Eski ve yavaş PC’ler için en iyi tarayıcılardan 5’i

Google, Opera Software ve Mozilla, Chrome, Opera ve Firefox için Windows XP ve Vista desteğini düşürdü. Bu nedenle, bu tarayıcıların en yeni sürümlerini eski dizüstü bilgisayarlarda veya masaüstlerin de bu platformlarda çalıştıramazsınız.

Chrome hala XP ile uyumlu olsa bile, bu tarayıcının yoğun RAM kullanımı daha eski bilgisayarların sistem kaynaklarını limite kadar uzatacaktır. Bu nedenle, Google Chrome, modası geçmiş PC’ler için ideal bir tarayıcı değildir.

Ancak, Chrome’a, sistem kaynaklarını etkilemeyecek çok daha hafif alternatifler vardır. Daha sistem kaynaklarında verimli çalışan aerodinamik tarayıcılardır.

Bu hafif tarayıcıların çoğu, Windows XP ve Vista ile de uyumludur. Bunlar, eski ve yavaş PC’ler için ideal olan tarayıcılardan bazılarıdır.

Eski bilgisayarlarda kullanmak için en iyi tarayıcılar

  1. K-Meleon

Eski ve Yavaş bilgisayarlar İçin En İyi 5 Tarayıcı 1

K-Meleon, on yıldan fazla bir süredir kullanılabilir. Bu, Firefox’un Gekco motorunu içeren bir Mozilla tarayıcısıdır. Tarayıcının UI tasarımı Firefox’la karşılaştırılabilir ve yazılım araç çubukları, menüler ve kısayol tuşları için kapsamlı özelleştirme seçeneklerine sahiptir.

Firefox eklentilerini K-Meleon’a ekleyemeseniz de, bu yazılımın hala pek çok kullanışlı eklentisi var.

K-Meleon, Windows 95 , XP, Vista ve Windows 7’den önceki diğer platformlarda çalışan süper hızlı bir tarayıcıdır . Yazılımın tavsiye edilen 256 RAM sistem gereksinimi vardır.

Bu nedenle, çok sayıda eski masaüstünde veya dizüstü bilgisayarda çalışabilir. K-Meleon bu kadar sık ​​güncellenmiyor, ancak Mozilla 2015 yılında yazılımı güncelledi.

  1. Rdio

Eski ve Yavaş bilgisayarlar İçin En İyi 5 Tarayıcı 2

Midori’nin geliştiricileri bu yazılımı daha fazla şişirilmiş tarayıcıya aerodinamik bir alternatif olarak tasarladı. İken Midori az alternatif tarayıcılar daha paketleri, o 37 megabayt ağırlığında. Buna karşılık, Firefox 200 MB sabit disk depolama alanı gerektiriyor. Böylece, bu modası geçmiş PC’ler için iyi bir tarayıcıdır.

Midori, hala en yeni web teknolojilerini içermektedir. Tarayıcı, HTML 5 ortam kodeki ve CSS 3’ü desteklemektedir.

Midori, göz atma hızı konusunda Chrome ile aynı ligde olmasını sağlayan bir webkit oluşturma motoru ile de geliştirildi. Tarayıcı, büyük bir uzantı havuzuna sahip değildir, ancak yazılımı daha da zenginleştiren birkaç eklenti içerir.

  1. Pale Moon

Eski ve Yavaş bilgisayarlar İçin En İyi 5 Tarayıcı 3

Pale Moon, Firefox’un kaynak kodundan alınan bir tarayıcıdır. Bu, Windows XP ve Vista’da çalışan Firefox’un soyulmuş bir sürümüdür. Pale Moon sadece 256 MB boş RAM gerektirir ve modern işlemciler için optimize edilmiştir. Bu tarayıcı, Fox’tan daha verimli bir sistem kaynağıdır ve düşük özellikli dizüstü bilgisayarlarda ve masaüstlerinde oldukça hızlı çalışacaktır.

Pale Moon, eski Firefox 3 sürümlerine çok benzer bir UI tasarımına sahip. Firefox’un eklentilerinin çoğu Pale Moon ile uyumlu. Dahası, Pale Moon’un kendine has eklentileri var. Tarayıcı ayrıca, Firefox’un sekmeler, sayfa içeriği vb. İçin özelleştirme seçeneklerini de paylaşıyor.

  1. Maxthon 5

Eski ve Yavaş bilgisayarlar İçin En İyi 5 Tarayıcı 4

Maxthon 5 büyüyen bir tarayıcıdır. Maxthon 5’in ana sayfası, tarayıcının 670 milyon kullanıcı tabanına sahip olduğunu gösteriyor. Maxthon’un sistem gereksinimleri 1 GHz’lik bir CPU, 512 MB RAM ve 64 megabayt sabit disk alanı anlamına geliyor.

Tarayıcı ayrıca Windows 2000, XP ve Vista ile en son platformlarla uyumludur; bu yüzden çoğu masaüstü ve dizüstü bilgisayarda sorunsuz çalışacaktır.

Maxthon 5, dört büyük tarayıcıda (Chrome, Internet Explorer 11, Edge 14 ve Firefox) bulamayacağınız bazı araçlar ve seçenekler içerir. Sayfa sekmesi RAM tahsisini de azaltan, ekleri kaldırabileceğiniz dahili bir eklenti engelleyicisi içerir.

Maxthon 5, kapsamlı bulut senkronizasyonu ve yedekleme seçeneklerine sahiptir, böylece kullanıcılar cihazlar arasında sorunsuz bir şekilde veri senkronize edebilir . Ayrıca, tarayıcı yazılım kısayollarını içerir; ve Maxthon, yerleşik ekran görüntüsü aracıyla da anlık görüntüleri yakalayabilir.

  1. Firefox

Eski ve Yavaş bilgisayarlar İçin En İyi 5 Tarayıcı 5

En son Firefox sürümleri artık Windows XP ve Vista’yı desteklemeyebilir. Ancak, bu hala biraz eski Windows 7 masaüstü veya 4 GB RAM ile dizüstü bilgisayarlar için en iyi tarayıcı. Mozilla, Google Chrome’un Fox’a göre 1,77 kat daha fazla RAM aldığını iddia ediyor.

Firefox, Safari, Chrome ve Edge’den daha verimlidir; bu, onun yanında daha fazla yazılım çalıştırabilmenizi sağlar.

Firefox ayrıca, yazılımı geliştirebileceğiniz birçok eklentiye sahiptir. Bu eklentiler sekme yöneticilerini, reklam engelleyicilerini ve web sayfası içeriğini aşağıya çekebileceğiniz diğer uzantıları içerir; bu, her sekmenin RAM kullanımını daha da azaltacak ve gezinme hızını artıracaktır.

Hiç şüphesiz, eklentiler için en iyi tarayıcılardan biridir ve Fox, ayrıca UI düzenini, temasını ve gezinti çubuğunu özelleştirmek için kapsamlı seçeneklere sahiptir.

Bunlar, 4 GB’tan daha az RAM ve daha düşük saat hızı özelliklerine sahip CPU’lu dizüstü bilgisayarlar veya masaüstü bilgisayarlar için en iyi tarayıcılardan beşidir. Bu tarayıcılar çoğu yazılımdan daha geniş bir Windows platformları yelpazesiyle uyumludur ve eski masaüstlerinde ve dizüstü bilgisayarlarda bile çok fazla sistem kaynağı bulundurmazlar.