Ana Sayfa Haberler Android Go Nedir?

Android Go Nedir?

0
Paylaş
Android Go Nedir?

Google ve ortakları tarafından geliştirilen Android işletim sisteminin daha basite indirgenmiş hali diyebileceğimiz Android Go platformuna sahip akıllı telefonlar, 2018 yılı itibariyle sahnedeki yerlerini alıyorlar. Yıllar içerisinde, dönem şartları itibariyle sürekli gelişmek zorunda kalan ve her seferinde bir basamak daha yukarı çıkan Android işletim sistemi versiyonları, pazardaki giriş seviyesi akıllı telefonların yeni modelleri için büyük problemler teşkil başlamıştı. Öyle ki, piyasadaki yerini pekiştirmek isteyen firmaların aynı yıl içerisinde pazara sundukları amiral gemisi seviyesindeki bir akıllı telefona ve ayrıca kullanıcıları, akıllı telefonlar ile tanıştırmayı hedefleyen giriş seviyesi bir akıllı telefona aynı Android sürümünü yüklemesi, giriş seviyesindeki ürünlerde çok büyük performans sorunlarına neden olmaktaydı. Bu durumun farkında varan Google ve ortakları, markalardan gelen istek üzerinde geçtiğimiz yıllarda Android Go isimli proje üzerinde çalışmaya başlamıştı.

Android Go Nedir?

Android Go projesindeki amaç, temel spefikasyonları, piyasadaki cihazlara kıyasla daha düşük olan akıllı telefonların çalışma hızlarını yüksek seviyelerde tutabilecek bir işletim sistemi elde etmek idi. Yani olayı daha basite indirgemek gerekirse, RAM kapasiteleri 1GB2GB seviyelerinde ve işlemci hızları 1.8GHz’in altında olan akıllı telefonlar için, daha rahat çalışabilecekleri bir işletim sistemi geliştirmek amacıyla başlatılan proje, nihayet bu yıl sonuçlandı. Projenin tamamlanması ile birlikte birçok marka, giriş seviyesindeki akıllı telefonlarında Android Go işletim sistemini kullanmaya başladı bile.

Kendine özel bir uygulama marketi olacak olan Android Go platformunda, uygulamalar ilk etapta 10MB’in altında olacaklar. Facebook Lite ve YouTube Go tarzı uygulamalar ile donatılacak Android Go işletim sisteminde birçok uygulamanın çevrimdışı kullanım desteği de olacak. Bu da birçok uygulamanın ön bellek desteğiyle çok daha hızlı çalışmasına imkan tanıyacak. Örneğin, YouTube Go üzerindeki bir video, ara belleğe kaydedilerek daha konforlu şekilde izlenebilecek.

 

Toplam 191 dil desteğine sahip olan Android Go platformu, öncelikle Çin ve Hindistan pazarlarında görücüye çıkacak. Ancak geçtiğimiz günlerde Barcelona’da düzenlenen teknoloji konferansında, yeni akıllı telefonlarını görücüyü çıkaran yerli teknoloji şirketimiz General Mobile’ın GM8 Plus Go modeli sayesinde Android Go platformu ile daha erken tanışma fırsatı bulacağız.

Android Go

Konu hakkında destek almak için 11820'yi arayabilirsiniz.
Konu hakkında destek almak için 11820'yi arayabilirsiniz.
TIKLA ARA

CEVAP VER

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı girin

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.