libreoffice

LibreOffice, openoffice programının sahibi olduğu ORACLE firmasının openoffice i geliştirmesini açık kodlu geliştiricilere kapattığı için bu durum karşısında bu yazılımcıların geliştirdiği programdır. Program ismi farklı olsa da yine temeli staroffice programına dayanır. Apachi openoffice programına benzerdir.

2010 yılında geliştirilmeye başlayan LibreOffice, Windows, Mac OS X, Linux, BSD, Unix gibi platformlarda çalışmaktadır.

LibreOffice, işlev seti ve özellikleriyle MS Office ile uyumluluk gösterir. LibreOffice yardımıyla MS Office belgelerini (Word, Excel, Powerpoint, Visio) açabilir, değiştirebilir, MS Office dosya biçiminde veya LibreOffice’in kullandığı OpenDocument biçiminde kayıt edebilirsiniz.

Temel farklılık, LibreOffice MS Office belgelerdeki makroları çalıştırmaz. Söz konusu belgeleri tekrar MS Office altında açmak isteyebileceğinizi göz önünde bulundurarak makroları saklar.

Programın genel özellikleri

  • Lisans bedeli yoktur.
  • Açık kaynaktır.
  • Çapraz platform desteklidir.
  • Geniş dil desteğine sahiptir.
  • Bütünleşme
  • En küçük birimde ayarlanabilirlik
  • Dosya uyumluluğu
  • Üretici kilidi yoktur

Bileşenler

İçerik konuları

Writer

Writer

Microsoft Word ile benzer bir görünüme sahip olan kelime işlemci, kullanıcıya birçok işlevsel ve yararlı araç sunar. Ek bir yazılım gerektirmeden PDF dosyası oluşturabilir veya HTML belgelerinizi sunduğu WYSIWYG bir ortamda düzenleyebilirsiniz.

Calc

calc

Microsoft Excel’e benzeyen bir hesap tablosu yazılımıdır. LibreOffice Calc, Excel’in sahip olmadığı bazı olanaklara da sahiptir. Örneğin tablolarınızı PDF dosyası olarak yaratabilirsiniz.

Impress

Impress

Microsoft PowerPoint’e benzer bir sunum yazılımıdır. Ayrıca sunumları Adobe Flash (SWF) dışa aktarma ve Flash yüklü bilgisayarlarda oynatma yeteneğine de sahiptir. Microsoft PowerPoint’in .ppt dosyalarını okumak ve sunumları PDF olarak dışa aktarma yeteneklerini de içerir

Base

Base

Microsoft Access’e benzer bir veritabanı yazılımıdır.

Draw

Draw

CorelDRAW gibi bir vektörel grafik düzenleyicidir. Scribus ve Microsoft Publisher gibi masaüstü yayıncılık yazılımları ile benzer özelliklere sahiptir. PDF dosyalarını içe aktarıp düzenleme desteğine sahiptir.

Math

Math

Matematik formülleri yaratmak ve düzenlemek için bir araçtır. Microsoft Denklem Düzenleyicisi’ne benzer. Formüller diğer LibreOffice yazılımlarının içine gömülebilir. Birçok yazıtipini destekler ve PDF olarak dışa aktarım seçeneğine sahiptir.