Ana Sayfa İnceleme Steam Tarihçesi Yükleme ve Üyelik İşlemleri

Steam Tarihçesi Yükleme ve Üyelik İşlemleri

0

Steam Tarihçesi ………………………………………………………………………………………………. 2

Steam Yükleme ve Üyelik ……………………………………………………………………………….. 3

Steam Ana Ekranı ve Ana Ekran Tabları …………………………………………………………… 5

 • Games
 • Software
 • Demos

Steam Programı Ana Menüleri ………………………………………………………………………… 7

 • Steam
 • Library
 • Community
 • Profile Name

Steam Üst Menüleri ………………………………………………………………………………………… 12

 • Steam
 • View
 • Games
 • Help
 • Add A Game

Steam, internet üzerinden dijital oyun satın alma platformudur. Popüler olmasının bir sebebi ise yaptığı dönemsel kampanyalar sayesinde orijinal bir oyunu %80’e varan indirimler ile satın alabilmek ve bu oyunları kütüphanenize ekleyerek rahatlıkla online olarak arkadaşlarınız ile oynayabilmeyi mümkün kılmasıdır.

Buraya kadar ki kısım sadece Steam nedir ile ne işe yarar sorularının cevabını merak eden, herhangi bir ilgisi olmayan, sadece adını sağda solda duymuş ve genel kültür için öğrenmek isteyenleri yazının tamamımı okuma zahmetinden kurtarmak içindi. Bundan sonraki kısım ise Steam oyun platformunun kurucusu, tarihçesi, programın görselleri vb. detaylı incelemeyi kapsayacaktır. Merak edenler ile bundan sonraki kısıma da devam edeceğiz, diğer okurlar ile yollarımız burada ayrılıyor. Kendilerine iyi baksınlar, görüşmek dileğiyle…

Şimdi meraklıları için Steam programının detaylarına geçelim. Nasıl ve neden kuruldu? Kim akıl etti? Bu fikrin arkasında yatan daha derin bir amaç var mıydı? Oyuncuları ele geçirerek Dünya’ya hükmetmeyi mi istiyorlardı? Gabe Newell aslında bir cyber savaşçı mıydı? gibi…

Öncelikle Gabe Newell ile başlayalım. Bu kişi Harvard Ünivesitesi’nden atıldıktan sonra Microsoft’ta 13 yıl boyunca hizmet eden ve hatta şirketten kazandığı paralar sayesinde Microsoft Milyoneri ünvanı alan bir çalışandır. Bununla beraber kendisini Microsoft’un ilk 3 sürümünün üreticisi olarak tanımlayabilecek kadar da özgüven sahibidir. E tabii Microsoft’ta bunu yalanlamadığına göre, hakkıdır. 1996 yılında Microsoft içerisinden oyun firmalarına geçiş yapan iş arkadaşlarından feyz alarak, Mike Harrington ile Valve oyun şirketini kurmuşlar. Hani şu hepimizin çok yakından bildiği hatta anne-babalarımızın bile adını mutlaka defalarca duyduğu ve belkide “acaba çocuğum şiddet yanlısı mı oldu “ diyerek uğruna kabuslar gördükleri Half-Life oyununun, bir sonraki aşamalarda ise Counter Strike olarak ün salan oyunun çıkmasına sebep olan firma.

Half-Life 2 oyununun geliştirilmesi aşamasında Gabe Newell, şu anda 100 milyondan fazla aktif kullanıcı hesabı barındıran Steam platformunu kurarak 2002 yılında bombayı patlattı. Aslında patlattı demeyelim, 2002 yılında tetikledi ancak bombanın patlaması 2003 yılını buldu. Resmi kuruluşu 2003 olarak görünüyor. Ve işte o anda ikinci bir Big Bang yaşamış olduk. Benim naçizane fikrim, oyun dünyasının Big Bang’i Steam’in kuruluşudur. Tartışmaya girmem yani, tartışmaya açıl bir konu değil…Forum diliyle söyleyecek olursak Konu Kilitli…

Bu kadar tarihçeden sonra şimdi bu konuyu görseller ile ve Steam’in kullanım detayları ile renklendirelim.

Steam programını indirmek için gereken linki paylaşarak adımları göstereceğim ancak öncesinde ;

WARNING – hatta Yasal Warning – : Bu programı indirmek senelerce sürecek bir oyun satın alma bağımlılığı yaratabilir. Geri dönüşü olmayan maddi kayıplara yol açabilir. Bu program ayrıca ihtiyacınız olmayan ve belkide hiç oynamayacağınız oyunları almanıza kesinlikle ve kesinlikle yol açacaktır..

Tamam, uyarımızı da yaptıktan sonra Steam indirme linkini paylaşabilirim.

Öncelikle http://store.steampowered.com/ adresinden Steam’i indiriyoruz. Sağ üst köşede Steam Yükleyin diye yeşil bir kısım var. Oraya basarak indirme ve kurulum işlemlerini sağlıyoruz.

steam1

Sonrasında kullanıcı adı ve şifre ekranı bizi karşılıyor.

steam2

Bu arada kolaylıkla farkedeceğiniz gibi PS3 kısmı var.. Evet, Steam PS3 oyunlarına da destek veriyor. Yukarıdaki ekranda da görüleceği gibi gereken işlemleri yaparak giriş yapabilirsiniz. Sırası da gelmişken 1 resim de ps3 için koyalım.

Steam üzerinden ps3 oyunları ile de hizmet almak istiyorsanız öncelikle ps3 üzerinde Portal 2oyununuzun olması gerekiyor. Ne kadar ekmek o kadar köfte misali, eğer Valve firmasının Portal 2 oyunu playstation’ınınızda yoksa, güle güle size güle güle diyen bir ekran çıkıyor.

steam3

Evet, işte ekran bu… Yapılacak işlemler zaten tarif edilmiş. Buradaki adımları uygulayarak ps3 hesabınızı, Steam hesabınız ile eşleştirebilirsiniz.

Herşey yolunda gittikten sonra artık Steam programını kurduysanız ve üye girişinizi de yaptıysanız karşınıza gelecek olan ekran

steam4

Ve artık Steam’in ağına düşürdüğü yeni bir av olduğunuzun resmi kanıtı bu ekrandır..

Programı ilk açtığınızda hemen sizi güncel indirimler karşılıyor. Yani herhangi bir oyuna girmeden önce eğer cebinizde veya kıyıda köşede bir miktar paranız varsa, önce onu sizden rica ediyorlar. “Bak indirimlerimiz var, oyuna her zaman girersin ama bu indirimler her zaman olmaz. Gel sen şuradan 2-3 oyun al da için rahatlasın.” diyorlar. Bunun da en göze çarpan örneğini şu şekilde açıklıyım müsaadeniz ile. Şimdi bir oyunda indirim yaparsın ve yazarsın bu oyun indirimde diye. Doğal olarak bu oyunun fiyatı bazılarına yine de fazla gelebilir. Ancak Steam’de oyunun indirimli fiyatının yanında yüzde kaç indirimde olduğu kocaman renkli şekilde yazıyor. Yani diyor ki “ Ey kullanıcı, sen bu oyunun indirimli fiyatına bile çok diyorsun da, bak bakalım yüzde kaç indirilmiş. Yani bu kadar indirimden sonra bile sen bu oyunu alamıyorsan, oyun oynamayı bırak hacı, sil programı” şeklinde bilinçaltı mesajı gönderiyorlar.

Bu stratejiye ve indirimli oyunları görme kısmına yakında bakalım…

steam5

Resimde de görüldüğü gibi Steam program ekranının her yerinde ve tabii ki kendi sayfasında da indirimler ile ilgili istatistikler paylaşıyor. Şu kadar zaman sonra bu indirim bitecek, şu anda 5580 tane indirim var, Age of Empires %80 indirimde, eski fiyatı 30 TL idi şimdi 6 TL oldu, Steam Sale Aralık 2 de son bulacak, önerilenler listesinde oynamak isteyebileceğin 100’lerce oyun var..gibi.

İşte Steam neden popüler ve neden 100 milyondan fazla aktif kullanıcısı var sorunun en net cevabı.

Ana sayfadaki bazı başlıkları inceleyelim.

Featured Items ekranı indirimlerin olduğu ana ekrana ulaşmanızı sağlıyor.

Games sekmesinin altında oyunların çeşitleri yer alıyor. Oyun çeşidine göre veya platformuna göre arama yapabiliyorsunuz.

steam6

Software kısmı da Games sekmesinin, programlar için olanı şeklinde düşünebilirsiniz. Onun görüntüsünü koymayacağım, yukarıdaki görüntü ve sizi hayal gücünüz ile sizi başbaşa bırakacağım.

Demos kısmında oyun demoları bulunuyor.

steam7

Şimdi biraz daha hızlı ve kolay anlatabilmek adına, Steam menüsündeki seçeneklerin hepsinin açık halini paylaşacağım. Hatırlamayanlar yukarıya giderek ana menünün neye benzediğine bakabilir.

steam8

Buradaki tüm başlıkları değil ancak çoğunu inceleyeceğiz. Dikkatinizi çekmesi gereken şeylerden biri, Community başlığının ne kadar detaylı olduğu ve ne kadar fazla seçeneği olduğu aslında.

Ama biz tabii ki baştan sona doğru yani soldan sağa doğru ilerleyeceğiz.

Featured kısmı nerede olursanız olun sizi ana sayfaya geri gönderiyor. Ve bunun altındaki seçeneklerin hepsi aslında ana sayfada olan yerler. Burada WishList özelliği almak istediğini oyunu listenize ekliyorsunuz ve bazen yapılan ufak tefek oyunlar veya aktiviteler sayesinde hediye olarak oyunu Steam size gönderiyor. Aslında asıl amacı ben bu oyunu almak istiyorum diye cümle aleme ilan ediyorsunuz, belki bir arkadaşınız acır da “yazık yaaa çocuk oynasın işte” der ve gönderir diye ümit ediyorsunuz. Biz arkadaşlar arasında “ Online Sadaka “ diyoruz. Son kısım olan İstatistikler ise belki de hiç kullanmayacağınız ama bir Türk olarak mutlaka merak ederek en azından 1 kere gireceğiniz ve “şimdi 6 milyon kişi oyunda olsa, e bu oyunların tanesini 10 liradan alsalar bile oooo iyi para, valla demek ki Valve sadece Steam’den kaç trilyon kazanıyor “ diyerek eşe dosta akrabaya paylaşacağınız bir genel kültür olacaktır.

En çok haşır neşir olacağınız ve hatta bir noktadan sonra indirimlere bakmadan hemen geçeceğiniz kısım Library kısmıdır.

steam9

Bu kısımda yüklü olan oyunlarınız, kaç saat oynadığınız, hangi achievement’ları kazandığını, oyun ile ilgili forumlar, workshop’lar ( yani resim, eşya vs.), hangi arkadaşlarınızda bu oyun var…gibi bir sürü bilgilendirmenin olduğu kısımdır. Ayrıca oyunlarınızı da buradan silip yükleyebilirsiniz. Ayrıca Library sekmesinin altında da sadece yüklü olan oyunları gösterebileceğiniz Installed kısmı, geçen hafta veya geçen ay hangi oyunları oynadığınızı gösteren Recent kısmı ve oyun içi yüklemeleri bulabileceğiniz Tools kısmı yer almaktadır. Downloads kısmı işe şu anda yüklenen bir oyun veya güncelleme var ise onu görmenizi sağlar.

Gelelim Community kısmına… Steam’in sadece bir oyun platformu olmadığını aynı zamanda sosyal bir ağ olduğunu gösteren bölüm, Community bölümüdür.

steam10

steam11

Yukarıdaki resimlerden de görebileceğiniz gibi oynadığınız oyunlar hakkında en son bilgilere ve güncel forumlara buradan ulaşabilirsiniz. Tabii ki siz de geçemediğiniz bir bölüm varsa veya bu oyuna sahip olan arkadaşınız yok ise forumlar üzerinden paylaşımda bulunarak yardım alabilirsiniz. Ayrıca kendinize oyun arkadaşı da bulabilirsiniz. Benim paylaştığım resimlerde sadece kendimde olan oyunların görüntüsü var ancak tüm oyunlar hakkında da bilgilere yine aynı yerden ulaşabilirsiniz. Bir oyunu almadan önce “ ya acaba bu oyun hakkında ne demişler iyi midir kötü müdür çok oynayanı var mıdır bir araştırıyım da boşu boşuna 3-5 TL vermiyim, gider başka oyuna veririm 3-5 TL yi“ derseniz, bakacağınız bölüm işte burası.

Workshop kısmında az önce de dile getirdiğim gibi herkes kendi hünerlerini paylaşarak duvar kağıtları, oyun içi itemler, yeni haritalar vb. içerikleri paylaşıyorlar.

Gelelim GreenLight projesine… İşte Steam bu bölüm sayesinde diyor ki “ey oyuncu milleti, tamam biz sizi sömürüyoruz, cebinizdeki 1 lira da bile gözümüz var ama yapmayın etmeyin, bakın yeni oyunları da destekliyoruz.” Bir nevi günah çıkarma projesi diyelim. Tabii işin şakası bir yana, bu projede Steam sık sık yeni çıkan ev yapımı oyunları yayınlıyor ve eğer yeterli ilgi alaka görülürse satışa sunuyor. Böylece imkanı olmayan ancak kendi emeği ile birşeyler yapmaya çalışan yazılımcılara maddi gelir ve aynı zaman iyi bir iş referansı sunuyor.

steam12

Ekran görüntüsünden de görebileceğiniz gibi 1454 adet GreenLight oyunu var ve bunlardan 473 tanesi belli bir beğeni sayısına ulaşarak satışa sunulmuş. Ben de hatta bir tanesine oy vermişim.

Ve Market kısmı. Bu da Steam’in oyunculara “ bakın size o kadar oyun aldırdık ama boşuna mı aldırdık. O oyunları oynarken gelen eşyaları ve trade card’ları satarak para kazanabiliyorsunuz “ dediği bölüm. Steam’de para kazanmak için ille de yazılımcı olarak bir oyun yapmanıza gerek yok. Oyun oynayarak da para kazanabiliyorsunuz.

steam13

 

steam14

Mesela Dota 2 oyununda benim 129 adet eşyam varmış. Bunları istersem Market kısmında satabilirim ve şöyle ufak bir hesap ile bana getirisi yaklaşık en az 100 TL olacaktır. Bu eşyaları genellikle 0,5 TL gibi yani 5 kuruş hatta bazen daha aza bile satabiliyorsunuz. Örnek olarak paylaştığım resimde Buyer Pays kısmı alıcının ödeyeceği tutar ve You Recieve kısmı ise sizin alacağınız parayı gösteriyor. Bir eşyayı satışa koyarken isterseniz alacağınız parayı yazıp koyabilirsiniz veya isterseniz de alıcının ödeyeceği parayı yazıp koyabilirsiniz. Grafik ise sizdeki eşyanın son 1 ayda ki fiyat istatistiklerini gösteriyor. Yani kaç paraya koyarsanız satılacağını gösteriyor ancak isterseniz 3 TL ye satılan bir eşyayı “ ben bunun turşusunu kuracam, nadasa bırakıcam “ diyerek 100 TL yazabilirsiniz. Bazıları eli kayar da 100 TL’den alır diyerek koyabiliyor ancak Steam markette o ürün en ucuzdan, en pahalıya doğru sıralanıyor. Yani o iş biraz zor. Steam satış başına ayrıca ücret kesiyor. Yukarıdaki hesabı yaparsak yani 3 TL’ye satıyorum ve 2.61 TL alıyorum. Bu durumda %13 gibi bir kesinti eder. Oyunlarda çok çok çok nadir olan eşyalar var. Eğer bu eşyalardan biri size denk gelirse 30,000$ civarında bile satabiliyorsunuz. Bunu da dip not olarak düşelim…

Ve Adınızın yazdığı bu bölümden ilki Friend Activity ;

steam15

Burada arkadaşlarınız hangi ürünü wishlist’lerine eklemiş, hangi oyunları almış, kim kimle arkadaş olmuş, kaç arkadaşınız var, arkadaşları yönet ve kendi profil bilgileriniz nedir gibi bir çok şeye erişebiliyorsunuz. Aslında bu ekran gördüğünü herşeyi ayrıca isminizin altına da yerleştirmişler. Mesela Steam Adınızın üzerine gelince görünen Friends kısmı hemen yandaki Manage Friends kısmına bağlı, Groups kısmı yine sağ taraftaki Groups kısmına bağlı gibi. Bu kısımda bir oyun ile ilgili kendi düşüncelerinizi de twittter ve facebook’ta olduğu gibi paylaşabiliyorsunuz.

Şimdi de yazımızın son chapter’ına giriyoruz.

steam16

Bu ekran görüntüsü Steam Programındaki yerleşimi ile birebir olarak ayarlanmıştır. Hızlıca üzerinden geçersek ;

Steam sekmesi altında,

 • Change User : Çıkış yapmanızı sağlar.
 • Go Offline : İnternete bağlı olmayacaksanız veya Laptop’u fişten çekecekseniz çevrimdışı olarak kalmanızı sağlar.
 • Check : Bu kelime ile başlayan iki kısım var birisi Steam update diğeri de Video kartı güncellemesi
 • Backup : Yedek almanızı sağlar.
 • Setting : Ayarlar
 • Exit : Çıkış

View sekmesi altında,

 • Games : Bu kelime ile başlayanlar ile oyunları görüntüleyebilirsiniz. Liste, Grid veya Detay şeklinde.
 • Big Picture Mode : Steam’i tam ekran yapıyor aynı televizyon ekranı gibi bir menüye sokuyor ve oyun kumandası ile veya uzaktan klavye ile oturduğunuz yerden müdale edip oyunları oynayabiliyorsunuz.
 • Music Player : Zaten adından da belli olduğu gibi müzik çalar. Liste yapıp çalabiliyorsunuz.
 • Diğerlerini zaten resimli olarak incelemiştir.

Games kısmı ve aşağıdaki Add A Game sekmesi,

 • View : Bu kısım deminki oyunları görme yeri ile aynı.
 • Activate : Aldığınız oyunların CD Key’lerini buradan girip aktif hale getirebiliyorsunuz.

steam17

 • Redeem A Steam Wallet Code : Bu kısımdan elinizde eğer bir steam cüzdan kodu var ise buradan onu hesabınıza ekleyebilirsiniz.

steam18

 • Manage Gifts And Guest Passes : Bu kısımda eğer birisi size gift gönderdiyse gerekli işlemleri yapabiliyorsunuz.
 • Add A Non-Steam Game : Eğer elinizdeki oyun Steam’de satılmıyorsa ancak yine de Kütüphanenize ekleyerek listenizde yer alsın istiyorsanız, .exe dosyasını gösterip ekleyebilirsiniz.

Help sekmesi altında,

 • Steam Support : Yardıma ihtiyacınız olduğunda mesela satın aldığınız oyun için cd key gelmedi –gerçi yeni oyunlarda istemiyor zaten, bunu elinizde key olan bir oyunu eklerken sorun yaşadınız olarak düşünelim – veya fazla para çekimi gerçekleşti vs gibi tüm sorunlarına Ticket usülü cevap alıyorsunuz. Ticket atıp, cevap gelmesini bekliyorsunuz.
 • System Information : Bilgisayarınızın sistem özelliklerini görmeniz için gereken bölüm. Açılan sekmeden Compare Your Hardware ile başlayan cümleyi seçerseniz, Steam kullanıcılarının kullandıkları bilgisayar donanım istatistiklerini görebilirsiniz.

Sağ taraftaki mektup simgesinden mesajlarınızı, hediyeleriniz ve arkadaş davetlerinizi görebilirsiniz.

Evet… Bitti… Steam ile ilgili genel bilgileri paylaşmış olduk. Faydalı oldu ise ne ala, olmadıysa da en azından bana faydası oldu…

Konu hakkında destek almak için 11820'yi arayabilirsiniz.
Konu hakkında destek almak için 11820'yi arayabilirsiniz.
TIKLA ARA

CEVAP VER

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı girin

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.