Microsoft tarafından uzun süredir üzerinde çalışan Windows 10 19H1, Nisan ayı başından itibaren dünya genelinde yayıldı. Geçtiğimiz Ekim ayında yayımlanan güncelleştirme tam bir fiyaskoya sebep olmuş ve Microsoft’un bu güncelleştirmeyle bozulan servisleri düzeltmesi, irili ufaklı birçok güncelleştirmenin yayımlanmasını gerektirmişti. Ancak tüm bunlara rağmen ‘Insider’ güncelleştirme stratejisinden vazgeçmeyen Microsoft, 2019 yılının ikinci çeyreğinin başında yıllık güncelleştirme yayımlayacağını açıklamıştı.

Mart ayı itibariyle ön izleme versiyonunun yayımlanması beklenen 19H1 güncelleştirmesi, ülkemizde ise Nisan ayı başından itibaren kullanımda olacak. 19H1 güncelleştirmesi ile birlikte gelecek yeniliklerden bahsetmek gerekirse:

Parlak Masaüstü Teması

Bu yenilik ile masaüstü arka planının yanı sıra tüm kullanım alanlarına özelleştirme yeteneği kazandırmak isteyen Microsoft, kullanıcılara ara yüz elementlerini ve uygulama ikonlarını değiştirme opsiyonu tanımlıyor.

 Windows 10 Güncelleştirmesiyle Birlikte Gelecek Yenilikler 2

Yeni Başlat Menüsü

Başlat menüsünü tamamıyla yenileyen Microsoft, başlangıç bölümünü çok daha sadeleştirerek. Daha konforlu bir kullanım deneyimi sunmayı hedefliyor. Bu bölümdeki ikonlar da kullanıcı isteğine göre dizayn edecek.

Windows 10 Güncelleştirmesiyle Birlikte Gelecek Yenilikler 1okumaya devam edin : Android Cihazlar İçin En İyi 3 Navigasyon Uygulaması

Windows 10 Geniş Ayrı Alan

Bu özellikle birlikte güncelleştirme paketleri için Windows işletim sisteminin kurulu olduğu diskte 7GB alanı bloke edecek olan Microsoft. Olası eksik alan sebepli güncelleştirme yükleme hatalarının önüne geçmeyi hedefliyor.

Windows 10 Güncelleştirmesiyle Birlikte Gelecek Yenilikler 5

Bildirimler ve Çabuk Aksiyonlar

Parlaklık ayarı menüsünü Bildirimler çubuğuna ekleyen Microsoft, bildirim çubuğuna hızlı aksiyon kısayolları da eklendi. Aynı zamanda bildirim menüsünde yer alan mikrofon ikonu sayesinde bilgisayarda bir uygulama. Mikrofona erişmek istediğinde gerekli izinler anlık olarak verecek. Aynı zamanda Bildirim menüleri, uygulamalardan gelen tepkilere göre renk değişecek.

Yeni Kontrol Yeteneği

Bu özellikle birlikte Windows kullanıcıları güncelleştirmeleri duraklatma, yeniden başlatma ve tekrarlama opsiyonuna sahip olacak. Aktif saatler uygulamasının gelişmiş versiyonu sayesinde Windows yenilikleri, bilgisayarın yoğun kullanıldığı saatler dışında kurdu.

Yeni Windows Uygulamaları

19H1 güncelleştirmesiyle birlikte 3D Görüntüleyici, Hesap Makinesi, Takvim, Groove Müzik, Mail, Fimler&TV, Paint 3D, Snip&Sketch, Yapışkan Notlar ve Ses Kaydedici uygulamaları da güncellenecek. Pek çok Windows 10 uygulaması da değişti. Windows PowerShell uygulamasında artık yakınlaşıp uzaklaşmak mümkün. Ayrıca arka plan renklerini. İmleç rengini değiştirmek gibi özellikler de Windows 19H1 güncelleştirmesiyle birlikte Windows 10’a geldi.

Windows 10 Güncelleştirmesiyle Birlikte Gelecek Yenilikler 5

Snip & Sketch uygulamasında ekran görüntüsüne zamanlayıcı opsiyonu eklenecek. Yazdırma opsiyonu ve yeni ayarlar gibi özellikler de 19H1 ile birlikte kullanıcılara geldi.

Notepad de değişikliklerden nasibini alacak.  Artık UTF-8 olarak kaydedilen dosyalarda Byte Order Mark’a gerek kalmayacak. Başlık çubuğunda yer alacak olan bir “*” işareti, belgede değişiklik yapıldığını ancak. Değişmiş şekilli belgenin henüz kaydedilmediğini belirtecek.

Windows Sandbox

19H1 güncelleştirmesinin en çok heyecan uyandıran yeniliklerinden biri olan Sandbox opsiyonu sayesinde. Güvenirliği düşük olan uygulamalar sistemden bir şekilde çalışarak test etti. Bu sayesinde işletim sisteminin göreceği olası zararlar olacak.

Windows 10 Güncelleştirmesiyle Birlikte Gelecek Yenilikler 4