Uygulaması

 Dünya genelinde kullanım oranı en yüksek çeviri uygulaması olan Google Translate uygulamasına rakip olarak geliştirilen Apple Çeviri uygulaması iOS 14 ile birlikte karşımıza varsayılan bir aplikasyon olarak çıkıyor. Şimdilik yalnızca 11 dil desteğine sahip uygulamada ne yazık ki Türkçe dil desteği yer almıyor. Ancak uygulamanın alacağı güncelleştirmelerle her geçen gün biraz daha geliştirilmesine kesin gözüyle bakılıyor.

 

 

Geliştirilmiş Siri

 Şimdiye kadar ki tüm iOS sürümlerinde sesli dikte özelliği ile karşımıza çıkan Siri, iOS 14 ile birlikte sesli mesajlar gönderebilecek. Aynı zamanda Siri arayüzü yenilenerek yeni tasarımı ile kullanıcıların karşısına çıkıyor.

 

Picture and Picture Özelliği

 Daha önceleri yalnızca MacOS ve iPadOS işletim sistemlerinde yer alan resim içinde resim özelliği iOS 14 ile birlikte iPhone kullanıcıları tarafından da kullanılabilecek. Bu özellik iPhone kullanıcılarına aynı ekran üzerinde bir kaç farklı işlemi aynı anda gerçekleştirmelerini sağlayacak.

 

Uygulama Kütüphanesi

 Birbirine benzer işlevdeki uygulamaları istifleme işlemini sağlayacak olan App Library özelliği iOS 14 gizli kahramanı olarak karşımıza çıkıyor. Kullanıcılara büyük bir erişim kolaylığı sağlayacak olan uygulama kütüphanesi iOS 14 ile birlikte varsayılan bir aplikasyon olarak karşımıza çıkacak.

 

 

Konu hakkında destek almak için 11858'i arayabilirsiniz.
Konu hakkında destek almak için 11858'i arayabilirsiniz.
TIKLA ARA