Soğuk kış günlerinde evlerimizin, iş yerlerimizin, okul,ofis ve benzeri bir çok alanlarda kullandığımız bir çok kombi marka ve modeli bulunuyor. Kullanılan kombi markaları arasında baymak oldukça ilgi görüyor.  Kullanılan kombiler üzerinde zaman zaman hata ekranları ile karşılaşabiliyoruz. Bu hatalardan bir tanesi de E5 hata kodu.

E5 hata kodu ile karşılaşıldığında aslında kullanıcının manuel olarak yapabileceği yada çözüm sağlayabileceği bir alternatif mevcut değil diyebiliriz.

1 1

Şimdi hep birlikte Baymak marka Kombi üzerindeki E5 hata kodu nedir ve bu hata ile karşılaştığımızda neler yapabiliriz inceleyelim;

Baymak kombiler çeşit ve modellerine göre değişebiliyor. Bazı kombi modellerinde hava akış anahtarı sorunu bazı modellerinde ise ısıtma devresi sensörü arıza kodu olarak biliniyor.

Atık gaz sistemi ( hava akışı ) problemidir.

Baymak Hermetik Kombilerde;

*Fan, anakart ya da prosestat arızası olabilir. Kombi üzerinden dışarıya uzanan hava akım borusu yerinden çıkmış olabilir veya hava akım borusu standart ölçülerde olmayabilir. Bu noktada servis yardımı almamız gerekecektir.

Baymak Yoğuşmalı Kombilerde;

*Fan anakart arızası olabilir. Hermetik tip kombilerde olduğu gibi hava akım borusu yerinden çıkmış olabilir ya da ebatı uzun olduğunda da bu hata kodunu iletebilir.. Arızanın tanımı ve çözümü için mutlaka uzman yardımı alınmasında fayda olacaktır.

Kullanıcı olarak bu alanda bizim yapabileceğimiz bir işlem bulunmamakta.

Kalorifer sensörü  ( ısıtma devresi sensörü ) problemidir.

Öncelikli olarak Bu arızanın yerinde tespit edilmesi gerekir.

*Elektronik kart arızalanmış olabilir.

*Kalorifer sensöründe problem olabilir.

*Kalorifer sensörü bağlantısında kopma olabilir.

*Kalorifer sensörü bağlantısı kısa devre yapmış olabilir.

*Kalorifer sensörü borularında nemlenme olabilir.

Çözüm

Baymak kombimiz üzerinde E5 hatası alıyorsak yukarıda belirttiğimiz gibi hava  akış sorunudur. Bu noktada biz kullanıcıların yapabileceği tek işlem kombi cihazımızı birkaç kez resetlememiz olacaktır. Resetleme sonrası sorunumuz devam ederse serviz ile iletişime geçerek servis desteği alamamız gerekecektir.