İnternet Explorer İçerik Danışmanı parolasını Kaldırma

 

Bu yazımızda sizlere İnternet Explorer içerik danışmanı şifresini kaldırmanız için yapmanız gereken işlemleri detayları ile anlatıyoruz.

Bilgisayar kullanıcısı iseniz İnternet Explorer kullandığınızda bazı sorunlar ile karşılaşırsınız. Bunlardan bir örneğini de bir sayfayı açmak istediğinizde sizden parola istemesi. Eğer bir parola istiyor ve içerik danışmanı tarafından engellendi uyarısı var ise bu yazımız dikkatinizi çekecektir. Çünkü içerik danışmanı tarafından engellenmiş sayfaya doğrudan giriş yapamazsınız.

İçerik Danışmanı Nedir?

Internet Explorer içerisinde bulunan İçerik Danışmanı (Content Advisor) siteleri içeriklerine göre değerlendirir. Böylece genel kabul görmüş derecelendirme otoritelere göre yorumlar. Böylece web sitelerinin açılmasına izin vermekte ya da yasaklamaktadır. Bu sistem tamamen güvenilir olmayan sitelere girişinizin engellenmesi içindir.

Özellikle bilgisayarı kullanan ebeveynler için güzel bir engelleme aracıdır. Ancak bazı siteler bu engellenme kriterine uymasına rağmen sizin için zararlı değil ise giriş yapmak istersiniz. Ancak sizlerden parola isteyerek giriş yapmanız mümkün olmuyor.

İçerik danışmanı bir süpervizör parolasına sahiptir ve bu parola ile yasaklı siteler açılabilir. Ancak bu parolayı kaldırmanız uygulayacağınız bir kaç adım ile mümkün hale gelecektir. Ayrıca bu parolayı biliyor olsanız da sürekli bu parolayı girmek sizin için yorucu gelir. Hatta ilerleyen zamanlarda bu parolayı unutmanız mümkün olabilir.

Parolayı unutanlar ve bu parolayı sıfırlamak isteyenler için çözüm işlemleri aşağıdaki gibidir.

İnternet Explorer İçerik Danışmanı Şifresini Kaldırma

Öncelikle bilgisayarınızda sol alt tarafta yer alan Başlat seçeneğine tıklayınız. Ardından çalıştır komutuna tıklayınız. Metin yazacağınız bir ekran gelecektir. Buraya regedit yazarak Enter tuşuna basınız.

İçerik Danışmanı Şifresini Kaldırma

Karşınıza görselde gözüktüğü üzere Kayıt Defteri Düzenleyicisi ekranı gelecektir.

HKEY_LOCAL_MACHINE\Software\ bölümünü açınız. Daha sonra Microsoft bölümüne tıklayınız. Ardından Windows seçeneğini seçiniz. Bir sonraki adımda CurrentVersion seçeneğini seçmeniz gerekiyor. Daha sonra Policies bölümünü seçiniz. Ardından Ratings folder bölümünü göreceksiniz. Bu ekranda Ratings folder üzerinde sağ tıklayınız. Daha sonra Sil seçeneğine tıklayarak siliniz.

Microsoft\Windows\CurrentVersion\Policies\Ratings folder’ını uzantısını sildikten sonra İnternet Explorer içerik danışmanı şifresi siliniyor. Daha sonra İnternet Explorer’ı yeniden başlatınız. Böylece içerik danışmanı şifresi artık karşınıza çıkmayacaktır. Umarız makalemiz sorununuza çözüme ulaştırmıştır. Ayrıca Explorer sarı uyarı çubuğunu kaldırma konusunda makalemize de göz atabilirsiniz.

2 YORUMLAR