Ustream video yayın akışı sunmak için 2007 yılında kurulan bir şirkettir. 80 milyon kullanıcısı vardır. Başlıca Samsung, Panasonic gibi büyük şirketler gibi bir çok büyük şirket bu alt yapıyı kullanmaktadır.

us1

İlk kurulduğunda sadece reklam gelirleriyle kendinin finanse eden Ustream, sonrasında aylık ödeme şeklinde kullanılmaya başlamıştır. Kullanıcılarına deneme amaçlı 30 gün kullanım süresi verilmiştir.

Şimdi bu hizmet nasıl kullanılır bir göz atalım.

Öncelikler ustream.tv web adresine giriş yapalım. Sitenin dezavantajlarından biri halen İngilizce olmasıdır. Biz görsel olarak bu durumu çözmeye çalışacağız.

Sistem üyelik sistemiyle çalıştığından öncelikle üye olunması gerekmektedir. Siteye giriş yaptığımızda siz Broadcast to reach your audience yani belirli bir hedef kitlenize yayın yapacaksanız bu seçeneği tıklayalım.

us2

Sonra ücretsiz sürümü 30 günlüğüne kullanmak için sağ üst köşede Try it Free yani Bedava deneme butonunu tıklayalım

us3

Sonra açılacak popup pencerede klasik üye kaydı gibi size sorulacak bilgileri yazıp(e-posta,kullanıcı adı, şifre) Sign Up u tıklayalım

us4

Açılacak farklı popup pencerede sizden kişisel bilgilerinizi ve telefon numaranızı yazıp Submit yani kaydet tuşuna basınız.

us5

Sonrasında e-postanıza gelen aktivasyon linkini tıklayıp hesabımızı aktif edelim.

us6

Sonra açılan sayfada Üst kısımda Go  live! Yani Canlı yayına başlayı tıklayalım.

us7

Sistem sizden bir kanal oluşturmayı isteyecektir. Channel bölümünden Create a Channel i tıklayalım

us8

Açılan popup pencerede kanal isminizi yazalım ve Create yi tıklayalım

us9

Bu adımdan sonra açılan sayfada kanal açıklması kanal türü, yayın türü gibi doldurabileceğiniz ekranlar gelecektir. Bunları yazıp kaydedelim.

us10

Sonra tekrar üst kısımda yer alan Go  live! Yani Canlı yayına başlayı tıklayalım.

us7

Açılacak olan Flash player tarzındaki oynatıcı üzerinde izin popup penceresi çıkacaktır. Burada gerekli izinleri verelim.

us12

Sonra yayın panelinden Video yu aktif edelim. Eğer görüntü gelmediyse player üzerinde sağ tıklayıp ayarlardan görüntüye gelip kameranızı gösterelim.

us13

Sonra Start Broadcast ı tıklayarak yaynı başlatalım

us14

Yayında kayıt almak ya da durdurmak için playerin altında Stop Broadcast ve Start Recort butonlarını kullanabilirsiz.

us15

Yayınınızı seyrettirmeniz için isterseniz twitter veya e-posta araçılığıyla link gönder bilirsiniz ya da isterseniz facebook duvarınıza player şeklinde yayınızı ekleyebilirsiniz.

us16

 

 

Son Güncelleme 6 Mayıs 2016 Yazar Yasin ER