Cep Telefonundan İstanbul Kart (Akbil) Yükleme Dönemi Başlıyor!

Ülkemizin en kalabalık şehri olan İstanbul’da dönem şartları göz önüne alındığında, şehir içi ulaşımda en çok tercih edilen yöntem hiç şüphesiz toplu taşımadır. Toplu taşıma araçlarında ödeme yöntemi olarak kullanılan İstanbul Kart (Akbil) konusundaki en büyük sorun ise kart içerisinde bakiye sorunudur, diyebiliriz. Akbil içerisindeki bakiye tükendiğinde, yeni bakiye yüklemesi için kullanılan Akbil dolum noktalarına ulaşmak da bazen çok ayrı sorunlar teşkil edebiliyor. Bu tür sorunlarla karşılaşan vatandaşlara çözüm sunmak adına Bel-Bim tarafından geliştirilen yeni projeye ile, bundan böyle İstanbul Kart (Akbil) yüklemelerinizi akıllı telefonlarınız üzerinden yapabileceksiniz.

Cep Telefonundan İstanbul Kart (Akbil) Yükleme Dönemi Başlıyor!

Akıllı telefonumdan İstanbul Kart (Akbil) yüklemesini nasıl yapacağım?

Akıllı telefonunuz üzerinden akbilinize kredi yüklemesi yapabilmek için, öncelikle akıllı telefonunuza uygulama marketi üzerinden İstanbul Kart uygulamasını yüklemeniz gerekiyor. Daha sonra ise uygulama üzerinde bulunan adımları takip ederek yeni bir kullanıcı hesabı oluşturuyorsunuz. Hesap oluşturma işleminin adından, işlem güvenliğinizin devamlılığını sağlamak adına bir de PIN kodu belirlemeniz gerekiyor. 6 karakterden oluşan bu PIN’i, uygulamayı her çalıştırdığınızda girmeniz isteniyor.

istanbul kart 2

Sonrasında ise yapmanız gereken işlemler oldukça basit. Öncelikle akıllı telefonunuzun NFC bağlantısını aktif hale getiriyorsunuz. Sonrasında ise İstanbul Kart’ınızı, telefonuzun NFC noktasına temas ettirerek Bakiye Sorgulama veya kredi kartı üzerinden Bakiye Yükleme işlemlerini yapabiliyorsunuz. Uygulama üzerinden tek sefer 5₺10₺15₺20₺30₺50₺ ve 100₺ bakiye yüklemesi yapılabiliyor. Bazı kullanıcılara özel indirimli abonman tarife yüklemeleri ise (Mavi Kart, Öğretmen, Öğrenci) henüz Beta seviyesinde hizmet veren uygulama üzerinde yer almıyor.

istanbul kart 3

İstanbullular tarafından, uzun süredir kullanıma sunulması beklenen İstanbul Kart uygulamasının tam sürümünün önümüzdeki günlerde yayımlanması bekleniyor. Ancak bir İstanbullu olarak itiraf etmek gerekir ki, uygulamanın Beta sürümü bile oldukça iş görecek seviyede ve büyük kolaylık sağlıyor.

istanbul kart 4

Uygulamanın Beta sürümüne, hem App Store üzerinden hem de Google Play Store üzerinden ulaşarak İstanbul Kart uygulamasını test edebilirsiniz. Önemli bir hatırlatma yapmak gerekirse, uygulamayı kullanabilmek adına akıllı telefonunuzda NFC teknolojisinin yer alması gerekiyor. İlerleyen günlerde, NFC özelliğine sahip olmayan akıllı telefonların oranı göz önüne alındığında, uygulamaya kart numarası tuşlanarak kullanım yapma özelliği eklenmesinin ihtimal dahilinde olduğunu söyleyebiliriz.

istanbul kart 5

Son Güncelleme 10 Şubat 2018 Yazar