Adobe scan Optical Character Recognition olarak da bildiğimiz optik karakter tanımlama uygulamalarındandır.

Günümüzde birçok farklı alanda kullanılmakta ve her geçen gün bu uygulamalara ihtiyacımız artmaktadır. Öncelikle optik karakter tanımlamanın ne olduğundan bahsedecek olursak. Kağıt üzerindeki ya da her hangi bir platformdaki metinlerin fotoğrafını çekerek PDF dosyasına dönüştürmemizi sağlayan uygulamalara OCR denir. Hepimiz her gün farklı evraklar ile uğraşıyor ve çoğu zaman bunların arasında neredeyse kayboluyoruz. Evrak bize geliyor gerekli işlemleri yapıyor ve tekrar geri gönderiyoruz. Tabi bu sürede gerek kargo için gerek kendimiz teslim etmek için saatler hatta günler kaybediyoruz, bu uygulamaların en önemli özelliği belki de bizlere kazandırdıkları zaman ve enerji tasarrufu olacaktır.

devamını oku Venmo nedir? O nasıl çalışır? Ücretler, güvenlik, limitler ve daha fazlası

İçinde bulunduğumuz günlerde artık yeni abonelik işlemlerimizi dahi bu şekilde gerçekleştiriyoruz. Örnek vermek gerekirse e-devlet üzerinden tüketici hakem heyeti başvurusu yaptığımızı düşünelim; satın aldığımız ürünün garanti belgesini, faturasını varsa kasko kayıt formunu isteyeceklerdir. Biz işlemi elektronik ortamda yaptığımızdan istenen belgeleri sunmak için izleyebileceğimiz üç yol kalıyor.

Birincisi belgeleri tarayıcı ile tarayıp göndermek bu seçenekte. Tarayıcımızın olması gerekir ki herkes tarayıcıya sahip olmayabilir.

İkincisi belgeleri kendimiz götürerek teslim edebiliriz,

Üçüncüsü ve en kolayı fotoğraflarını çekip PDF dosyasına dönüştürerek gönderebiliriz. Ve işte tam bu noktada ihtiyacımız olan sadece bir şey var “bir OCR uygulaması ” evet internet aboneliği için gönderilen belgeleri dahi bu şekilde teslim edebiliriz.

gorsel 5

neden adobe scan ’i tercih ediyoruz?

Şimdi düşünmemiz gereken tek soru kaldı hangi OCR  uygulamasını kullanmalıyız?.  Tabi ki bu noktada herkes farklı bir uygulamayı gerek tasarımı için. Gerek lisans özellikleri için tercih edebilir. Ancak bu yazımızda bizim de en sık kullandığımız ve kullanımını gerçekten basit bulduğumuz bir uygulamadan bahsedeceğiz . “Adobe Scan” gerek Adobe firmasının pazardaki yeri gerekse uygulamanın sürekli olarak bir reklam çıkarmama durumundan dolayı Adobe scan’i tercih ediyoruz. Bu uygulamayı tercih etmemizin bir diğer nedeni ise. Çoğumuzun bilgisayarlarında kullandığı PDF okuyucunun Adobe tarafından geliştirilmiş olması. Dilerseniz uygulamayı nasıl kuracağınızı ve kullanacağınızı da anlatalım ki evrak işlerimizde kargo-kurye ile uzatarak zaman kaybetmeyelim.

gorsel 1 1        gorsel 2

Uygulamayı indirdikten sonra karşımıza giriş ekranı geliyor. Facebook Google yada Apple ile giriş yapıyor ve hesabımızı oluşturuyoruz. Bu noktada bizlerden bir mail doğrulaması istiyor. Bunu da yaptıktan sonra uygulamaya kamera iznini vererek taramaya başlayabiliriz.

gorsel 3 1    gorsel 4

Bu şekilde tarayacağımız kısmı resim içerisinde işaretliyor ve “devam et” seçeneğine tıklıyoruz.

Devam et dedikten sonra PDF dosyamız tamamen hazır oluyor. Artık metnin tamamını birine gönderebilir yada belirli kısımları kopyala yapıştır yaparak alıntılayabiliriz.