Instagram, 10 bin ve üzeri takipçi veya mavi tik rozetine sahip olanların kullanabildiği ‘Yukarı Kaydır’ özelliğini Ağustos ayında kaldırmıştı. Hikayeye link ekleme desteğinden ise vazgeçmedi. Yukarı kaydır yerine bağlantı çıkartması getiren sosyal medya platformu, şart gözetmeksizin tüm kullanıcıların harici bir bağlantıya yönlendirme yapmalarına olanak sağlamış durumda.

instagram hikayeleri icin kaydirmali baglanti altyapisi sona erdi 1280x720 1

Bağlantı çıkartması ile Instagram hikayenize link eklediğinizde varsayılan olarak etiket metni sitenin alan adıyla aynı oluyordu. Kullanıcılar ise bu durumu pek hoş karşılamadılar. Özellikle link kısaltma sitesi kullananlar, çıkartmanın üzerinde sitenin adının gözükmesini istemedi. Instagram ise geri bildirimleri dinledi ve çıkartma metnini özelleştirme işlevi getirdi.

 

reels yaz bonusu nedir 61ade7739933c

Yeni güncellemeyle bağlantı çıkartmasına ‘etiket metnini özelleştir’ seçeneği geldi. Artık hangi linki eklerseniz ekleyin, çıkartma üzerinde alan adı yerine istediğiniz metni yazabileceksiniz. Örneğin takipçilerinizi YouTube videonuza yönlendiren bir bağlantı çıkartmasında önceden “youtube.com” yazıyorken  şimdi “videoya git” gibi istediğiniz bir yazıyı yerleştirebileceksiniz. Instagram kullanıcılarına, etiket metnini özelleştirmenin yanı sıra çıkartmanın rengini değiştirme imkanı da sunuyor. Çıkartmayı hikayeye ekledikten sonra üzerine dokunarak renkler arasında geçiş yapabilirsiniz. Şu anda sınırlı sayıda renk mevcut. Ancak yine de bu özellik, bağlantı çıkartmasını hikayenizde öne çıkarmanızı kolaylaştıracak ve takipçilerinizin dikkatini çekecektir.

instagram baglanti cikartmasi metin ozellestirme

Instagram’ın, hikayeye link ekleme özelliğinde yaptığı en büyük değişiklik ise 10 bin takipçi veya mavi tik şartının kaldırılması oldu30 Ağustos’tan itibaren yukarı kaydır özelliğini kaldırarak bağlantı çıkartmasını getiren platform ilk başta yeni sistemi sınırlı sayıda kullanıcısının erişimine açtı. Ekim ayında yaptığı duyuru ile çıkartmayı herkesin kullanmasına izin verdiğini açıkladı.