Facebook, Messenger Rooms adlı kendi video konferans hizmetini sunmaya hazırlanıyor. Sohbet aracı, popüler ( ancak sorunlu ) görüntülü sohbet uygulaması Zoom’a çok benziyor.

Diğer birçok uygulama gibi, Messenger Rooms aynı anda birden fazla kişinin görüntülü sohbet etmesine olanak tanıyor. Odalar aynı anda FaceTime’a en fazla 50 kişinin katılmasını sağlayıyor. 40 dakikalık ücretsiz oturumları kapatan Zoom’un aksine, Messenger Rooms’un zaman sınırı yoktur.

MessengerRooms 1 scaled

Bir Facebook Grubu içinden oda oluşturabilir, etkinlik olarak bir oda oluşturabilir ve belirli kullanıcıları katılmaya davet edebilir veya Haber Feed’iniz aracılığıyla bir oda başlatabilirsiniz. Facebook, davetlilerinizin katılmak için bir Facebook hesabına sahip olması gerekmediğini veya kullanmak için ek bir uygulama indirmeleri gerekmediğini söylüyor. Odaya sadece bir bağlantı ile erişebilirler. Bu, Zoom’u görüntülü sohbet uygulamalarının kralı yapan sorunsuz bir kullanım kolaylığıdır. Facebook Zoom’u bu özelliğiyle tahtından edebilecek gibi görünüyor.

MessengerRooms 2 scaled

Görünüşe göre Facebook , Odaların içindeki gizlilik ve güvenlik özellikleriyle ayrılmak istiyor. Zoom’un yanlış adımlarından ilham alıyor gibi görünüyor. Oda yaratıcısı, odanın görünürlüğünü, üyelerini kontrol edebilir ve yabancıların Zoombombers (veya bu durumda çağrılacakları gibi Roombombers) önlemek için katılmasını önlemek için kilitleyebilir. Facebook, yalnızca Facebook’ta oturum açmamış odalara katılan kullanıcılar için bir ad isteyeceğini ve bunun yalnızca oda arkadaşlarına tanımlanması amacıyla olacağını söyledi.

Facebook, oda korsanlarının “hackerların tahmin etmesini zorlaştırdığını” söyledi.Zoom için pandemi popülaritesinden önce gelen bir sorundu.Şirket ayrıca “reklamları bilgilendirmek” için Odalar’dan herhangi bir ses veya video kullanmayacağını iddia ediyor. Son olarak, Odalar içeriği ve tüm Messenger içerikleri şifreleniyor. Facebook, bunu birden fazla katılımcının bulunduğu görüntülü sohbetler için zorluklar nedeniyle uçtan uca şifreli olmadığını vurgulamaktadır. (Değeri ne olursa olsun, Zoom da bir zamanlar iddia edilmesine rağmen uçtan uca şifreli değildir .)

Messenger Rooms bu hafta yayınlanmaya başlayacak. Hangi ülkede yaşadığınıza bağlı olarak, size gelmesi birkaç hafta sürebilir. Facebook, ilk başta Facebook ve Messenger’dan bir oda oluşturabileceğinizi söylüyor, ancak Odaları Instagram, WhatsApp ve Portal uygulamalarıyla entegre etmek için çalışıyor.