Intel yeni nesil işlemciler çıkardıkça artık aklımıza gelen DirectX 12 hangi Intel işlemcilerde devre dışı kalacak sorusu oluyor.

Intel geçtiğimiz haftalarda merakla beklenen 12. nesil Alder Lake işlemcisini duyrudu. Bı işlemcide DDR5, PCle 5.0 ve 5,2GHz’e varan hız özellikleri mevcut. CES 2021 kapsamında tanıtılan ve piyasaya sürülen Alder Lake 12. nesil işlemcide dünyanın en iyi oyun işlemcisi olarak bilinen Core i9-12900K da yer alıyor.

DirectX 12 Hangi Intel Islemcilerde Devre Disi Kalacak 1

Intel’in duyurduğu 12. nesil işlemcinin etkileri eski nesil işlemcilerde de hissedilmeye başladı. Intel’in aldığı yeni karara göre, 4. nesil Intel Core işlemcilerde yalnızca DirectX 12 API üzerinde çalışan uygulamalar çalışmayı durduracak. Çünkü Intel, 4. nesil işlemcilerinde DirectX 12’yi devre dışı bırakma kararı aldı.

DirectX Nedir? Ne işe Yarar?

Başta video oyunları olmak üzere çoklu ortam yazılımları açısından, bunları çok daha rahat ve hızlı şekilde hazırlayabilmek için kullanılan sisteme directx denir. Aynı zamanda bir programlama ara yüzü olarak da ifade etmek mümkün. Windows şirketinin yarattığı ve piyasaya sürdüğü bir program olmasının yanı sıra, günümüzde bilgisayarların büyük bir çoğunluğunda yer alır.

Günümüzde video oyunları ile beraber birçok farklı program hazırlanır. Bunları daha hızlı, uyumlu biçimde hazırlamak için ise belli başlı yapılar kullanılır. Bu yapıların arasında directx gelir. Yani çoklu ortam yazılımlarının uyumlu ve rahat bir şekilde hazırlanabilmesi konusunda directx büyük bir önem taşıyor. Böylece içermiş olduğu bileşenler sayesinde, çökme ya da hata gibi sorunları yaşanmadan hızlı biçimde yazılımlar hazırlanmış olur.

Intel, entegre GPU’lardan bazılarında ayrıcalık artışına izin verebilecek bir güvenlik açığı bulunduğunu söylüyor. Böylece Intel bu açığı en az düzeye indirmek için DirectX 12 API desteğini devre dışı bırakmaya karar verdi.

DirectX 12 Hangi Intel Islemcilerde Devre Disi Kalacak 2

Dolayısıyla entegre GPU’ları kullanan Haswell tabanlı sistemlerde DirectX 12 oyunları artık çalışmayacak. Bu entegre GPU’ya dayalı DirectX 12 uygulamalarını çalıştırması gerekenlerin çalıştırmaması demektedir. Böylece sürücüyü 15.40.42.5063 ya da daha eski bir sürüme düşürmeleri gerekiyor. DirectX 12’in devre dışı bırakıldığı ilk grafik sürücüsü ise 15.40.44.5107’dir.

Intel, 4. Nesillerde DirectX 12’yi Devre Dışı Bırakıyor!

DirectX 12 Hangi Intel Islemcilerde Devre Disi Kalacak 3

DirectX 12 Hangi İntel İşlemcilerde Devre Dışı Kalacak?

Intel Iris Pro Graphics 5200 ile 4. Nesil Intel Core İşlemciler

Intel Iris Graphics 5100 ile 4. Nesil Intel Core İşlemciler

Intel HD Graphics 5000/4600/4400/4200 ile 4. Nesil Intel Core İşlemciler

4.Nesil Intel Core tabanlı Intel HD Graphics ile Intel Pentium ve Celeron İşlemciler

4.Nesil işlemciler yeni bir bilgisayar alımında pek fazla tercih edilmiyor. Ancak pek çok kişi dolar kuru veya ekonomik nedenlerle bilgisayarını yenilemeyi tercih etmiyor. Böylece bu durumdan bir çok kullanıcının etkilenebileceklerini söyleyebiliriz.