Xbox Series X, Microsoft’un en yeni amiral gemisi oyun sistemidir. Kağıt üzerinde rekabeti aşan en yüksek performansı sunan en son teknolojiye sahiptir. Ne yazık ki, etkileyici olmayan bir fırlatma kitaplığı nedeniyle kapıdan biraz çıkmakta zorlandı, ancak bu, 2022’nin ortalarından itibaren biraz düzeldi.

İyi haber şu ki, tüm Xbox sahipleri Akıllı Teslimat sayesinde tüm oyunlara mümkün olan en yüksek kalitede erişebilecek (bununla ilgili daha fazla bilgi daha sonra olacak) ve Microsoft’un harika oyun abonelik hizmeti Xbox Game Pass’e erişebilecek . Daha da iyisi, tüm birinci taraf yeni nesil oyunlar, düşük bir aylık ücret karşılığında ilk gün erişim sunan Xbox Game Pass’te başlayacak. Bu, Halo: Infinite gibi ağır topları ve Activision satın alımının gerçekleştiğini varsayarsak , tüm Activision/Blizzard oyun kataloğunu içerir.

Aşağıda tüm ince ayrıntılara gireceğiz, ancak işte kısa versiyon. Microsoft, Xbox Series X ile uzun oyunu oynuyor. Yeni bir lansmanla en çok beklediğiniz anlık tatmini. Ancak yeni nesil konsolla elde edemezsiniz. uzun vadede kendini kanıtlamak için gerekenlere sahiptir.

Xbox Series X buna değer mi?

Xbox Series X, selefine göre etkileyici bir yükseltmedir. Ve 2017’de piyasaya sürülen Xbox One X ile aynı başlangıç ​​fiyatına sahiptir. Alıcılar için konsolun alacağı çok şey var. Güçlüdür, harika bir geriye dönük uyumluluk sunar ve Xbox Game Pass’te bir asa sahiptir. Genel olarak, para için büyük bir güç ve değer dengesi sunar.

Kitaplık, piyasaya sürüldükten sonra hala bir yıldan fazla bir süre sınırlıdır. Ve çoğu yeni oyunu eski bir konsolda oynayabilirsiniz. mümkün olan en yüksek kalitede olmasa bile.

Yine de dört gözle bekleyecek çok şey var. Ve bu nedenle Xbox Series X, yeni alıcılar için kesinlikle buna değer. Xbox ekosistemini ilk kez satın almak istiyorsanız, X Serisi en iyi seçimdirYükseltme için pazardaysanız, bir süre bekletebilirsiniz. Çoğu perakendeciden birine ulaşmanın ne kadar zor olduğu düşünülürse, muhtemelen yapmanız gereken şey buydu.

series x 1

Donanım Özellikleri

Xbox Series X, eski Xbox One ailesinin üzerinde büyük bir adımdır. Ve öncekinden dört kata kadar daha güçlüdür. Kaputun altında, Series X, AMD’nin Zen 2 CPU’suna, 16GB RAM’e ve özel yapım AMD Navi tabanlı 12 teraflop GPU’ya sahiptir. Yeni Xbox konsolu ayrıca saniyede 2 GB’a kadar yüksek okuma hızlarına sahip özel bir 1 TB NVMe SSD’ye sahiptir.

Ek depolama için konsolun arkasında, aynı inanılmaz hızları kazandırma için doğrudan ana karta takılan bir arttırma yuvası da var. Amaç, yükleme sürelerini en aza indirmek ve ultra hızlı ortam oluşturma sağlamaktır. Yeni dahili bileşenlerin yanı sıra Series X, en sevdiğiniz oyunları ve filmleri oynatmak ve 4K, HDR10 ve Dolby Vision teknolojisini desteklemek için bir Blu-ray disk okuyucuya da sahiptir.

Oyunlara gelince, yeni nesil konsol 120 fps’ye kadar ve 8K çözünürlüğü destekler. Ancak her ikisini de aynı anda elde etmek pek mümkün gözükmüyor. Bu konsol, 4K’da tutarlı bir 60 fps sağlamayı amaçlıyor. Önceki nesil konsollar genellikle 1080p’de bile 60 fps’ye ulaşmakta zorlanıyor.

PC’lerde ışın izleme, Nvidia RTX 2080 serisi ve üzeri gibi üst düzey GPU’larla sınırlıdır ve bu, tek başına yeni bir oyun konsolundan daha pahalıya mal olabilir. Xbox Series X’in harika görsellerinden yararlanmak için ayrıca yüksek yenileme hızına ve yüksek çözünürlüğe sahip bir TV veya monitöre ihtiyacınız var.

series x 2

Fiziksel Boyutu

Tüm bu güçlü yeni Xbox donanımını barındırmak için konsolun fiziksel boyutu arttı. Xbox Series X , tabanda yaklaşık 6 inç x 6 inç ve 18 inç yüksekliğinde küçük bir PC kulesine benziyor. İçinde güçlü (ama sessiz) bir fan bulunan delikli bir üst kısma sahiptir. Microsoft’a göre, boyutu ve yüksek düzeyde tasarlanmış hava akışı tasarımı, oyun oynarken minimum gürültüyü garanti edecek.

İncelememizde de bunun doğru olduğunu gördük. Konsol, birkaç saatlik oyundan sonra bile çoğunlukla sessiz kaldı.

Her şeyi hesaba katan Xbox Series X, uzun süredir rakibi olan Sony PlayStation’ın en son oyunlarına karşı kendini korumaktan fazlasını yapacak güçlü bir konsol . Mevcut oyunlar tüm bu güçten yararlanamayacak, ancak Microsoft, geleceğe yönelik olduğundan emin olmak için doğru adımları attı.

series x 3

Denetleyicisi

Word Yard başka bir basit kelime oyunudur ve Boggle ile çapraz bulmacanın başka bir karışımıdır. Bir dizi harf alıyorsunuz ve yukarıdaki bulmaca bölümünü dolduruyorsunuz. Oyun, ilerledikçe zorlaşan yüzlerce seviyeye sahiptir. Aynı zamanda hiçbir zaman sınırı, düzinelerce dil desteği, tam çevrimdışı destek ve daha fazlasını sunar. Oyun aynı zamanda çocuk dostu çünkü ilk bulmacaların çoğu gülünç derecede kolay. 

Kontrolörün düğme düzeni, önceki kontrolörlerle neredeyse aynıdır ve tetikleyiciler ve tamponlarda dokulu bir yüzeye sahiptir. Kauçuk yüzey, uzun süreli oyun oturumlarında bile daha iyi kavrama ve rahatlık için kontrol cihazının arkasındadır.

Sony’nin ayak izlerini takip eden Microsoft, bir ekran görüntüsü paylaşma düğmesi de tanıttı. Bu, beceriksiz kablolara ve adaptörlere başvurmadan oyunu yakalamanıza ve paylaşmanıza olanak tanır.

Önceki yineleme gibi, Xbox Core Controller, kutudan çıktığı anda Windows PC’lerle tamamen uyumludur. Ayrıca Bluetooth aracılığıyla Android ve iOS cihazlarla da uyumludurlar. Kullanılabilirlik arttıkça , Xbox One Kablosuz denetleyicisini en iyi mobil denetleyicilerden biri olarak tahttan indirmelerini bekliyoruz.