SNTP Nedir?

‘SNTP’ (Simple Network Time Protocol – Basit Ağ Zaman Protokolü), ‘NTP’nin (Network Time Protocol – Ağ Zaman Protokolü) daha basitleştirilmiş sürümüdür ve ağ üzerindeki bilgisayarların saatlerini senkronize etmek amaçlı kullanılır. ‘NTP’nin basitleştirilmiş sürümü, genelde tam ‘NTP’ uygulaması gerekmeyen zamanlarda kullanılır.
SNTP Nedir?
‘SNTP’, ‘NTP’ kullanan sunucular ve istemciler için basitleştirilmiş bir erişim stratejisidir. ‘SNTP’, bir bilgisayarın sistem saatini, zaten senkronize edilmiş bir kaynakla (radyo, uydu alıcısı veya modem gibi kaynaklar) senkronize eder, yani eşleştirir.
‘SNTP’, tek yöne yayın (Unicast), çok yöne yayın (Multicast) ve diğer tüm yayın işletim modlarını desteklemektedir. Tek yöne yayın modunda, istemci belirtilen tek yöne yayın adresi üzerinden dedicated (atanmış) sunucuya istek gönderir. Sunucu tarafından yanıt geldiğinde ise istemci zamana, gidiş gecikmesine ve sunucu üzerindeki yerel saate karar verir.

SNTP Nedir?
Çok yönlü yayın modunda ise sunucu, dedicated (atanmış) IPv4 ya da IPv6 yerel yayın adreslerine talep edilmemiş mesajlar gönderir. Genelde multicast yani çok yöne yayın modu, servise herhangi bir istekte bulunmaz çünkü sunucu bozulması, bilinmeyen ve güvenilmeyen multicast sunucuları tarafından kaynaklanmaktadır. Bozulmadan ise, erişim kontrol mekanizması aracılığıyla kaçmak mümkündür.
SNTP’nin Faydaları Nelerdir?
Saat zamanını doğru hesaplamak ve eş zamanlamak daha önce iş dünyasında veya organizasyonlarda hiç bu kadar önemli olmamıştı. Bugünün dünyasında, pek çok işlem çevrimiçi olarak yapılıyor ve bu yüzden de senkronize edilmiş, isabetli ağ saatlerinin işletmeler için önemi hayati derecede. Özellikle işlerini internet üzerinden veya diğer bilgisayar ağları üzerinden yürüten firmaların ‘SNTP’ ya da ‘NTP’ gibi protokollerden faydalanması ayrıca önemli.

SNTP Nedir 2
‘SNTP’ protokolüyle eşlenmiş bir ağ sahibi olmak, dünya üzerindeki tüm diğer ağlarla zaman problemi olmaksızın iletişim sağlamanıza imkan tanıyacaktır. Çünkü ‘SNTP’ zamanı her yerde aynıdır, zaman damgaları asla farklılık göstermez. Bu yüzden de işlemler, ödemeler farklı saat dilimlerinde bile sorunsuz olara kgerçekleşir. ‘SNTP’ kullanmanız, size garantili ve güvenilir bir saat kaynağı sunacaktır ve ‘UTC’ dilimine göre bir zaman damgası sağlayacaktır.