Ana Sayfa Haberler Kısa Yoldan Laptop Seçimi

Kısa Yoldan Laptop Seçimi

0

Diyelim ki bir laptop’a ihtiyacınız var ve hangisini alacağınızı bilemiyorsunuz, kararsız kalıyorsunuz. Karar verme aşamasında yapılması gereken birkaç şeyi kısaca burada yazacağım.

laptop1

Fiyat, performans, işlemci, grafik kartı, ram, hard disk vb… bunların hepsi birleştiğinde zaten aradığınız kriterlere uygun laptop sayısı oldukça azalacaktır. Bu nedenle öncelikle bunları kafanızda belirlemeniz ve en azından 1-2 seçime indirmeniz gerekiyor.Kullanım alanına göre laptop seçimi için işinizi kolaylaştıracak senaryolar yaratalım…

11858 teknik destek
11858 teknik destek

İş için kullanılacak, ofis programlarını açsın, sunum hazırlayabileyim, maillerime gireyim ve arada bir youtube vb. sayfalardan dizi,film,video izleyim yeterli diyorsanız eğer, zaten olabilecek en düşük işlemciyi belirlemiş oldunuz. İntel i3 işlemci bu işlemleriniz için yeterli olacaktır. Yaklaşık 2 seneye kadar da sizi idare edecektir. Gelelim diğer özelliklere, yukarıda sayılan işlemler için 500 GB harddisk yeterli olacaktır hatta fazla bile gelecektir. Ayrıca çok fazla RAM ihtiyacı da duymayacaksınız ama 4 GB ram olması laptop’un kullanım ömrünü uzatacaktır. Eğer yavaşlama vb sorunlar yaşarsanız Windows 8 yerine 7 veya xp yüklemeyi deneyebilirsiniz. Harici ekran kartı mecburiyet..

laptop2

Gelelim ikinci senaryoya..

 

Ofis programları zaten kullanacağım ancak arada sırada kafa dağıtmak için oyun oynamak istiyorum. Oynadığım oyunlar online oyunlar çok fazla grafik özelliği istemiyor, son çıkan oyunları oynamaya gerek yok o kadar zamanım yok ama belli başlı klasikleri oynamayı tabii isterim diyorsanız, alacağınız laptop’un i5 işlemci olması ve tabii ki harici ekran kartı olması gerekir. Genellikle harici 2GB ekran kartlı laptoplar satılıyor şu anda piyasada ancak performans çok önemli değil ise 1-1.5 GB’a kadar düşebilirsiniz. Ram için ise 4GB üzeri olması gerekmektedir.

11858 teknik destek
11858 teknik destek

6 GB oldukça uygundur bu tarz bir laptop için. Buradaki asıl ipucu “oyunlar yüksek grafik istemiyor” cümlesinde saklı.. Aksi takdirde bu laptop işinize yaramaz ve boşa giden bir para olur.

Gelelim diğer senaryoya..

Benim için oyunlar çok önemli, zaten laptop alma sebebim de rahatlıkla her yerde oyun oynamak, ama grafik çok ön planda değil sonuçta laptoptan çok bir şey beklemiyorum, uygun fiyata orta seviyede grafikler ile oyunlarımı çalıştırsın yeter hatta yeni oyunları düşük grafiklerle bile oynarım sorun değil diyorsanız eğer iki seçeneğiniz var. Ya i5 işlemcisi olan ve harici ekran kartı GeForce 73x üzeri, ram ise 6 gb ve üzeri laptop alacaksınız veya biraz daha üzerine ekleyebilirim derseniz i7 işlemcili yine 6gb ve yine GeForce 73x üzerisürümü bir laptop alacaksınız.

Ayrıca bu laptop sayesinde yazılım programlarını ve bazı çizim programlarını da kullanabilirsiniz.

Gelelim son senaryoya..

laptop3

Eğer derseniz ki ben son oyunları da oynarım, yazılım-çizim de yaparım. İşte o zaman tek seçeneğiniz var o da i7 işlemcisi olan harici ekran kartlı ve 8 gb ram olan bir laptop almak. Burada biraz daha detaya inmek gerekebilir –ekran kartı seçimi ve sürümü, ram seçimi, i7 işlemci sürümü gibi – ancak ben yüzeysel geçeceğim. Genel hatlarıyla üst seviye laptop istiyorsanız ve grafik önemliyse GeForce 830 ve üzeri alabilirsiniz. Hatta Full HD ekran çözünürlüğüne sahip bir cihaz almak isteyebilirsiniz. Ancak temel olanlar en az 8 GB ram-ki bence 12 olmalı. Ekran kartı sürümü olarak en düşük GeForce 870, 970 civarı alınabilir.

Hazırlayan : Barış KARAKUŞ

Konu hakkında destek almak için 11858'i arayabilirsiniz.
Konu hakkında destek almak için 11858'i arayabilirsiniz.
TIKLA ARA