E-devlet Telefon Numarası Doğrulama. E-devlet vatandaşlara Devlet tarafından verilen hizmetlerin elektronik ortamda sunulması demektir. Bu sayede Devlet hizmetlerini vatandaşa en kolay ve en etkili yoldan, kaliteli, hızlı, kesintisiz ve güvenli bir şekilde ulaşmasını hedefleyerek başarıyor diyebiliriz.  Günlük hayatımızda ihtiyacımız olan bir çok belgeyi kolay bir şekilde e-devlet üzerinden elde edebiliriz.

E-devlette bazı hizmetleri kullanabilmemiz için cep telefonu numaramızın sisteme tanımlanmış olması yani doğrulanmış olması gerekir.

e-devlet cep telefon numaramız olmadığını ya da güncel olmadığını belirtiyorsa cep telefonu numarası eklemek yada güncellemek gerekiyor.

Daha önceki makalelerimiz arasında e-devlet üzerinde mail güncelleme konu başlıklı makalemizi incelemiştik. Bu makalemizde ise e-devlet uygulaması üzerinde telefon numarası doğrulama, güncelleme ve değiştirme işlemi nasıl yapılır bu sorumuzun yanıtını öğreneceğiz.

İşlem için öncelik olarak e-devlet sistemine TC kimlik  numarası ve şifremiz ile  giriş yapalım.

11858 teknik destek

Sağ üst köşede ismimizin olduğu alanda aşağıyı gösteren ok simgesine tıklayalım.

Açılan menüden iletişim sekmesine tıklayalım.

1 iletisim secenekleri

Açılan ekrada cep telefon numaranız kabul ise sorun olmayacaktır.

Bu alanda ister cep telefon numaranız kabul olsun yada olmasın yeni bir cep telefon numarası ekleyebileceksiniz.

Kısacası numara değiştirme, doğrulama ve güncelleme işlemi bu alandan yapılacaktır. Bu alanda ülke kodumuzu seçelim  Türkiye (90) seçiyoruz.

Telefon numaramızın başına 0 olmadan 5…….. şeklinde telefon bölümüne yazalım. Hemen ardından alt kısımda yer alan güncelle ile devam edelim.

Açılan diğer ekran bilgi değişikliği ekranı olacaktır.  Bu alanda doğrulama tipi olarak bizler için uygun olan alanı seçelim.

Seçimleri yapıp gerekli bilgileri girdikten sonra devam et butonuna tıklayalım.

Gerekli onaylamalardan sonra e-devlet telefon numaramızı değiştirecektir.

Bu işlemler sonrasında telefon numaramız güncellenmiş olacaktır.   Doğrulama kısmında sorun yaşıyorsak mail doğrulaması isteyecektir.  Aynı ekranda yer alan mail doğrulaması yapabiliriz.