Hepimiz oyun oynamayı seviyoruz ve sektör de talebimize yetişmek için gelişti. 70’li yıllarda sadece 2D metin tarzı oyunlar vardı ve bilgisayarlar genellikle büyük ve kullanımı zordu. Endüstri o zamandan beri çok değişti. 21. yüzyılda, on yıl önce hayal bile edemediğimiz foto gerçekçi 3D grafiklerle inanılmaz derecede etkileyici oyunlar oynuyoruz.

Piyasa, PC’nizin içerebileceği herhangi bir donanımda sürekli güncelleme yapar. Farklı donanım özelliklerine sahip çeşitli oyunlara da maruz kalıyoruz, bu sayede PC’nizde hangi oyunları sorunsuz bir şekilde çalıştırabileceğinizi kontrol etmek sinir bozucu olabilir.

Bu yazıda, piyasadaki en iyi oyun kıyaslama yazılımı seçeneklerinden bazılarını inceleyeceğiz. Herhangi bir yazılımı indirmekten kaçınma seçeneğiyle gereksinimleriniz için hangi kıyaslama yazılımının uygun olduğunu öğreneceksiniz.

Bu listedeki seçeneklerden bazıları, donanım özelliklerinizi test etmek istediğiniz herhangi bir oyuna, sadece birkaç tıklamayla doğrudan karşılaştırabilir.

2019’da kullanılacak oyun karşılaştırma yazılımı

PCMark 10

Windows İçin En İyi 5 Oyun Karşılaştırma Yazılımı 1

3D Mark, PC’nizi ve mobil cihazlarınızı tek bir uygulamada kolayca kıyaslamanızı sağlayan eksiksiz bir araçtır. Bu yazılımın en son sürümü, anlaşılması ve kullanımı çok kolay olan hızlı bir arayüze sahiptir.

3D Mark, yalnızca gereksinim duyduğunuz testleri yüklemeyi seçerek depolama alanından tasarruf etme şansı verir ve çok çeşitli ihtiyaçları kapsayan kapsamlı bir test setine sahiptir.

PCMark 10, 3D Mark serisinin en son sürümüdür ve çok çeşitli görevleri kapsayan kapsamlı bir test setine sahiptir.

Araç, ücretsiz Basic Edition ve Advanced Edition ile evde kullanım ve Professional Edition ile iş amaçlı kullanım için tasarlanmıştır.

PCMark 10 Basic Edition’ın en iyi özellikleri şunlardır:

 • Donanımınızı otomatik olarak tarar ve sisteminiz için en iyi karşılaştırmayı önerir
 • Kriter testlerini kişisel olarak güncelleyebilme
 • Özel ayarlar – işleme çözünürlüğü ve kalitesi
 • Hızlı ve verimli
 • Çok düzeyli raporlama – düşük, orta ve yüksek seviye test grupları
 • PCMark 10 Express testi

PCMark 10’un Gelişmiş sürümündeki özellikler Temel sürümün özellikleriyle aynıdır, ancak şunları da içerir:

 • PCMark 10 Extended test
 • Donanım izleme
 • Özel kıyaslama ayarları
 • Sonuçları yan yana karşılaştırın
 • Çevrimdışı sonuçları kaydetmek için yeteneği

PCMark 10 Professional Edition, sunulan önceki 2 sürümde yer alan tüm özelliklere sahiptir ve diğer çok kullanışlı özellikleri de ekler:

 • Özel, çevrimdışı sonuç seçeneği
 • Komut satırı otomasyonu
 • Sonuçları PDF ve XML olarak dışa aktar
 • Ticari kullanım için lisanslı
 • Test Cihazı ile uyumlu
 • E-posta ve telefonla öncelikli destek

PCMark 10’u indirin

UNIGINE 2

Windows İçin En İyi 5 Oyun Karşılaştırma Yazılımı 2

Bu yazılım, bir GPU’nun aşırı koşullar altında stabilitesini belirlemek için etkili bir şekilde kullanılabilir ve ayrıca soğutma sisteminin potansiyelini maksimum ısı çıktısı altında kontrol etme kabiliyetine sahiptir.

“UNIGINE kriterleri tamamen tarafsız sonuçlar veriyor ve tüm PC platformlarında gerçek oyun içi render iş yükleri üretebiliyor. Bu program aynı zamanda deneyimi az olan veya hiç olmayan kullanıcılar için size bir geçiş modu sunuyor. ”

Bu kıyaslama uygulaması çok güçlü ve video kartı, güç kaynağı ve soğutma sistemi üzerinde performans ve istikrar verilerini test edebilir. Tüm bu seçenekler, güzel ve ayrıntılı bir sanal ortamda etkileşimli deneyim ile gelir.

Video oyun yeteneklerinizi test etmeye yönelik UNIGINE kriterleri farklı temalara sahiptir – Süperpozisyon, Valley, Heaven, Tropics ve Sanctuary.

UNIGINE Benchmarks’ın en iyi özelliklerinden bazıları:

 • 64 bitlik koordinat hassasiyeti – sanal sahnelerin gerçek dünya ölçeği
 • Oculus Rift / HTC Vive cihazına bağlanın, duvarları izleyin, vb.
 • Görsel gerçekçilik – foto gerçekçiliği
 • Profesyonel giriş ve çıkış
 • Sıradışı performans
 • Mükemmel teknik destek

UNIGINE 2’yi indirin

UserBenchmark

Windows İçin En İyi 5 Oyun Karşılaştırma Yazılımı 3

Bu, PC’nizi kıyaslama için hafif bir seçenek çünkü kurulum yapmadan çalışır.

EXE dosyasını indirdikten sonra çalıştırın ve Çalıştır’a tıklayın. Araçlar bilgisayarınızın yapılandırmasını analiz edecek ve sonuçlar yeni bir pencerede gösterilecektir.

Bu kıyaslama yazılımı size Oyun, Masaüstü ve İş İstasyonu performansı için puanlar ve genel bir yüzdelik puan ve bileşene özgü bir yüzdelik puan verir. Bu yüzdelik puan, yalnızca sizinkilerle aynı bileşenlere sahip bilgisayarlarla yapılan bir karşılaştırmadan gelir.

UserBenchmark CPU, GPU, SSD, HDD, RAM ve USB’yi test eder.

UserBenchmark’ı deneyin

Catzilla

Windows İçin En İyi 5 Oyun Karşılaştırma Yazılımı 4

Catzilla, bilgisayarınızın performansını 4K çözünürlükte test etmenizi sağlayan güçlü bir araçtır.
Testleri yaptıktan sonra, Catzilla size skor formlarında ve aynı zamanda grafik formunda spesifik sonuçlar verir. Bu, bilgisayarınızın ne kadar güçlü olduğunu ve bir oyun çalıştırabileceğinizi gösterir.

Catzilla ayrıca şu soruyu yanıtlayarak bilgisayarınızı test etmenizi sağlar: ‘ Bu oyun bilgisayarımda çalışırmı?’

Bilgisayarınızı bir oyunla ilgili performansı açısından test etmek için listeden oyunu kolayca seçebilir ve testi çalıştırabilirsiniz. Catzilla, donanım yeteneklerinizi test etmek istediğiniz oyunların minimum ve önerilen teknik özellikleriyle karşılaştırır ve sonuçları saniyeler içinde verir.

Test ettiğiniz oyunun sonuçları bir oyun oynayabileceğinizi onaylamıyorsa, Catzilla, değiştirilmesinin en kolay yolu olan donanım değişikliği için en iyi öneriyi veritabanında arar.

Bu, hangi donanım bileşenini değiştirmeniz gerektiğini bilmenizi sağlar ve hatta yükseltme uygulandığında puan sonuçlarının bir önizlemesini sunar.

Catzilla indir

Can You Run İt

Windows İçin En İyi 5 Oyun Karşılaştırma Yazılımı 5

CanYouRunIt aslında PC’nizde bir oyun yürütüp yürütemeyeceğinizi kolayca bulmak için kullanabileceğiniz çevrimiçi bir veri tabanı kıyaslama yazılımıdır.

CanYouRunIt sadece PC’nize bir eklenti yükleyerek çalışır. İlk kurulumdan sonra, sitelerinde bir oyun test ettiğinizde eklenti otomatik olarak çalışır.

CanYouRunIt İndir

Sonuç

Bu makalede, donanım yapılandırması ne olursa olsun, PC’nizi kolayca kıyaslamanıza olanak sağlayan en iyi yazılım seçeneklerinden 5’ini listeledik.

Bu makalede sunulan seçenekler herhangi bir PC’de optimum bir oyun deneyimi yaşamanıza izin verir.

Aşağıdaki yorum bölümünde bu listeden hangi aracı seçtiğinizi bize bildirin.