Bu yazımızda sizlere Class Not Registered hatası ile karşılaştığınızda ne yapmanız gerektiğini detayları ile anlatıyoruz.

Bilgisayar kullanıcısı iseniz bir internet sayfasında veya bilgisayarınızda yüklü bir programı çalıştırdığınızda bazı hatalar ile karşılaşırsınız. Bu hatalardan bazıları tarayıcı kaynaklıdır. Çalıştırdığınız oyun veya programlar web tabanlı görüntüleme ara yüzü kullanmaktadırlar. Bu yüzden sizler görmeseniz bile tarayıcınızı kullanırlar. Ancak bazen de bu hata direkt tarayıcıyı kullandığınızda karşınıza çıkmaktadır. Özellikle İnternet Explorer tabanlı Class Not Registered uyarısı çıktığında yapmanız gerekenleri ileteceğiz. Ancak öncelikle bu hatanın ne olduğunu anlatalım.

Neden Bu Hata İle Karşılaşırız?

Eğer bir programı açmaya çalıştığınızda İnternet Explorer Class Not Registered uyarısı aldıysanız ilgili DLL dosyasının sistemde kayıtlı değildir. Daha basit bir dille uygulamayı çalıştıracak gerekli dosya bilgisayarınızda bulunmuyor. Ancak bu uyarının çözümü mevcuttur. Sorunu çözmek için ExplorerFrame.dll dosyasını sisteme yeniden tanıtmamız gerekiyor. Bunu bilgisayarınızda yapacağınız bir kaç adım ile gerçekleştirebilirsiniz. Nasıl yapacağınızı detayları ile anlatalım.

Class Not Registered Hatası Çözümü

Öncelikle bilgisayarınızın sağ alt tarafından yer alan Windows simgesine tıklayınız. Ardından ardından arama yapacağınız ekran gelecektir.. Bu ekrana Komut Sistemi yazarak aratınız. Ayrıca bunu yapmak için yine Windows simgesine tıklayıp ardından CMD yazarsanız yine karşınıza komut sistemi gelecektir. Eğer bilgisayarınızda komut sistemi yazısı çıktı ise bir sonraki aşamaya geçelim.

11858 teknik destek

Komut İstemi sembolü üzerinde sağ tıklayarak aşağıda beliren menüden Yönetici olarak çalıştır seçeneğini tıklayınız. Daha sonra Komut İstemi penceresi açılacaktır.

Class Not Registered Hatası Nasıl Giderilir

Metin yazacağınız ekrana ilk olarak cd c:\windows\system32 yazarak Enter tuşuna basınız. Daha sonra ise regsvr32 ExplorerFrame.dll yazarak Enter tuşuna basınız.

Bu işlem sonrasında bilgisayarı yeniden başlatınız. Eğer sorun devam ederse bilgisayarınızdaki ExplorerFrame.dll dosyası hatalıdır. internetten kolayca bulacağınız başka bir explorerframe.dll dosyasını system32 klasörünün içine atınız. Bu işlemi yaptığınızda sizlere var olan dosya ile yer değiştirilsin mi diye soracaktır. Bu soruya evet seçeneğini tıklayalım. Ardından bilgisayarınızı bir kez yeniden başlatınız. Böylece artık Class Not Registered Hatası karşınıza çıkmayacaktır.

Umarız makalemiz sizler için yararlı oldu. Ayrıca İnternet Explorer içerik danışmanı parolası kaldırma konusunda makalemize de göz atabilirsiniz.