Ana Sayfa Destek Windows 10 Güncelleştirmesiyle Birlikte Gelecek Yenilikler!

Windows 10 Güncelleştirmesiyle Birlikte Gelecek Yenilikler!

0

Microsoft tarafından uzun süredir üzerinde çalışılan 19H1 güncellemesi, Nisan ayı başından itibaren dünya genelinde yayımlanmaya başlanacak. Geçtiğimiz Ekim ayında yayımlanan güncelleştirme tam bir fiyaskoya sebep olmuş ve Microsoft’un bu güncelleştirmeyle bozulan servisleri düzeltmesi, irili ufaklı birçok güncelleştirmenin yayımlanmasını gerektirmişti. Ancak tüm bunlara rağmen ‘Insider’ güncelleştirme stratejisinden vazgeçmeyen Microsoft, 2019 yılının ikinci çeyreğinin başında yıllık güncelleştirme yayımlayacağını açıklamıştı.

Mart ayı itibariyle ön izleme versiyonunun yayımlanması beklenen 19H1 güncelleştirmesi, ülkemizde ise Nisan ayı başından itibaren kullanımda olacak. 19H1 güncelleştirmesi ile birlikte gelecek yeniliklerden bahsetmek gerekirse:

Parlak Masaüstü Teması

Bu yenilik ile masaüstü arka planının yanı sıra tüm kullanım alanlarına özelleştirme yeteneği kazandırmak isteyen Microsoft, kullanıcılara ara yüz elementlerini ve uygulama ikonlarını değiştirme opsiyonu tanımlıyor.

11858 teknik destek
11858 teknik destek

 

Yenilenmiş Başlat Menüsü

Başlat menüsünü tamamıyla yenileyen Microsoft, başlangıç bölümünü çok daha sadeleştirerek daha konforlu bir kullanım deneyimi sunmayı hedefliyor. Bu bölümdeki ikonlar da kullanıcı isteğine göre dizayn edilebilecek. Aynı zamanda arama geçmişi kapsamı genişletilecek ve kullanıcılara, sık kullanılan eski uygulamalar daha önde sunulacak.

Ayrılmış Güncelleştirme Alanı

Bu özellikle birlikte güncelleştirme paketleri için Windows işletim sisteminin kurulu olduğu diskte 7GB alanı bloke edecek olan Microsoft, olası eksik alan sebepli güncelleştirme yükleme hatalarının önüne geçmeyi hedefliyor.

11858 teknik destek
11858 teknik destek

11858 teknik destek
11858 teknik destek

Bildirimler ve Çabuk Aksiyonlar

Parlaklık ayarı menüsünü Bildirimler çubuğuna ekleyen Microsoft, bildirim çubuğuna çabuklaştırılmış aksiyon kısayolları da konumlandıracak. Aynı zamanda bildirim menüsünde yer alan mikrofon ikonu sayesinde bilgisayarda bir uygulama, mikrofona erişmek istediğinde gerekli izinler anlık olarak verilebilecek. Aynı zamanda Bildirim menüleri, uygulamalardan gelen tepkilere göre renk değiştirebilecek.

Geliştirilmiş Güncelleştirme Kontrol Yeteneği

Bu özellikle birlikte Windows kullanıcıları güncelleştirmeleri duraklatma, yeniden başlatma ve tekrarlama opsiyonuna sahip olacak. Aktif saatler uygulamasının geliştirilmiş versiyonu sayesinde Windows güncelleştirmeleri, bilgisayarın yoğun kullanıldığı saatler dışında yüklenecek.

Güncelleştirilmiş Windows Uygulamaları

19H1 güncelleştirmesiyle birlikte 3D Görüntüleyici, Hesap Makinesi, Takvim, Groove Müzik, Mail, Fimler&TV, Paint 3D, Snip&Sketch, Yapışkan Notlar ve Ses Kaydedici uygulamaları da güncellenecek. Pek çok Windows 10 uygulaması da güncellenecek. Windows PowerShell uygulamasında artık yakınlaşıp uzaklaşmak mümkün olacak. Ayrıca arka plan renklerini, imleç rengini değiştirmek gibi özellikler de Windows 19H1 güncelleştirmesiyle birlikte Windows 10’a kazandırılacak.

Snip & Sketch uygulamasında ekran görüntüsüne zamanlayıcı opsiyonu eklenecek. Yazdırma opsiyonu ve yeni ayarlar gibi özellikler de 19H1 ile birlikte kullanıcılara sunulacak.

Notepad de değişikliklerden nasibini alacak.  Artık UTF-8 olarak kaydedilen dosyalarda Byte Order Mark’a gerek kalmayacak. Başlık çubuğunda yer alacak olan bir “*” işareti, belgede değişiklik yapıldığını ancak değişmiş şekilli belgenin henüz kaydedilmediğini belirtecek.

Windows Sandbox

19H1 güncelleştirmesinin en çok heyecan uyandıran yeniliklerinden biri olan Sandbox opsiyonu sayesinde, güvenirliği düşük olan uygulamalar sistemden yalıtılmış bir şekilde çalıştırılarak test edilebilecek. Bu sayesinde işletim sisteminin göreceği olası zararlar engellenmiş olacak.

Konu hakkında destek almak için 11858'i arayabilirsiniz.
Konu hakkında destek almak için 11858'i arayabilirsiniz.
TIKLA ARA