Siz değerli okuyucularımıza bu makalemizde CUJO akıllı güvenlik duvarı hakkında birkaç bilgi aktarmaya çalışacağız;

CUJO, modeme(router) Ethernet(RJ45) kablosu ile bağlanarak ağ trafiğini denetleyen bir güvenlik duvarı çözümüdür. CUJO, ağ trafiğini izler, analiz eder; zararlı gördüğü siteleri otamatik olarak engeller ve sizi korur.

CUJO aynı zamanda antivürüs uygulaması görevi de görür; kötü amaçlı yazılımlara karşı da bir antivirüs yazılımın yaptığı temel işlevleri yerine getirir. CUJO, bir diğer adı da CUJA, akıllı güvenlik duvarı olarak da bilinmektedir.

Antivürüs programları, sadece kurulu oldukları cihazlarda zararlı yazılımlardan koruma sağlarken, CUJO, ev ağanıza girmeden zararlı yazılımları bulur ve ev ağınızdaki cihazlara erişmeden, bulaşmadan engeller. RJ 45 sayesinde, CUJO doğrudan yönlendiricilerimize(modem/router) bağlanır.

Aşağıdaki resimde, CUJO güvenlik duvarı cihazının RJ45 ile modeme bağlantısı gösterilmektedir.

2 16CUJO‘yu, resimde gösterildiği gibi modeme RJ45 kablosu ile modeme bağlamanız yeterli olacaktır. CUJO, ağınızdaki trafikte gelen-giden zararlı yazılımları inceler ve zararlı gördüğü yazılımları, analiz edilmesi için CUJO bulutuna atar. CUJO, ağınızda tam bir güvenlik duvarı oluşturur. Ve CUJO, geçtiğimiz yıl ödül almiş akıllı güvenlik duvarı olarak, kendini kanıtllamış bir güvenlik duvarı çözümüdür. CUJO akıllı güvenlik duvarı 99$ fiyat etiketine sahip.