E-devlet Mail Değiştirme ve Doğrulama Nasıl Yapılır?  E-devlet vatandaşlara Devlet tarafından verilen hizmetlerin elektronik ortamda sunulması demektir.

Günümüzde ihtiyacımız olan bir çok belge ve evrakları devlet kurumlarına gitmeden E-devlet uygulaması üzerinden elde edebiliyoruz.

Bu sayede Devlet hizmetlerini vatandaşa en kolay ve en etkili yoldan, kaliteli, hızlı, kesintisiz ve güvenli bir şekilde ulaşmasını hedefleyerek başarıyor diyebiliriz.

E-devlet üzerinden ihtiyacımız olan bir çok belgeye kolaylıkla ulaşabilmiş olsak dahi  baz hizmetlerde  erişim ve bilgilendirme için  mail gereklidir. Bundan dolayı e-devlet bilgilerimize güncel bir e-posta hesabı eklemekte fayda olacaktır.

Daha öncesinde e-devlet bilgilerimize e-posta eklemediysek şimdi ekleyebiliriz. Yada mail hesabımız artık kullanılmıyor güncel değilse  e-devlet mail bölümünden yeni bir mail hesabı güncelleyebiliriz.

Peki E-devlet üzerinde e-posta mail güncellemesini nasıl yapabilirim? Sorumuzun yanıtını aşağıdaki adımları takip ederek alalım.

İlk işlem olarak e-devlet hesabımıza TC kimlik numaramız ve e-devlet şifremizle giriş yapalım.

Karşımıza e-devlet hesabımızın ana sayfası gelecektir sağ üst kısımda yer alan ismimin olduğu yerde aşağıyı işaret eden bir simge yer alıyor. Bu simgeye tıklayalım. Ve hemen alt kısma doğru sıralanan seçenekler arasından iletişim başlığına tıklayalım.

1 iletisim

Açılan bu bölümde hem telefon hem de mail adresi değiştirebilmek hem de mail adresi güncellemek için ekran gelecektir.

E-devlet telefon güncellemesine ayrıca bakabilirsiniz.

Bizim sorumuzun yanıtı ise e-posta adresi yazan bölüm olacaktır. E-posta yazan bölüme güncel mail adresimizi doğru bir şekilde yazalım.

Hemen ardından güncelle butonuna tıklayalım.

 

2 eposta

Karşımıza gelen ekranda bilgi değişikliği onayı sunulacaktır. Bunun sebebi ise e-devlette bilgi değişikliği yapan kişinin siz olduğuna emin olmak istemesidir. Bu sebepten bilgi değişikliği onayı bölümünden doğrulama yapmamız gerekli olacaktır.

Bu seçenekler arasından bize uygun olanı örneğin nüfus cüzdanı, yeni kimlik kartı bilgileri gibi seçeneklerden.

3 dogrulama secenekleri

Açılan diğer ekranda mail adresinizi doğrulayın alanı gelecek.  Bu alanda doğrula dediğimizde mail hesabımıza bir kod gelecektir. 

Gelen bu kod e-devlette doğrulama kodumuz olacaktır.  Bu kodu e-devlette doğrulama kodunuz yazan alana yazdıktan sonra mailimizi başarılı bir şekilde güncellemiş olacağız.