Apple iPhone 11 serisine gelen Deep Fusion özelliği, detaylı görüntüler çekmeye olanak tanıyor. Deep Fusion kamera özelliği sayesinde fotoğrafları eskisinden daha dokulu ve canlı hale getirmek mümkün oluyor.

Deep Fusion nasıl açılır?

Apple Pazarlama Başkan Yardımcısı Phil Schiller, Deep Fusion’ı şu şekilde tanımlıyor: “Tek bir fotoğraf çekmek için telefon anında 9 kare fotoğraf alır. Bunlardan 4 tanesi birincil kameradan, diğer 4 kare ikincil kameradan alınır. Deklanşöre basıldığında uzun bir pozlama alır ve daha sonra sadece bir saniyede nöral motor kısa ve uzun görüntülerin birleşimini analiz eder, aralarında en iyisini seçer.”

Apple iPhone 11 Pro Night Mode 091019 big carousel.jpg.large

Çekirdek işleme özelliği şeklinde genel olarak ifade edebileceğimiz Deep Fusion, lenslerin her biriyle aynı anda birden fazla fotoğraf çekmeye olanak tanıyor. Örneğin, geniş objektifinizle fotoğraf çektiğinizde, diğer objektiflerinizle çekilmiş aynı fotoğrafı görebilirsiniz.

Sahne arkasında otomatik olarak çalışan gerçek zamanlı görüntü işleme teknolojisi Deep Fusion, A13 Bionic işlemcisinden ve gelişmiş yapay öğrenme için neural engine’den güç alıyor. Apple, bu özelliği otomatik olarak kullansa da bazı noktaların doğru olduğundan emin olmanız gerekiyor.

iPhone 11 veya üstü bir model olmayan telefonlarda bu özelliği kullanmak mümkün değil. iPhone 11, 11 Pro veya 11 Pro Max’inizi iOS 13.2’ye güncellediğinizden de emin olmalısınız. Deep Fusion’ın aktif olması için Ayarlar > Kamera > Çerçeve dışı çekilen fotoğraflar seçeneğinin kapalı olması gerekiyor. iOS 13.2 öncesi ayarlarda değişiklik yaptıysanız bu özelliği kullanamayabilirsiniz. Çekimlerde de geniş ya da telefoto lensi kullanmanız gerekiyor.

Apple iPhone 11 Pro Ultra Wide 091019 big.jpg.large

Deep Fusion arka planda çalışma şekli

Deep Fusion’ın arka planda çalışma şekli Smart HDR ile farkını ortaya koyuyor. Deep Fusion arka planda şöyle çalışıyor:

Deep Fusion, deklanşöre basmadan önce dört kısa görüntü, dört ikincil yedek görüntü alıyor. Deklanşöre bastığınızda yalnızca bir uzun pozlama alıyor ve Neural Engine sayesinde uzun ve kısa görüntülerin birleştirilmiş bir kombinasyonunu  aralarından en iyisini seçerek analiz ediyor, tüm pikselleri seçiyor ve 24 milyon pikselin üzerinden geçerek optimize ederek ayrıntıyı artırıyor. Deep Fusion’ın bu işlemleri yapmasını sağlayan ise sinir işlemcisi oluyor.

Apple iPhone 11 Pro A13 Bionic 091019 big.jpg.large

Tüm bu işlem, grafik ve yapay öğrenme performansı, pil ömründe eşi görülmemiş bir adım atılarak sunuluyor. iPhone 11 Pro, bir gün içinde iPhone Xs’ten dört saat, iPhone 11 Pro Max ise iPhone Xs Max’ten beş saat daha fazla pil ömrü sunuyor.