Google’ın oyun akış hizmeti, Chrome sekmesiyle PlayStation ve Xbox’a rakip olabilecek mi?

Yüksek fiyatlarla aldığımız oyun konsolları ile satın aldığımız devasa boyutlu oyunların, saatlerce indirme işlemine gerek kalmadan, sadece tek bir tıkla, üstelik gündelik işlerimizi yaptığımız Google Chrome sekmesiyle açıldığını ve 4K kalitesiyle oynanabildiğini düşünebiliyor musunuz?

 

Artık düşünmeye başlayabilirsiniz, çünkü Google yeni bir oyun hizmeti üzerinde çalışıyor: STADIA.

Google Stadia Hakkında Merak Edilenler 1

Şirket 60FPS düzeyindeki bir 4K oyunu tek tıkla Chrome sekmesinde kullanıcının karşısına çıkarmayı ve kurulum olmaksızın oynatmayı hedefliyor. Yapılan açıklamada, kullanılacak bulut altyapısının 10,70 GPU Terraflop gücündeki bir oyun konsoluyla eşdeğer olduğunun belirtilmesi, oyun sektöründe bomba etkisi yarattı.

Bu gücün, iki dev oyun konsolu platformu PS4 Pro ve XBOX One X birleşiminden daha büyük olduğu düşünüldüğünde, tüm oyun dünyasının kaderini değiştirecek bir buluş olduğunu söyleyebiliriz.

Google Stadia Hakkında Merak Edilenler 2

Hizmetin en can alıcı özelliği ise yüksek donanım maliyetini kullanıcıya değil, Google sunucularına yüklemesi. Ekstra bir donanıma bile ihtiyaç duymadan herhangi bir bilgisayardan oyunu açabilmenize ve oynamanıza olanak sağlayacak olan akış hizmeti, tüm ağır işi sunucuya yüklüyor ve kullanıcının karşısına yüksek kaliteli bir görüntü olarak gelmesini sağlıyor.

 

Peki, STADIA Nasıl Çalışıyor?

Google STADIA, oyun keyfini sürebilmek için ihtiyacınız olan tek şey hızlı bir internet bağlantısı ve Chrome tarayıcısının son sürümü!

Şirketten yapılan açıklamada, ortalama bir oyun deneyimi için en az 15Mbps internet hızı, 40ms’den daha az bir gecikme yeterli oluyor.

Bu verilerle yapılan βeta testinde Assassins Creed Odyssey denendi ve sonuç inanılmazdı. Tam ekran oyun deneyiminde, adeta bir oyun bilgisayarı hızı ve kalitesiyle çalışıyordu.

Google Stadia Hakkında Merak Edilenler 3

Tabi bir handikap var, eğer internet bağlantınızda gecikme var ise, işlem olarak sizin tuşa basmanız Google sunucularına komut olarak işlendiğinden, bastığınız tuş ya da yaptığınız hamle 1-saniye bile geç tepki verirse, deneyiminiz pek keyifli olmayacaktır.

 

Oyunları Satın Alacak mıyız?

Yetkililer, oyunların ayrı olarak satın alınması gerektiği konusunda net bir açıklama yapmadılar. Kullanıcı hesapları için satın alma işlemi yapılması seçeneği ve oyun akışı hizmeti ile gelmesi seçeneği en çok konuşulan söylentiler arasında.

βeta testinde tek bir oyun denedi fakat Assassins Creed Odyssey’in sistem gereksinimlerini düşünecek olursak, hizmetin bize sunabileceği fırsatları tahmin etmek pek zor olmayacaktır.

βeta testi bize 1080p – 60FPS ispatladığına göre, AAA oyunlarının en az bu seviyede oynanacağı kesin. Hatta Doom Eternal’ın Stadia akış hizmetinde olacağı duyurulmuştu ve doğal HDR 4K olarak çalışacağı ID software tarafından doğrulandı.

Google Stadia Hakkında Merak Edilenler 4

Multi-player (çoklu-oyunculu) oyunlarda 1-saniyenin bile hayati önem taşıdığı sahnelerde Stadia zorluk çekecek mi yoksa Google’ın sürekli olarak övündüğü güçlü altyapısı bu sorunu kullanıcıya hissettirmeden çözebilecek mi hep birlikte göreceğiz.