Ana Sayfa Haberler İnfluencer Olmadan Önce Yapmanız Gerekenler

İnfluencer Olmadan Önce Yapmanız Gerekenler

22
0

Sizde influencer olmadan önce yapmanız gerekenler hakkında araştırma içinde iseniz bu makalemize göz atın. İşte sosyal medya fenomeni olmayı hayal etmeden önce yapmanız gerekenler.

Sosyal Medyada Influencer Olmadan Once Yapmaniz Gereken 4 Sey
Instagram’ı açın ve takip ettiğiniz birini bir markanın tanıtımını yaparken görmeden uzaklaşamazsınız. En son sağlık temizliğini yapan bir realite yıldızı olabilir. Ya da liseden hayali bir hayat yaşayan rastgele bir kişi. Artık hepimizin sosyal medyaya ve basit resimleri seçilmiş içeriğe dönüştüren düşük maliyetli düzenleme araçlarına erişimimiz olduğuna göre, bu etkilemenin herkes için potansiyel bir iş fırsatı olduğu anlamına mı geliyor? Değişir. Sosyal medya fenomeni olmak bir gecede olmaz. Ve düşündüğünüzden daha fazla iş. Bunu göz önünde bulundurarak, sosyal medya fenomeni olmayı hayal etmeden önce yapmanız gerekenler burada.

1. Hesabınızın Nerede Olduğunu Bilin

Bunu baştan söyleyeceğiz: sıfırdan başlamak gerçekçi değil. Etkilemek için dönmeyi başaran Instagram hobileri, markalar kapılarını çalmadan çok önce yüksek katılım oranlarına ve güçlü bir estetiğe sahip.

Hikayeler oluşturmaya ve markaları tanıtmaya başlamadan önce, çabalarınızı nerede geliştirebileceğinize bakmanız gerekir.

11858 teknik destek

Kaç takipçin var?

Sadece birkaç yüz takipçiniz varsa, favori markalarınıza satış konuşmaları ile yaklaşmanın zamanı değil. Potansiyel kitle boyutunuz düşük ve markalara yatırımlarından iyi bir getiri sağlamıyorsunuz. İlk adım, Instagram’da daha fazla takipçi edinmektir.

Sayınızı artırmanın birkaç kolay yolu:

 • Özel hashtag’inizi diğer kanallarda tanıtın.
 • Trend olan sohbetlere katılın.
 • Nişinizdeki en iyi etkileyicilerle etkileşim kurun.

Nişanlınız Nasıl?

Takipçiler harikadır, ancak resmin tamamını temsil etmezler.

Geçtiğimiz birkaç yıl içinde, markalar niş etkileyicilerle çalışmaktan faydalandı — bunlar Insta-ünlülerden ve realite yıldızlarından daha ucuza mal oluyor ve daha yüksek katılım oranlarıyla geliyorlar.

Bunun nedeni, bu daha küçük etkileyicilerin bir kitleyle bağlantı kuran özgün içerik oluşturmaya odaklanabilmesidir. Yorumlara cevap vermek için zamanları olacak. Ve marka perspektifinden bakıldığında, insanlar daha çok güvenilir bir kaynaktan aldıkları tavsiyelere dayanarak ürünleri satın aldıkları için daha fazla değer sağlıyorlar.

Gönderi başına ortalama beğeni ve yorum sayısını bularak ve ardından bu sayıyı toplam takipçi sayısına bölerek katılım oranınızı hesaplayın. Yüzde olarak etkileşim almak için 100 ile çarpın.

İyi Tanımlanmış Bir Nişiniz Olduğundan Emin Olun

Tüm işletmelerin bir nişi vardır. Hesabınızdan para kazanmayı düşünüyorsanız, bir açınız olması gerekir. Ne hakkında tutkulusun? Seyahat mi? DIY mi yoksa sağlık mı? Sadece ivme kazanmak için kendinizi “trend” bir alana bağlamayın.

Tutkunuzu tanımlayın, ardından sosyal kişiliğinizi bu daha geniş kategori etrafında geliştirin. Burada, hepsi fitness şemsiyesi altına giren, ancak her biri masaya farklı bir lezzet getiren dört farklı markaya bakıyorsunuz.

Sosyal Medyada Influencer Olmadan Once Yapmaniz Gereken 4 Sey 1

Örneğin Popflex, kadınsı, samimi bir görünüme sahiptir. Bunu Lululemon’un minimal gri tonlamalı yoga yaklaşımıyla karşılaştırın. Her iki marka da yoga veya pilates yapan birine hitap edebilir, ancak renkler, filtreler ve fotoğraf stili farklı kitlelere hitap ediyor.

Bunu akılda tutarak, hangi renklerin ve filtrelerin markanızı en iyi temsil ettiğini anlamak için feed’inizi incelemeniz önemlidir. Kaydırırken, markaya uymayan her şeyi silmelisiniz. Örneğin, Instagram’ınız vegan yemek tariflerine odaklanmışsa, günlük resmin garip kıyafeti veya rastgele bir meme genel beslemeyle jelleşmeyecektir.

2. Feed’inizi Sırayla Alın

Bir işiniz olduğunda, hesaplarınızı bir işletme varlığı olarak düşünmeye başlamanın zamanı geldi. Hesaplarınızın nerede olduğu hakkında bir fikir edinmekten (bir tür denetim) bahsettik ve şimdi hesabınızı en iyi duruma getirmeye geçeceğiz.

Bunlar, trafiği artırmaya başlamadan önce üzerinde çalışmak isteyeceğiniz kilit alanlardır. Aksi takdirde, yanlış insanları çekme veya kötü bir ilk izlenim bırakma riskiyle karşı karşıya kalırsınız.

Biyografinizi Yazın

Burada basit tutun. Biyografiniz kim olduğunuzu ve ne yaptığınızı açıklamalı ve biraz da kişilik eklemelisiniz. Bu 150 karakter olmalı.

Örneğin, Marie Forleo’yu ele alalım. Biyografisi ne yaptığını anlatıyor ve hatta bazı sosyal kanıtlar için Oprah’dan yararlanıyor.

Ardından, “istediğiniz her şeyi almayı öğrenin” diye bir teklifte bulunur ve “size nereye gideceğinizi söyleyen” bir emoji ile tamamlar.

Sizde influencer olmadan önce yapmanız gerekenler hakkında araştırma içinde iseniz bu makalemizi okumaya devam edin.

Sosyal Medyada Influencer Olmadan Once Yapmaniz Gereken 4 Sey 2

Başka bir örnek ise kendini tanıtan, birkaç başarıyı şımartan ve alanı emoji ile noktalayan Gavin Strange.

Sosyal Medyada Influencer Olmadan Once Yapmaniz Gereken 4 Sey 3

Takipçilerinizle Bağlantı Kurun

Benzer ilgi alanlarına sahip kişileri takip ederek, hangi düzeyde olursa olsun, büyük olasılıkla sunduğunuz ürün veya hizmetlerle ilgilenen başkalarını bulacaksınız. İnsanlar fotoğraflarınız hakkında yorum yapmaya başladığında, onlara yanıt verdiğinizden emin olun.

Markalar aslında etkileşime çok sayıda takipçiden daha çok değer verir ve takipçilerinize yanıt vermek, dijital kimliğinizi oluştururken güven ve sadakat oluşturmanın harika bir yoludur.

Takip etmeye, yorum yapmaya ve yanıt vermeye ek olarak, kendi yararınıza hashtag’leri kullanın. Hashtag’ler aranabilir olduğundan, takipçilerinizin ve takip ettiğiniz kişilerin gönderilerinde hangi hashtag’leri kullandığını not etmek iyi bir fikirdir.

Rakip Hesaplarla Etkileşime Geçin

Farklı ama yakından ilişkili bir kitlenin önüne geçin. Çünkü harika içerik ve alakalı hashtag’ler sizi internet şöhretine ulaştırmak için yeterli değil.

Ne tür içerikler yayınladıklarını ve izleyicilerde neyin yankı uyandırdığını görmek için alanınızdaki diğer etkileyicileri takip edin. Bir adım daha ileri götürün ve takipçileriyle etkileşim kurun; bu insanlar sizin de hedef kitleniz.

3. Bilgi Alın

Etkileme gerçeği, tamamen işle ilgili. İlk aşamalarda amacınız, görünürlük kazanmak ve ilişkiler kurmak için zaman harcamaktır. İlgili kullanıcıdan iyi niyetli etkileyiciye geçiş, marka anlaşmalarına bağlıdır.

Doğru Markaları Bulun

influencer olmadan önce yapmanız gerekenler
Sizde influencer olmadan önce yapmanız gerekenler hakkında araştırma içinde iseniz bu makalemize göz atın.

Nişiniz için anlamlı olan markaları bulduğunuzdan emin olun. Hayran olduğunuz markalara bakarak başlayın ve feed’inizin üst kısmındaki “sizin için önerilen” hesaplara bakın. 100.000’den az takipçisi olan markalar, sosyal yardım çabalarınızı başlatmak için iyi bir yerdir.

Bu hesaplar, onlarla çalışarak biraz maruz kalacağınız tatlı bir noktaya düşüyor, ancak çok fazla diğer etkileyiciyle rekabet edeceğiniz kadar iyi bilinmiyorlar.

Daha derin kaz

Ne yaptıkları hakkında önceden bilgi sahibi olmadan markalara ulaşmayın. Araştırmanızı yapın ve aşağıdaki soruları yanıtlayabildiğinizden emin olun:

 • Marka hangi kanalları kullanıyor?
 • Halihazırda herhangi bir etkileyici pazarlama yapıyorlar mı? Varsa kimlerle çalışıyorlar?
 • Hedef pazar kim?
 • Neden onlarla çalışmak istiyorsun?
 • En çok sunmak istediğiniz belirli ürünler var mı?
 • Biriyle iletişim kurmak için kullanabileceğiniz bir e-posta var mı?

Bulgularınızı bir listeye kaydedin. Birden çok sütuna sahip bir Google E-Tablosu harika çalışır ve ücretsizdir.

Numaralarınızı Bilin

Markalar yalnızca aktif, ilgili kitlelere sahip insanlarla çalışmak ister. Bu nedenle, bazı sayılar üretebilmeniz gerektiğini anlamak önemlidir.

Markalar, hedef kitleniz hakkında bazı bilgiler üretmenizi isteyecektir: ortalama yaş, konum, cinsiyet, ilgi alanları ve ayrıca takipçi sayısı ve katılım oranları gibi şeyler.

Ne kadar çok bilgiye sahip olursanız, değer katabileceğiniz yerlerin somut örneklerini göstermeniz o kadar kolay olacaktır.

4. İletişim Kurun… Doğru Yol

Araştırma aşamanız sırasında, neden onlarla çalışmak istediğinize ilişkin notlarla birlikte bir marka listesi ve iletişim bilgilerini bir araya getirmeniz gerekir. Şimdi, bu araştırmayı alma ve eyleme dönüştürme zamanı.

Her Markaya Özel Bir Satış Konuşması Yazın

Amacınız, markaya daha geniş bir kitleye ulaşmalarına ve buna bağlı olarak daha fazla para kazanmalarına nasıl yardımcı olabileceğinizi göstermektir. Bunun yerine, konuşmanız aşağıdakileri yapmalıdır:

 • Kim olduğunuzu ve ne yaptığınızı tanıtın.
 • İlgi alanları ve demografi açısından hedef kitlenizin kim olduğunu açıklayın.
 • Ürünle ilgili neyi beğendiğinizi vurgulayın (ürünlerini beğenmiyorsanız markaların tanıtımını yapmayın).
 • Onlara markaya neler sunabileceğiniz konusunda bir fikir verin: sizinle çalışarak ne kazanacaklar?

Bunu yeterince söyleyemeyiz; adımınızın ete doğru gitmesi gerekiyor. E-postayı okuyan kişi muhtemelen günde yüzlerce e-posta alır ve gelen kutularını ne kadar iyi yönetirlerse yönetsinler, modayı neden sevdiğinizle ilgili birden fazla paragraf okumaya zamanları olmaz.

Tüm Marka Etkileşimlerini Takip Edin

Marka listenizde ilerlerken, her etkileşimi izlediğinizden emin olun. Bu şekilde, kimin takip edeceğinden markayla tartıştığınız tüm eylem öğelerine kadar her şey için bağlama sahip olacaksınız. İzlenecek şeyler şunları içerir:

 • Marka adı
 • Temas etmek
 • İletişim rolü
 • E-posta
 • Notlar
 • Takip et

Sosyal Medya Etkileyicisi Olmak Kolay Değil

Yaklaşan markaları düşünmeden önce, biraz hafif temizlik yapılması gerekiyor. Profilinizin tanınmak istediğiniz içeriği yansıttığından emin olun ve faturaya tam olarak uymayan gönderileri silin.

Takipçilerle konuşarak, diğer etkileyiciler, hayranlar ve markalarla bağlantı kurarak zaman geçirin. Katılım, yalnızca beğeni ve yorum toplamakla ilgili değildir, bir toplulukla güven oluşturmakla da ilgilidir.

İnsanlar özgünlükten etkilenir, bu nedenle yalnızca ücretli bir marka anlaşması yapmak için değerlerinizden ödün vermemeniz hayati önem taşır. Ve unutmayın, başarı bir gecede gelmez.

Influencer kariyerinizi yüksek vitese geçirmeye hazır mısınız? O zaman Instagram‘da para kazanmanın bu yollarını düşünün.

İnfluencer olmadan önce yapmanız gerekenler hakkında hazırladığımız makalemizi okuduğunuz için teşekkür ederiz.