Reklam verenlere daha iyi hizmet verebilmek için Facebook, kullanıcı davranışlarını izlemek ve bu kullanıcılara özgü reklamlar bulmak için gelişmiş bir sistem geliştirdi. Bu sistem, ilgi alanlarınızla en alakalı reklamları göstermek için profil bilgilerinizi ve Facebook’taki (ve başka yerlerdeki) davranışınızı izler.

Birçok kişi bu tür izleme ve hedefli reklamcılığın gizlilik sorunu olduğunu düşünmektedir. Facebook reklamlarının sizi izlemesini nasıl durduracağınız aşağıda açıklanmıştır.

Hedefli Facebook Reklamları Nasıl Çalışır?

Facebook sponsorlu reklamlar, kullanıcı ilgi ve davranışlarıyla o kadar alakalı ki, birçok Facebook kullanıcısı Facebook’un konuşmaları dinlediğini düşünüyor.

Facebook, size daha alakalı sponsorlu reklamlar göstermek için hakkınızda toplayabileceği tüm bilgileri kullanır.

Profilinizdeki bilgiler şunları içerir:

yer

Yaş ve cinsiyet

Nerede çalıştınız veya okula gittiniz

Aile üyeleriniz ve ilişkileriniz

Profilinizdeki diğer ayrıntılar

Hedefli reklamcılık profilinizle bitmez. Facebook reklam verenlere reklam sattığında Facebook kullanıcılarının aşağıdakilere dayalı olarak hedeflenebileceğine söz verir:

Tıkladığınız reklamlar

Etkileşimde bulunduğunuz sayfalar ve gruplar

Cihazınızı ve “seyahat tercihlerinizi” nasıl kullandığınız

Kullandığınız mobil cihazın türü ve internet bağlantı hızınız

Tüm bu bilgiler çok doğru ve alakalı sponsorlu reklamlara yol açar.

Facebook’ta Reklamları Durdurma

Bunun gibi hedefi yüksek Facebook’un sponsor olduğu reklamlardan rahatsızsanız, bazı Facebook ayarlarını değiştirerek Facebook reklamlarını devre dışı bırakabilirsiniz.

Facebook sayfanızın sağ üst tarafındaki aşağı oku ve “Ayarlar’ı” seçin. Sol gezinme bölmesinde “Facebook Bilgilerinizi” seçin.

FACEBOOK REKLAM DURDURMA 1

Facebook Bilgileriniz sayfasında, “Bilgilerinize Erişim’in” sağındaki “Gör” bağlantısını seçin.

FACEBOOK REKLAM DURDURMA 2

“Hakkınızda Bilgi” bölümüne gidin ve “Reklamların ve İşletmelerin sağındaki aşağı oku” seçin.

FACEBOOK REKLAM DURDURMA 3

Facebook’ta reklamları durdurmak için dört seçenek göreceksiniz. Reklamları devre dışı bırakmak için, “Reklam İlgi Alanları’nı” seçerek başlamanız gerekir.

FACEBOOK REKLAM DURDURMA 4

“Reklam Tercihleriniz” sayfasında, İlgi Alanlarınız bölümünün altında üst kısımdaki ilgi alanı kategorilerini göreceksiniz. Bunların her birini seçin ve reklam görmek istemediğiniz bir ilgi alanı görüntüleyen kutunun sağ üst köşesindeki “X” işaretini seçin.

FACEBOOK REKLAM DURDURMA 5

“Reklam verenler ve İşletmeler” bölümünün altındaki “Reklam Tercihleri ​​Sayfanızda”, Facebook’ta size reklam göstermesine izin verilen işletmeleri görebilirsiniz, çünkü:

İşletme, profilinizi bir Facebook ilgi alanları listesinden aldı

Bir web sitesi, uygulama veya mağaza ile etkileşime girdiniz

İşletmeyi veya reklam verenin Facebook sayfasını ziyaret ettiniz

İşletmenin Facebook reklamını tıkladınız

Bu işletme adlarının herhangi birinin altındaki “Denetimleri Görüntüle’yi” seçin ve açılır pencerede, Facebook ilgi listelerine dayalı reklamlar gösteren reklamları devre dışı bırakmak için “İzin Verme’yi” seçebilirsiniz.