laptop seçimi için yöntemler

Bu yazımızda sizlere en kısa yoldan laptop seçimi nasıl yapılır ve nelere dikkat edilmesi gerekir detayları ile anlatıyoruz.

Diyelim ki bir laptopa ihtiyacınız var ve hangisini alacağınızı bilemiyorsunuz. Ayrıca kararsız kalıyorsunuz. Karar verme aşamasında yapılması gereken birkaç şeyi kısaca anlatalım.

Fiyat, performans, işlemci, grafik kartı, ram, hard disk vb… bunların hepsi birleştiğinde zaten aradığınız kriterlere uygun laptop sayısı oldukça azalacaktır. Bu nedenle öncelikle bunları kafanızda belirlemeniz ve en azından 1-2 seçime indirmeniz gerekiyor. Kullanım alanına göre laptop seçimi için işinizi kolaylaştıracak senaryolar hakkında bilgi verelim.

Ofis Veya Temel İşler İçin Laptop Seçimi

İş için kullanılacak, ofis programlarını açsın, sunum hazırlayabileyim, maillerime gireyim diyebilirsiniz. Ayrıca ev kullanıcıları için arada bir Youtube vb. sayfalardan dizi, film, video izleyim yeterli diyebilirsiniz. Eğer amacınız böyle ise zaten olabilecek en düşük işlemciyi belirlemiş oldunuz. İntel i3 işlemci bu işlemleriniz için yeterli olacaktır.

laptop seçerken nelere dikkat edilir

Böyle bir işlemci seçimi ile sizleri uzun bir süre idare edecektir. Daha sonra diğer özelliklere de bakmak gerekiyor. Bu tarz bir amaç için 500 GB hard disk veya ssd yeterli olacaktır. Ayrıca çok fazla RAM ihtiyacı da duymayacaksınız ama 8 GB ram olması bilgisayarın kullanım ömrünü uzatacaktır. Eğer daha fazla depolama ihtiyacınız varsa biraz daha yüksek bir kapasite tercih ediniz.

Oyunlar İçin Kısa Yoldan Laptop Seçimi

Ofis programları zaten kullanacağım ancak arada sırada kafa dağıtmak için oyun oynamak istiyorum. Oynadığım oyunlar online oyunlar çok fazla grafik özelliği istemiyor, son çıkan oyunları oynamaya gerek yok o kadar zamanım yok ama belli başlı klasikleri oynamayı tabii isterim diyorsanız.

Alacağınız laptopun i5 işlemci olması ve tabii ki harici ekran kartı olması gerekir. Genellikle harici 6GB ekran kartlı laptoplar satılıyor şu anda piyasada ancak performans çok önemli değil ise 4 GB’a kadar düşebilirsiniz. Ram için ise 12GB üzeri olması gerekmektedir.

laptop seçimi yöntemleri

Tüm oyunlarda iyi bir performans elde etmek için 16 GB oldukça uygundur. Böylece bu tarz bir laptop üzerinde ram konusunda hiç bir zaman oyun için geride kalmazsınız. Buradaki asıl ipucu oynamayı hedeflediğiniz bir oyun var minimum ve ideal sistem gereksinimleridir. Böylece sizlere ihtiyacınız olan sistem bilgisini iletecektir.

Ayrıca bu laptop sayesinde yazılım programlarını ve bazı çizim programlarını da kullanabilirsiniz.

Eğer derseniz ki ben son oyunları da oynarım, yazılım-çizim de yaparım. İşte o zaman tek seçeneğiniz var. O da i7 işlemcisi olan ve harici ekran kartlı ve 16gb ram olan bir laptop almak olacaktır. Umarımız kısa yoldan laptop seçimi konusunda makalemiz sizler için faydalı olmuştur.