Samsung’un ekranlı telefonu ve kayar kameraları daha önce gördüğümüz hiçbir şeye benzemiyor.

Samsung şu anda önümüzdeki yıl Ocak ayında gerçekleşeceği söylenen Galaxy S21 lansmanı için hazırlanıyor . Ancak şirketin başka bir yerinde, tasarımcıları gerçekten özel bir şey üzerinde çalışıyorlar.

Screenshot 1 2

LetsGoDigital , Giuseppe ” Snoreyn ” Spinelli tarafından yapılan renderların yardımıyla , Samsung’un önünde, arkasında ve çevresinde “surround ekran” bulunan bir telefon fikrini gösteren yeni bir patent buldu . Bu ekran, telefonun kamerasını ortaya çıkarmak için de kaydırılabilir.

Patent “Elektronik cihaz” basit bir ismine sahip ve Ekim ayı sonunda Samsung’a verildi. Tasarım biraz Xiaomi’nin Mi Mix Alpha’yı andırıyor , ancak çok daha karmaşık.

Katlanabilirler şu anda yeni esnek ekranların kullanıldığını görmemizin tek gerçek yoludur. Ancak Samsung, bu patentte Galaxy Z Flip ve Galaxy Z Fold 2’de gördüğümüze benzer bir teknoloji öneriyor .

Screenshot 2 4

Bu ekranın üzerinde akrilik veya polimerden yapılmış şeffaf bir muhafaza bulunur. Görünür olduğu için, altındaki ekran temelde telefonu istediği herhangi bir rengi, bildirimler için kullanışlı, hava koşullarını gösterme ve hatta ekranın renklerini çevreyle eşleştirme için kullanabiliyor.

Screenshot 3 2

Ana bileşenler, destek yapıları ile ekranın halkasına girerek panelin ve altındaki silikonun olması gereken yerde kalmasını sağlar. Buna bir eSIM (geleneksel bir nano SIM yuvası için yer olmadığından), ekran altı parmak izi sensörü ve güç düğmesi olarak işlev gören bir piezoelektrik sensör dahildir.

Kullanıcının ne yaptığına bağlı olarak uygulamaları kapak ekranı ile ana ekran sürümü arasında değiştirebilen Z Katlama’ya benzer şekilde Samsung, içeriğin cihazın yönünü takip etmek için sorunsuz bir şekilde hareket etmesini amaçlamaktadır.

Screenshot 5 1

Etkin olmadığında, telefonun ana ön veya arka ekranında bir ekran koruyucusu olabilirken, yanlar kısayollar için kullanılabilir. Bununla birlikte, her iki ekran aynı anda çalışabilir, örneğin birden fazla kişinin omzunuzda dolanmadan bir videoyu izlemesine izin vermek veya bir tür mobil oyun oynamak için. Alternatif olarak, iki ekran tek bir konu hakkında farklı bilgiler görüntüleyebilir. Patentte, bir tarafta oynatılan bir video gösterilirken, meta verileri diğer tarafta görünür.

Patentler her zaman gerçek ürünler haline gelmez ve eğer yaparlarsa, bir konseptin kullanıcıların gerçekten satın alabileceği bir şeye dönüştürülmesi biraz zaman alabilir. Bu tasarımın görünümüne göre, Samsung bunu gerçeğe dönüştürmeyi başarırsa çok mutlu oluruz. Ve Samsung zaten katlanabilir pazarına hâkim olduğundan, yakında fethedecek yeni akıllı telefon ufuklarını arayacağını ummak belki de çok fazla değil.