Akıllı saat ve fitness takipçileri, egzersiz rutininizi arttırmak için en iyi giyilebilir teknoloji aksesuarları arasındadır. Adımlarınızı ve kalp atışlarınızı izlemenizi takip etmenizi isteğinizde antrenman günlükleri ve etkinlik istatistiklerine kadar, buradaki fitness hedeflerinize ulaşabilir yardımcı olabilir.

Ancak, sık sık birlikte gruplandırılmış olsalar da, akıllı saatler ve fitness izleyicileri aynı şey edildi.

Öyleyse, iki tür cihaz arasındaki fark nedir? İşte onu bilmeniz gerek.

akilli spor saat fark 1

Akıllı saat, tipik bir kol saati form faktörü olarak gelen giyilebilir bir teknoloji aksesuarıdır. Ancak, akıllı telefondaki işlev senkronize etme ve kontrol etme özelliği, cihaz akıllı yapan şeydir.

Sonuç olarak, akıllı saatler zamanı söylemekten çok daha fazlasını yapar. Kesin özellikleri, markalar arasında etkinlik kavramı, ancak basit saatler basit etkinlik takibinin üstünde yaygın bir işlevsellik sunar. Akıllı saatler, bildirimlerinizi kontrol etmenizi, hedefe okumanızı, gelen aramaları görüntülemenizi ve daha fazlasını yapar.

Akıllı saatler uzaktan izleme ve kalp hızı izleme gibi spor işlevlerine de sahiptir. Birlikte birlikte, bu kondisyon kavramının temelini bilmiyor.

Farklı markalar uyku, egzersiz ve kalp izlemeyi farklı derecelerde önceliklendirir. Ancak, etkinlik izleme ile ilgili olanlar.

Premium akıllı saatlerin diğer yaygın özellikleri arasında müzik uygulamaları kontrolleri, kısa mesaj yanıtlama işlevi, sesli not kaydı, NFC ödeme yetenekleri ve telefon görüşmesi yönetimi özellikleri bulunur.

Akıllı saatlere birkaç örnek Apple Watch, Huawei Watch GT, Samsung Galaxy Watch ve Fitbit Versa.

Bir Fitness Takipçisi Nedir?

akilli spor saat fark 2

Bir spor aktivitesi izleyici bilekliği, kullanıcısı için egzersiz ve etkinlikle ilgili verileri toplayan giyilebilir bir cihazdır. Bu izleyiciler, bilekliklerden kolyelere ve klipsli aksesuarlara kadar çeşitli form faktörlerinde bulunabilir.

Aslında, bazı fitness takipçileri hiçbir tür LED ekrana veya etkileşimli yüze sahip değildir. Aksine, bu izleyicilerin verilerini yalnızca ilişkili akıllı telefon uygulamaları aracılığıyla görüntüleyebilirsiniz. Bu izleyiciler genellikle basit pedometreler veya uyku izleyicilerdir ve kalp atış hızı izlemesi gibi özelliklerden yoksundur.

Bellabeat aktivite izleyicileri veya Huawei Band 3e gibi bazı fitness izleyicileri çıkarılabilir bir çekirdek ünitesine sahiptir.  Küçük boyutlarının bir sonucu olarak, bunları toka, bilezik veya kolye gibi farklı gövde aksesuarları arasında taşıyabilirsiniz. Aslında, bazı izleyiciler onları ayakkabı bağcığı veya sütyen askısı üzerine gizlice takmanıza izin verir.

Fitness takipçilerinin birincil işlevselliği etkinlik izlemeye odaklanır. Bu nedenle, bu çekirdek fonksiyonelliğin dışındaki özellikler genellikle sınırlıdır veya tamamen yoktur.

Gelişmiş fitness takipçileri, bir LED ekran, belirli bir etkinlik takibi, bir kalp atış hızı monitörü ve telefon mesajları için titreşimli bildirimler içerebilir. Ancak, genellikle pek çok uygulama, mesajlara cevap verme yeteneği veya telefonunuzla uzaktan etkileşimde bulunma yolları bulunmaz.

Bu nedenle, fitness izleyicileri bazen bir kol saati veya bileziği biçiminde gelirken, temel işlevleri onların belirleyici özelliğidir.

Fitness takipçilerinin birkaç örneği Fitbit Inspire hattı, Huawei Bandı ve Xiaomi Mi Bandıdır. En minimalist fitness izleyicilerinden bazıları Bellabeat Leaf Urban ve üretilmeyen Jawbone UP markasını içeriyor.

Akıllı Saat vs. Fitness İzleyicileri

Bir akıllı saat bir fitness takipçisi olarak görev yapabilirken, bir fitness takipçisi çoğunlukla etkinlik izlemeye ve daha azına odaklanır. Bazı bildirim ve uygulama işlevselliği sağlayan daha gelişmiş izleyiciler mevcuttur. Bununla birlikte, fitness takibi ana odak olmayı sürdürür.

Öte yandan, bir akıllı saat çok daha yuvarlak bir giyilebilir cihaz türü sunmaktadır. Aslında, bazı bağımsız akıllı saatler eSIM işlevine sahiptir, böylece bunları kullanmak için eşleştirilmiş akıllı telefonların menzili içinde olmaları gerekmez.

Akıllı saatler ayrıca daha fazla uygulama kontrolü, yerel işlevsellik ve kişiselleştirme ile birlikte gelir.

Sonuç olarak, fitness takipçilerinde akıllı saatlerden daha ucuzdur. Ayrıca, daha hafif, kompakt ve çeşitli biçimlerde ortaya çıkıyor. Fitness takipçileri sınırlı işlevselliklerinden bazıları daha uzun pil ömrüne sahiptir.

Öte yandan akıllı saatler, genel geniş bir kol saati büyük yüzeyinde büyüklüğünde LED ekranlara sahip, tek bir form faktörü içeriyor ve çeşitli spor bandlarından çok daha pahalı. Ayrıca, analog saatlerde taç, sarım ve itme odalarındaine benzeyenlerde de dahil olmak üzere, görünümleri ise analog saatlerde daha fazla taklit ediyorlar.